مجوز ساخت 4 طرح پتروشیمی در   | انرژی نیوز

اخبار  ›  پتروشیمی  ›  مجوز ساخت 4 طرح پتروشیمی در    

قشم هاب جدید توسعه صنایع پتروشیمی ایران؛
۱۳۹۷/۰۳/۲۱ ۰۸:۳۷

مجوز ساخت 4 طرح پتروشیمی در بزرگترین جزیره خلیج فارس صادر شد


 مجوز ساخت 4 طرح پتروشیمی در بزرگترین جزیره خلیج فارس صادر شد

برای نخستین بار، مجور ساخت چهار طرح جدید پتروشیمی با محوریت خوراک متان و متانول در قشم صادر شد تا پس از ماهشهر و عسلویه، بزرگترین جزیره خلیج فارس به سومین هاب پتروشیمی ایران تبدیل شود.

به گزارش انرژی نیوز به نقل از انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران، جزیره قشم برای ساخت و توسعه صنایع پتروشیمی دارای مزیت‌های متعددی شامل دسترسی به آب‌های خلیج فارس، نزدیکی مبادی تامین خوراک گاز متان و آب، موقعیت استراتژیک و ژئوپولیتیکی تنگه هرمز و منطقه آزاد تجاری و اقتصادی است.

علاوه بر این پارسال با بهره برداری از طرح فرآورش گاز میدان مشترک هنگام و جمع آوری روزانه معادل 70 تا 80 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت، در شرایط فعلی حدود 2 تا 4 میلیون مترمکعب ظرفیت تولید گاز طبیعی در جزیره قشم به منظور تامین سوخت و خوراک طرح های جدید پتروشیمی وجود دارد.

بر این اساس معاونت برنامه ریزی وزارت نفت مجوزهایی برای ساخت چهار طرح جدید پتروشیمی با استفاده از خوراک پایه گاز متان و متانول در جزیره قشم صادر کرده است.

مطابق با مجوزهایی که برای ساخت و توسعه صنایع پتروشیمی در بزرگترین جزیره خلیج فارس صادر شده قرار است چهار طرح جدید GTPPو GTXبا هدف تکمیل زنجیره ارزش متان و متانول و تولید محصولاتی همچون پروپیلن، پلی‌پروپیلن، فرمالدهید، پارا فرمالدهید، اسید استیک و ... با سرمایه گذاری بخش خصوصی طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی شود.

ذکر این نکته ضروری است که مجموع ظرفیت چهار طرح جدیدی که مجوز ساخت آنها صادر شده حدود 10 میلیون تن بوده که در صورت ساخت هر چهار طرح حدود سه میلیون و 200 هزار تن محصول پتروشیمی قابل عرضه به بازار تولید خواهد شد.

همزمان با صدور مجوز احداث این چهار طرح جدید پتروشیمی، پارسال سازمان منطقه آزاد قشم با همکاری گروه گسترش نفت و گاز پارسیان گام اول تاسیس سومین هاب تولید محصولات پتروشیمی ایران در بزرگترین جزیره خلیج فارس را برداشته اند.

بر اساس تفاهم نامه‌ای که بین سازمان منطقه آزاد قشم و هلدینگ پارسیان امضا مقرر شده فاز اول هاب پتروشیمی قشم به ظرفیت ۶ میلیون تن محصولات پتروشیمی و ۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری در زمینی به وسعت 400 هکتار اجرایی شود.

در این بین انجام مطالعات ایجاد طرح جامع هاب پتروشیمی قشم به شرکت «ورلی پارسونز» استرالیا واگذار شده ضمن آنکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم در اجرای این پروژه نظارت خواهد کرد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,