اخبار  ›  گاز  ›  «زنگنه» برای پارس جنوبی در غیاب    

شوک جدید گازی در انتظار شیخ‌نشینان؛
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ ۲۳:۳۷

«زنگنه» برای پارس جنوبی در غیاب «توتال» خواب جدید دید/ دستور توسعه میدان «اسرارآمیز» گازی ایران صادر شد


«زنگنه» برای پارس جنوبی در غیاب «توتال» خواب جدید دید/ دستور توسعه میدان «اسرارآمیز» گازی ایران صادر شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «اکبر ترکان» روزی که از مدیریت شرکت نفت و گاز پارس کنار گذاشته شد در مراسم تودیع خود خطاب به مدیران و مسئولان وقت صنعت نفت، گفت: «توسعه صنعت نفت، یعنی پارس جنوبی، پارس جنوبی و پارس جنوبی»، هرچند این گفته‌ها خیلی جدی گرفته نشد و جای توسعه این میدان مشترک و استراتژیک گازی، بازار توسعه میادین مستقلی همچون پارس شمالی، کیش، فروز بی، گلشن، فردوسی در شرکت ملی نفت باب شد !

با گذشت بیش از 20 سال از آغاز توسعه پارس جنوبی، مسیر توسعه این میدان مشترک دستخوش فراز و فرودهای بسیاری شد و با وجود تحریم‌های گاه و بیگاه، تغییر دولت‌ها و خودزنی‌های داخلی اما هم اکنون ظرفیت برداشت گاز از این میدان از مرز 700 میلیون مترمکعب در روز گذشته است و در کمال شگفتی ایران از رقیب تا دندان مسلح و مجهز قطری در برداشت روزانه گاز سبقت گرفته است.

با توسعه پارس جنوبی، ایران آماده برگزاری جشن تولید یک میلیارد مترمکعب گاز در روز می‌شود، جشنی که قرار است به زودی با حضور رئیس جمهور در عسلویه برگزار شود، اما به نظر می‌رسد «بیژن زنگنه» برای توسعه پارس جنوبی حد و مرزی تعریف نکرده و می‌خواهد تا آخرین روزی که در وزارت نفت باشد، انتقام سال‌ها کم کاری و تاخیر در توسعه این میدان مشترک را از قطری‌ها بگیرد.

«توتال» و «سی.ان.پی.سی» با بازگشت تحریم‌ها از پارس جنوبی رفتند اما تا چند هفته آینده حفاری و نصب پایه سکوی فاز 11 آغاز می‌شود اما توسعه این میدان گازی صرفا به آغاز عملیات اجرایی فاز 11 پارس جنوبی ختم نمی‌شود و «زنگنه» در غیاب فرانسوی‌ها و چینی‌ها خواب جدیدی برای توسعه این ثروت عظیم گازی ایران دیده است.

ماجرا از این قرار است که تا چند روز آینده حفاری یکی از اسرارآمیزترین میادین گازی ایران که دست بر قضا یکی از بلوک های ناشناخته و تازه اکتشافی پارس جنوبی بوده در خلیج فارس آغاز می‌شود، «یلدا» نام بلوک جدید پارس جنوبی بوده که حفاری اولین چاه اکتشافی آن آغاز می‌شود.

به‌عبارت ساده تر، پس از خروج توتال، نفتی‌ها برای جبران افت فشار گاز این میدان مشترک دست روی دست نگذاشته و پس از آغاز توسعه میدان بلال به عنوان بلوک مشترک شرق پارس جنوبی، حالا دست روی «یلدا» یکی از بلوک‌های ناشناخته این میدان مشترک گذاشته‌اند.

شرکت ملی نفت ایران برای جبران افت فشار گاز پارس جنوبی یک برنامه کوتاه در قالب اسیدکاری، مشبک‌کاری، تعمیر چاههایی که 10 سال در مدار تولید هستند و نصب خطوط لوله جدید بین سکوها و بین سکوها و خشکی در دست اجرا دارد و برنامه میان مدت آن توسعه بلوک‌های مرزی و مشترک پارس جنوبی همچون بلال و از چند روز آینده «یلدا» است.

توسعه «بلال»، «یلدا» و فاز 11 پارس جنوبی درغیاب توتال  اثبات می‌کند که صنعت نفت با خروج یک شرکت هرچند توانمند و صاحب دانش متوقف نمی‌شود اما صاحبان شعب «دونالد ترامپ» در داخل کشور باید روزی به مردم ایران بابت همه تاخیرها و هزینه‌هایی که در مسیر توسعه پارس جنوبی با نیت سیاسی‌کاری تحمیل کردند پاسخگو باشند، آن روز خیلی هم دور نیست ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,