اخبار  ›  گاز  ›  «بیدبلند خلیج فارس» برترین مگا    

ردپای سه تفنگ‌دار برای خلق یک دستاورد تاریخی؛
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ ۱۵:۰۶

«بیدبلند خلیج فارس» برترین مگا پروژه جهان در سال 2020 می‌شود؟/ دست‌پخت «امین نژاد» کاندیدای شماره یک جهان شد


«بیدبلند خلیج فارس» برترین مگا پروژه جهان در سال 2020 می‌شود؟/ دست‌پخت «امین نژاد» کاندیدای شماره یک جهان شد

به گزارش خبرنگار «شاپا»، بهره‌برداری از پالایشگاه گاز «بیدبلند خلیج فارس» از اواسط شهریورماه امسال آغاز شده و هم اکنون بخشی از کسری خوراک اتان مورد نیاز صنایع پتروشیمی ماهشهر توسط بزرگترین پالایشگاه گاز غرب آسیا تامین می‌شود.

مروری بر فرآیند و مسیر ساخت و بهره برداری «بیدبلند خلیج فارس» نشان می‌دهد که این مگا پروژه گازی با وجود گذشت حدود پانزده سال از تاریخ صدور مجوز (اسفند 1379) در شورای اقتصاد، اما ساخت این طرح عظیم گازی عملا از زمستان 1395 با گشایش اولین خط اعتباری حدود یک میلیارد دلاری آغاز و در نهایت اسفند پارسال ساخت تمامی واحدهای فرآیندی، خطوط لوله و یوتیلیتی به پایان رسید و با گذشت حدود شش ماه دوره پیش راه‌اندازی و راه اندازی، تولید تجاری از شهریورماه امسال آغاز شده است.

بدون شک «محمود امین نژاد» در ساخت و بهره برداری این مگا پروژه صنعت نفت چه در حوزه تامین منابع مالی، کالا و تجهیزات، ساخت و راه اندازی و البته ثبت بالاترین رکورد کار بدون حادثه نقش اول را بازی می‌کند اما باید از «عادل نژادسلیم» و «جعفر ربیعی» مدیران عامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس هم نوشت که در طول حدود سه سال گذشته با حمایت از ساخت و بهره برداری این طرح، «بیدبلند» را در صدر اولویت‌های بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران قرار دادند.

«بیدبلند خلیج فارس» و «ستاره خلیج فارس» دو مگا پروژه بزرگ و تاثیرگذار صنعت نفت به شمار می‌روند اما تفاوت بزرگ ساخت این دو مگا پروژه آن است که اگر بر سر زمان و پیشرفت ساخت «ستاره» اختلاف نظرهای عمیق بین مدیران آن دولت و این دولت وجود دارد اما «بیدبلند خلیج فارس» مگا پروژه‌ای است که این دولت می‌تواند دستاوردهای احداث آن را کمال و تمام به نام خود ثبت کند.

همزمان با مرور این تحولات، خبرها حاکی از آن است که «بیدبلند خلیچ فارس» در میان چهار نامزد نهایی جایزه جهانی پروژه‌های برتر و مگا پروژه‌‌های 2020 جهان قرار گرفته و برندگان جوایز جهانی IPMA ۳۱ اکتبر در مراسمی رسمی اعلام خواهد شد.

«بیدبلند خلیج فارس» حتی اگر موفق به کسب عنوان برترین پروژه صنعت نفت جهان در سال 2020 هم نشود اما ساخت این طرح عظیم ملی یک واقعیت جالب را با خود یدک می‌کشد، با گذشت بیش از یک دهه، پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی سال آینده هم آماده تولید گاز نخواهد بود اما در شرایط تحریم «بیدبلند خلیج فارس» 40 ماهه ساخته شد و به تولید تجاری گاز رسید. مشکلات امروز پروژه های صنعت نفت بیش از آنکه تحریم باشد، مدیریت پروژه‌هاست و جای دوری نمی‌رود مسئولان «بیدبلند خلیج فارس» یک دوره کلاس آموزشی تبدیل چهل‌ماهه «بیابان» به «پالایشگاه» در صنعت نفت برگزار کنند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,