اخبار  ›  ویژه  ›  مجری خطرناک‌ترین پروژه تحریم تا    

بخش اول/ مدیر سال 98 صنعت نفت ایران کیست؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ ۲۲:۱۶

مجری خطرناک‌ترین پروژه تحریم تا تاکتیک «پیروزی بدون جنگ» مدیرعامل نفتکش/ مدیر رکورددار بدون رکورد صنعت نفت کیست؟/ «جهانگیر» وارد شد اما «دلاویز» شعبه دیگری ندارد !


مجری خطرناک‌ترین پروژه تحریم تا تاکتیک «پیروزی بدون جنگ» مدیرعامل نفتکش/ مدیر رکورددار بدون رکورد صنعت نفت کیست؟/ «جهانگیر» وارد شد اما  «دلاویز» شعبه دیگری ندارد !

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، شرکت ملی نفت ایران سال 98 روزهای پر فراز و فرودی را تجربه کرد و اگرچه در حوزه تولید و صادرات نفت به دلیل اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا حرفی برای گفتن نداشت اما در تولید گاز، شاهد ثبت رکوردهای متعددی در بالادستی صنعت گاز کشور بودیم اما نکته مهم این است که در روزهای خوف و خطر صنعت نفت، مدیرانی هستند که تحریم‌ها را در عمل به یک فرصت طلایی برای کشور تبدیل می‌کنند.

 نفتکش ایران، استاد پیروزی بدون جنگ !

در جنگ تمام عیاری که بین ایران و آمریکا در بازار نفت راه افتاده است، خبری از شلیک گلوله و پرتاب موشک نیست اما آمریکایی‌ها پا را در یک کفش کرده تا صادرات نفت ایران را «صفر» کنند. بدون اغراق ناوگان نفتکش ایران خط مقدم این جنگ تمام عیار نفتی است.

«نصرالله سردشتی» یکی از چهره‌های برتر صنعت نفت در سال 98 است. تشریح عملکرد او و ناوگان نفتکش در شرایط تحریم یک گل به‌خودی بوده اما درباره او همین قدر می‌توان نوشت کاپیتانی که آوازه و شهرت او بیش از آنکه در رسانه‌های داخلی مطرح شده باشد زبانزد رسانه‌های بین‌المللی بوده به طوری‌که «گلوبال پلاتس» از او به‌عنوان یک چهره کلیدی شکست تحریم‌ نفت یاد می‌کند. شرکت ملی نفتکش هرچند در دوره مدیریت او به دلیل خلق حوادثی همچون «سانچی» مشهور و معروف نشد اما باور کنید نام نفتکش اعتماد به نفسی مضاعف به «زنگنه» و ژنرال‌های او می‌دهد.


شاهکاری تاریخی به‌نام «اس.پی.ام» معکوس

بهره‌برداری سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس یک معجزه بزرگ برای ایران و صنعت نفت است، با راه‌اندازی این پالایشگاه در کنار بی‌نیازی از واردات بنزین با مصرف میعانات گازی پارس جنوبی، خطر قطعی، افت فشار گاز و حتی خاموشی زمستانی منتفی شد. بد نیست بدانید در خلق این تحولات تاریخی پایانه‌های نفتی یک نقش غیرقابل انکار در سال 98 بازی کرد.

ماجرا از این قرار است که به دلیل عدم لوله کشی برای انتقال میعانات گازی بین پالایشگاه‌های سایت یک و دوم منطقه ویژه پارس، برای نخستین بار یک عملیات فوق ‌لعاده و البته ریسک پذیر در پایانه گاز عسلویه انجام شد و میعانات گازی با انجام عملیات انتقال معکوس میعانات از «اس.پی.ام»ها از نفتکش‌ها به سایت یک منطقه ویژه پارس ستاره خلیج فارس امسال بدون خوراک نماند.

اسفندماه پارسال خیلی‌ها توی دل «مسعود کرباسیان» مدیرعامل شرکت نفت را به دلیل انتصاب «عباس اسدروز» به عنوان مدیرعامل پایانه‌های نفتی خالی  کردند اما «اسدروز» تابستان امسال با انجام یکی از خطرآفرین‌ترین عملیات‌های دریایی که در تاریخ صنعت نفت جهان هم کم سابقه بوده پالایشگاه ستاره خلیج فارس را بدون خوراک نگذاشت تا اثبات کند که سال‌ها بدون دلیل پشت خط مدیریت پایانه‌ها گذاشته شده است.


«دلاویز» شعبه دیگری ندارد !

حرف پشت سر «محسن دلاویز» زیاد است اما به حافظه تاریخی صنعت نفت که رجوع کنیم هرجا او بوده زمینه‌ساز خیر و برکت برای صنعت نفت است، او یک «اصلاح طلب» تمام عیار است چه در دوره‌ای که به‌عنوان مشاور منابع انسانی وزیر نفت بود و چه زمانی‌که سکان مدیریت «نفت خزر» را به دست او سپردند همواره دست به اصلاحاتی زد که در تاریخ و آرشیو نفت ایران ماندگار شد. در «نفت خزر» قراردادی تاریخی برای مشارکت با جمهوری آذربایجان در منابع نفت و گاز دریای خزر امضا کرد که با گذشت حدود دوسال هنوز رئیس جمهور از آن به‌عنوان یک دستاورد بزرگ دولت یاد می‌کند. زمانی‌که «دلاویز» به‌عنوان مدیرعامل بهینه‌سازی مصرف سوخت منصوب شد خیلی‌ها گفتند «محسن تبعید شد» اما او بهینه‌سازی ساخته که آثار و برکات آن قطعا در بلندمدت عیان و آشکار می‌شود. محسن دلاویز قطعا یکی از مدیران برتر شرکت ملی نفت در سال 98 بوده که از یک شرکت ساکن و حیات خلوت سیاسیون نفتی یک جبهه بزرگ کاری و چابک ساخته است.

«حاتمی» رکوردار بدون رکورد!

با توسعه پارس جنوبی و سبقت از قطری‌ها دیگر گاز «نفت مرکزی» چشم و چراغ شرکت نفت در روزهای سخت زمستانی نبود، بدون تعارف با افزایش تولید گاز پارس جنوبی به بیش از 630 میلیون مترمکعب در روز، تولید گاز «نفت مرکزی» به حال خود رها شد اما زمستان 98 به مدد ثبت رکوردهای تاریخی تولید گاز در زاگرس جنوبی و سپس خانگیران عیار مدیریتی «رامین حاتمی» مشخص شد و در روزهایی که نفت مرکزی و پروژه‌های آن اهمیت و جایگاه سابق را در شرکت نفت نداشت او نه تنها اجازه کاهش تولید گاز را نداد که چاه‌ها را برای روزهای سخت زمستان آماده و مهیا کرد. برنامه‌ریزی برای افزایش ضریب بازیافت در میادین گازی «آغار»، «شانول»، «وراوی» و «هما» با کمترین هزینه و امکانات، فعالسازی بزرگترین پروژه اکتشافی در غرب ایران و و ثبت رکورد تولید بیش از 70 میلیارد مترمکعب گاز در سال 98 نام «حاتمی» را به‌عنوان یکی از مدیران برتر شرکت ملی نفت در سال جاری مطرح می‌کند.

ورود «جهانگیر» و پایان دوره تحقیر

روزی‌که «جهانگیر پورهنگ» مدیرعامل نفت اروندان شد از این شرکت فقط یک نام خشک و خالی باقی مانده بود و حتی منتقدان «زنگنه» ادعا می‌کردند انتصاب «جهانگیر» صرفا یک جابه جایی سیاسی بوده تا یک انتخاب نفتی! با گذشت حدود 15 ماه از انتصاب «جهانگیر پورهنگ»، شرکت نفت اروندان نه تنها یک شرکت در آستانه انحلال و تعطیلی نیست که به زودی به پشتوانه میادین عظیم غرب کارون به یک رقیب بزرگ برای بهره‌بردار شرق کارون تبدیل خواهد شد. «پورهنگ» یکی از مدیران برتر سال 98 شرکت نفت بوده که با حضورش هم جان تازه‌ای در کالبد نیمه‌جان «نفت اروندان» دمید و هم به پشتوانه جسارت مدیریتی خود خط قرمزی بر پروژه مضحک برون‌سپاری بهره برداری میادین غرب کارون کشید.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,