اخبار  ›  ویژه  ›  بازی دو سر برد «مسعود کرباسیان-    

ماجرای اسرارآمیز ترین انتصاب شرکت نفت؛
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ ۲۲:۳۸

بازی دو سر برد «مسعود کرباسیان- سید پیروز موسوی»/ چرا «زنگنه» امروز بازنده بازی بزرگ شد؟


بازی دو سر برد «مسعود کرباسیان- سید پیروز موسوی»/ چرا «زنگنه» امروز بازنده بازی بزرگ شد؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «مسعود کرباسیان» و «سیدپیروز موسوی» امشب که سر بر بالین می‌گذارند، هر دو راضی و خشنود هستند و بر خلاف تصورتان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل سابق سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس امروز هر دو به خواسته‌های خود رسیدند. شفاف‌تر صحبت کنیم.

«پیروز موسوی» امروز درحالی که حدود دوماه دیگر بازنشسته می‌شد با حکم مدیرعامل شرکت نفت پس از 37 سال خدمت «برکنار» شد در واقع «سید پیروز» امروز برکنار نشد، «قهرمان» شد! او چه در دوره وزارت «مسعود میرکاظمی» و «رستم قاسمی» و چه در هفت سال وزارت «زنگنه» یکی از معدود مدیران صنعت نفت بوده که مورد اعتماد کامل بزرگان نظام است. اعتماد تنها ویژگی «سیدپیروز» نبود و او در بیش از یک‌دهه گذشته یکی از بی‌حاشیه‌ترین مدیران صنعت نفت چه در حوزه سیاست و چه در حوزه مالی بود، مدیر پاکدست، با اخلاق و مردم داری که امروز با برکناری در واقع حکم «قهرمانی» را از «کرباسیان» گرفت. «سید پیروز موسوی» امروز می‌توانست با یک «بله» مدیرعامل سازمان پارس بماند اما او دست رد به قرعه شانسی که «کرباسیان» برای او بیرون آورده بود نزد تا این حکم قهرمانی زمینه‌ای برای بازگشت قهرمانانه او به نفت باشد. «سید اخلاق» بازخواهد گشت اما نه برای اقامه نماز قضا، بازمی‌گردد زیرا او امانت‌دار امین «نظام» است.

برنده بودن «پیروز موسوی» در انتصاب عجیب مدیرعامل شرکت نفت آن هم در آستانه بازنشستگی قابل تصور است اما برنده این بازی بزرگ بدون شک «مسعود کرباسیان» است، می‌دانید چرا؟ «کرباسیان» امروز با یک حکم دو نشان را هدف قرار داد، او پس از برکناری «رضا خلیلی»، امروز «پیروز موسوی» را هم برکنار کرد تا نشان دهد بر خلاف تبلیغات نه مدیر فانتزی و تزئینی شرکت نفت است و نه اهل خاک بازی. اما این تمام ماجرا نیست، دومین پیام مهم انتصاب امروز «کرباسیان» این است، هر کنشی در زمان مناسب با بدترین واکنش روبرو خواهد شد. «کرباسیان» امروز با این حکم انتصاب، گفت: «فریب این چهره خندان را نخورید، من با لبخند به هر کنشی پاسخ می‌دهم حتی اگر چندین ماه هم بگذرد بازهم باید منتظر واکنش من باشید، من «کاردر»، «زنگنه» و «میرکاظمی» نیستم.

مهمترین دستاورد «کرباسیان» از ابلاغ حکم برکناری مدیر پیشکسوت صنعت نفت، یک پیام مهم دارد، نگاه استراتژیک او به تحولات سیاسی آینده ! او اهل مصاحبه و گفتگو با رسانه‌ها نیست زیرا می‌داند در سال پایانی دولت رجزخوانی رسانه‌ای سودی ندارد اما با صدور دو حکم انتصاب به خوبی اثبات کرد که نگاه او در شرکت نفت «مدارا» برای پایان دولت «روحانی» نیست و برنامه استراتژیکی در سایه این انتصابات وجود دارد.

چرا «زنگنه» بازنده بزرگ روز پیروزی «کرباسیان» و «سید پیروز موسوی» است؟، چهره‌هایی همچون «محسن دلاویز» و تا امروز «پیروز موسوی» بیش از هفت سال صادقانه و خالصانه در خدمت وزارت «زنگنه» بودند، روزی که رئیس کمیسیون انرژی مجلس بر سر انتصاب «سپهری» در شرکت ملی حفاری تا مرز استیضاح «زنگنه» پیش رفت و به یک باره به رفیق شش‌دانگ او در بهارستان تبدیل شد، کدام مدیران میانجیگری کردند؟ آن مدیران امروز با چه سرنوشتی روبرو شدند؟ یکی مشاور شد، دیگری برکنار؟ معاونان و مدیران وزارت نفت این روزها بیشتر به فکر فرو رفته‌اند، سرنوشت «سیدپیروز موسوی» و «محسن دلاویز» چه شد؟ چه در انتظار ما خواهد بود؟

می‌گویند «رستم قاسمی» که دوسال هم عمر وزارت او در نفت نبود بر سر حفظ «موسی سوری» که مورد غضب «محمود احمدی‌نژاد» رئیس جمهور پیشین بر سر فاز 15 و 16 پارس جنوبی قرار گرفته بود تا ماه‌ها مقاومت کرد، مدیری که منصوبه وزارت «رستم» هم نبود اما دیروز و امروز «زنگنه» بی‌تفاوت چشم‌هایش را بر روی استعفای «دلاویز» و برکناری «پیروز موسوی» بست.

«زنگنه» امروز باخت اما باخت بزرگتری در انتظار اوست، ماندن در وزارت به هر قیمتی نمی‌ارزد، قطعا استیضاح با دریافت حکم «قهرمانی» او را جاودانه تر می‌کند، اشتباهی که آذرماه پارسال بر سر جریان استیضاحش آن را تکرار کرد تا بماند، «زنگنه» می‌خواهد مقاومت کند اما در میدانی که یاران نزدیک و وفادار او یک به یک در حال ترک میدان هستند و او باید یکسال سخت را با مجلسی سر کند که برخی از نمایندگان آن فقط به عشق آزار «زنگنه» در انتخابات ثبت‌نام کردند. آقای «زنگنه» این وزارت ارزشی ندارد که اگر داشت «مسعود کرباسیان» پارسال آن را برای خود نگه می‌داشت، مگر سودای دیگری در سر داشته باشید ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,