توضیحات شرکت فرآب درباره یک   | انرژی نیوز

اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  توضیحات شرکت فرآب درباره یک    

۱۳۹۷/۰۳/۱۹ ۱۳:۵۹

توضیحات شرکت فرآب درباره یک گزارش


توضیحات شرکت فرآب درباره یک گزارش
در گزارش منتشر شده در سایت انرژی نیوز در تاریخ 26/1/97 به سرفصل‌های زیر درخصوص طرح فهام اشاره شده است:

1. استفاده از کنتورهای بی‌کیفیت چینی

 

2.  ایراد به پیگیری کارفرماهای پروژه برای استفاده از خط اعتباری چین در اجرای طرح و مذاکرات انجام شده در این خصوص

 

     3. حضور نمایندگان شرکت ناری چین در جلسه تست و راه‌اندازی کنتورهای هوشمند در شرکت توزیع نیروی برق زنجان

 

4.گلایه یکی از تولیدکنندگان کنتور (آقای جمشید بردبار، مدیرعامل شرکت الکترونیک افزار آزما) از ورود کنتورهای چینی

 

5. اعلام نگرانی از موفقیت طرح فهام

 

 

 

- در خصوص موارد 1 و 2 فوق و اشاره گزارش به کنتورهای هوشمند شرکت لینیانگ چین و سازنده داخلی آن شرکت دانش‌بنیان توس فیوز (همکار کنتورساز شرکت فراب در پروژه فهام)، لازم به توضیح است که شرکت لینیانگ چین اولین تولیدکننده بزرگ انواع کنتور (از جمله کنتورهای هوشمند) در کشور چین است که تاکنون بیش از یکصد میلیون کنتور نصب شده در کشور چین و سایر کشورها از جمله اسپانیا، پرتغال، آلمان، لیتوانی، برزیل، شیلی، پرو، آفریقای جنوبی، فیلیپین، عربستان سعودی و ... داشته است. شرکت لینیانگ همکار راهبردی (Strategic Partner) شرکت Landis&Gyr کشور سوئیس (یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین تولیدکنندگان کنتور و سیستم‌های اندازه‌گیری در سطح بین‌المللی) است ]1[.

 

در ایران نیز کنتورهای طراحی شده شرکت لینیانگ، توسط شرکت ایرانی توس‌فیوز تولید می‌شود. همچنین نرم‌افزار کنتورهای هوشمند شرکت لینیانگ با همکاری تیم فنی شرکت ایرانی تولیدکننده کنتور (شرکت توس‌فیوز) و تیم فنی نرم‌افزار شرکت فراب مطابق با خواسته‌های کارفرمای ایرانی (شرکت توانیر/سابا) به استاندارد مورد تأیید کارفرما (FID2) ارتقا یافته و اکنون حدود 2 سال است که در بیش از 13 استان کشور با شرایط آب و هوایی متفاوت و بعضاً سخت در کنار کنتورهای سایر سازندگان تحت بهره‌‌برداری است که تاکنون درصد خرابی بسیار پایینی داشته و شرکت دانش‌بنیان توس‌فیوز به عنوان سازنده کنتور مذکور، پشتیبانی کاملاً قابل قبولی از خود ارائه داده است.

 

در شرایط اقتصادی چند سال اخیر کشور و لزوم استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه‌ها توسط دولت محترم، استفاده از خط اعتباری چین در بسیاری از پروژه‌های بزرگ کشور از جمله پروژه‌های نیروگاهی، ریلی، نفتی و ... مرسوم بوده و نه تنها هیچ منعی نداشته، بلکه باعث اجرا و پیشبرد پروژه‌های بزرگ ملی کشور شده است و البته لزوماً استفاده از خط اعتباری چین به معنی استفاده از تجهیزات بی‌کیفیت نبوده و بسیار وابسته به متن قراردادهای منعقده، حضور و مراقبت‌های طرف ایرانی است.

 

با توجه به اینکه در حال حاضر مشکل اصلی پروژه فهام -که مطابق گزارش مندرج مورخ 26/1/97 در سایت انرژی نیوز، طرح ملی بسیار مهم و مرتبط با صنایع برق، آب و گاز کشور است-، تأمین نقدینگی لازم برای اجرای پروژه اس، بنابراین اقدام کارفرمای محترم برای تأمین منابع مالی لازم از طریق خط اعتباری چین در حالت کمبود نقدینگی لازم، شاید تنها راه ممکن برای اجرای سریع پروژه بوده که البته تاکنون به نتیجه نرسیده است.

 

- در خصوص مورد 3 لازم به توضیح است که سخت‌افزار استفاده شده در مراکز داده (Data Center) زنجان و بوشهر (به عنوان مراکز داده جنوب و شمال‌غرب کشور) از برندهای معتبر غربی تهیه شده و به‌صورت کامل توسط تیم انفورماتیک شرکت فراب نصب و راه اندازی شده است. حضور نمایندگان شرکت ناری چین در محل شرکت توزیع برق زنجان، فقط برای بازید از سخت‌افزار مرکز داده (در محل شرکت توزیع برق زنجان) انجام شده است. همچنین تا تاریخ مورد اشاره گزارش، 2000 کنتور هوشمند نصب و راه‌اندازی شده در استان زنجان توسط شرکت فراب (به عنوان پایلوت پروژه)، از شرکت الکترونیک افزارآزما تأمین شده بود و به گواهی همین تولیدکننده داخلی کنتور، نرم‌افزار سیستم مرکزی کنتورهای هوشمند (نرم‌افزار MDM) نیز توسط تیم نرم‌افزار فراب به صورت صد درصد داخلی تولید شده و روی سرورهای خریداری شده نصب شده‌اند. از این رو، به هیچ‌وجه انجام کار راه‌اندازی توسط شرکت ناری چین ممکن نبوده و این موضوع صحیح نیست و کلیه فعالیت‌های نصب و راه‌اندازی کنتورهای هوشمند و سیستم مرکزی (MDM) شرکت‌های توزیع نیروی برق استان زنجان و توزیع نیروی برق استان بوشهر، توسط شرکت فراب انجام شده است. از آن تاریخ تاکنون نیز، یعنی ظرف دو سال گذشته، مرتباً سرویس‌های لازم برای بهره‌برداری از سیستم مرکزی فهام در استان‌های زنجان و بوشهر و استان‌های مجاور (محدوده کار شرکت فراب) رأساً توسط کارشناسان فراب (بدون همکاری هیچ شرکت خارجی) ارائه می‌شود.

 

- در خصوص مورد 4 و گلایه یکی از کنتورسازهای ایرانی از ورود کنتورهای چینی، لازم به توضیح است که در سال‌های اخیر به دلایل مختلف تعداد سازندگان ایرانی کنتور برق به شدت کاهش یافته و شرکت توانیر و شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور برای تأمین کنتورهای مورد نیاز خود به تعداد لازم، با کیفیت و قیمت مناسب، نمی‌توانند فقط به یک یا دو شرکت کنتورساز اکتفا نمایند. بلکه بایستی با ایجاد رقابت سالم بین کنتورسازان متعدد بتوانند کنتورهای مورد نیاز را با قیمت و کیفیت مناسب و در زمان مورد نظر، انتخاب و خریداری نمایند. بررسی سوابق چند سال اخیر مناقصات کنتور برق در سراسر کشور نشان از حضور صرف شرکت‌های ایرانی تولیدکننده کنتور دارد و شرکت‌های خارجی حتی چینی با توجه به تعرفه گمرکی بسیار بالای واردات کنتور برق توان رقابت با تولیدکننده داخلی را نداشته‌اند.

 

در یک بازار سالم رقابتی، ایجاد انحصار فروش کنتور توسط هر یک از کنتورسازان ایرانی به قیمت تعطیل کردن سایر همکاران ایرانی خود با استفاده از روش‌هایی چون دمپینگ، تبلیغات مسموم و غیره، قطعاً نه به صلاح کشور است و نه به نفع شرکت‌های توزیع برق و توانیر.

 

بر خلاف ادعای مطرح شده، کنتورساز عمده چینی در کشور نداریم. در واقع دو گروه اصلی کنتورساز در کشور وجود دارد. کنتورساز مستقل (گروه اول) و کنتورساز همکار با یک شرکت خارجی (گروه دوم). کنتورساز مستقل مالک طراحی کنتور بوده و ادعا می‌نماید تمامی فرآیند تولید را در داخل کشور محقق می‌کند. کنتورساز همکار با شرکت خارجی، طراحی کنتور را با مشارکت یک شرکت خارجی انجام داده و بخش‌های ابتدایی فرآیند تولید را در خارج از کشور (به منظور کاهش قیمت) اجرا می‌نماید.

 

کنتور برق، چه توسط شرکت ایرانی طراحی شده باشد و چه توسط یک شرکت خارجی، مجموعه‌ای از قطعات الکترونیک است که به سبب نبود تولیدکننده مناسب قطعات الکترونیک در کشور، بخش غالب اجزای آن توسط تولیدکنندگان خارجی تأمین می‌شود. در سال‌های اخیر به سبب دشواری تأمین قطعات الکترونیک از تولیدکنندگان اروپایی و ضرورت کاهش قیمت، شرکت‌های کنتورساز مستقل داخلی نیز، برای تأمین قطعات، گرایش به تولیدکنندگان آسیایی داشته و در نتیجه از منظر کیفیت قطعات، تفاوت قابل توجهی بین محصول کنتورساز مستقل داخلی و تولیدکننده همکار با یک شرکت چینی وجود ندارد.

 

تفاوت اصلی بین تولیدکننده مستقل داخلی و تولیدکننده همکار با یک شرکت خارجی، در سطح فرآیند تولید محصول در داخل کشور است. تولیدکننده مستقل ادعا بر اجرای تمامی فرآیند تولید کنتور در داخل کشور دارد. ادعایی که در خصوص صد درصد تولیدات شرکت‌های مدعی، تاکنون راستی‌آزمایی نشده و تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که حتی تولیدکنندگان مستقل داخلی نیز در برخی موارد و به منظور کاهش قیمت ناچار به تحقق بخشی از فرآیند تولید در خارج از کشور بوده‌اند. در مقابل تولیدکننده همکار با یک شرکت خارجی، بخشی از فرآیند تولید را (به منظور کاهش قیمت) در خارج از ایران انجام می‌دهد. بخش‌های ابتدایی فرآیند تولید کنتور ارزش افزوده دانشی برای کشور نداشته و تصمیم بر انجام یا عدم انجام آن در داخل کشور بسیار متأثر از هزینه آن است.

 

-در خصوص مورد 5 و اعلام نگرانی از موفقیت طرح فهام به آگاهی می‌رساند که یکی از اقدامات شرکت فراب در حوزه کنتورهای هوشمند، تمرکز بر بومی‌سازی سرویس‌ها و محصولات پیرامون کنتورهای هوشمند در بخش زیرساخت‌های مخابراتی، نرم‌افزارهای مرکزی و سرویس‌های ارزش افزوده مورد نیاز شرکت‌های توزیع برق کشور بوده است. بومی‌سازی نرم‌افزار مرکزی کنتورهای هوشمند (که پیش از این توسط شرکت‌های کنتورساز از خارج از ایران تأمین می‌شد و هم اکنون نیز توسط شرکت‌های مدعی تولید بومی کنتور همچنان انجام می‌شود)، ساخت ماژول مخابراتی رادیویی و پیاده‌سازی نرم‌افزار آن در داخل شرکت به صورت صد درصد بومی، ارتقای نرم‌افزار کنتور هوشمند در کنار ساخت کنتور توسط شرکت دانش‌بنیان توس فیوز به عنوان همکار شرکت فراب در پروژه فهام، برخی از اقدامات فراب در این حوزه هستند. 

در نتیجه با بومی شدن دانش کنتورهای هوشمند و نرم‌افزار سیستم مرکزی آن، تنها نگرانی برای اجرای موفق طرح فهام، به تأمین منابع مالی لازم برای اجرای طرح برمی‌گردد که امیدواریم کارفرمای پروژه (شرکت توانیر) راه‌حل‌های سریع و مناسب موضوع را دنبال و اجرایی نماید.


بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,