طرح توسعه بزرگترین مجتمع   | انرژی نیوز

اخبار  ›  پتروشیمی  ›  طرح توسعه بزرگترین مجتمع    

با هدف تکمیل زنجیره ارزش؛
۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ۰۸:۳۵

طرح توسعه بزرگترین مجتمع آروماتیک ایران آماده بهره‌برداری شد


طرح توسعه بزرگترین مجتمع آروماتیک ایران آماده بهره‌برداری شد

طرح جداسازی برش سبک پتروشیمی نوری به عنوان بزرگترین مجتمع آروماتیک صنعت پتروشیمی ایران و با هدف تفکیک و تولید دو محصول LLTEو HLTEآماده بهره‌برداری رسمی شد.

به گزارش انرژی نیوز به نقل از انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی، طرح جداسازی برش سبک پتروشیمی نوری به عنوان بزرگترین مجتمع آروماتیک صنعت پتروشیمی ایران و با هدف تفکیک و تولید دو محصول LLTEو HLTEآماده بهره برداری رسمی شد.

فرآورده LTE  یکی از محصولات جانبی پتروشیمی نوری بوده که به دلیل داشتن ترکیبات سبکدر مخازن تحت فشار (مخازن کروی) نگهداری می‌شود و قابلیت بارگیری با کشتی‌های معمولی را ندارد و با توجه به محدودیت دریافت آن، مخازن ذخیرهLTE  پتروشیمی نوری در بیشتر ایام سال دارای ذخیره بالایی از این محصول بوده که این موضوع باعث کاهش ظرفیت تولید مجتمع می شد.

از سوی دیگر ارزش افزودهLTE که محصول جانبی با حجم تولید بالا بوده ناچیز بوده و با توجه به استهلاک بالای تجهیزات واحدهایی که وظیفه حذف گوگرد موجود درLTE را برعهده دارند، تولید آن داریا صرفه اقتصادی پائینی است.

بر این اساس پروژهLTE Splitting با هدف جداسازی ترکیبات سبک و سنگین موجود درLTE و تبدیل آن به دو محصول با ارزشHLTE  وLLTE تعریف شد و با بهره برداری از این پروژه علاوه بر ایجاد ارزش افزوده مناسب، امکان فروش محصولHLTE با کشتی فراهم شده و مصرف کنندگان جدیدی متقاضی محصولHLTE وLLTE خواهند شد. علاوه بر این اجرا این پروژه جدید توسعه ای منجر به افزایش ظرفیت اسمی پتروشیمی نوری خواهد شد.

محصول نهایی این طرح توسعه صنعت پتروشیمی کشور شامل سالانه 617 هزار تنLLTE و 411 هزار تنHLTE بوده که مصرف داخلی و خارجی دارد.

در شرایط فعلی عملیات ساختمان و نصب این پروزه به طور کامل به پایان رسیده و عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی طرح هم تمام شده و تولید آزمایشی محصولات جدید در پتروشیمی نوری از اواسط اردیبهشت ماه امسال آغاز شده است.

به گزارش انرژی نیوز، پتروشیمی نوری یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان محصولات آروماتیک در صنایع پتروشیمی جهان با 5/4 میلیون تن ظرفیت تولید است.

خوراک اصلی مجتمع پتروشیمی نوری میعانات گازی به میزان 5/4 میلیون تن در سال بوده که توسط پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی تأمین می‌شود و سالانه 270 هزار تن بنزین پیرولیز از پتروشیمی جم نیز به عنوان خوراک مورد استفاده قرار می گیرد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,