اخبار  ›  ویژه  ›  «نعمت‌زاده»: خدا را شکر من عاقبت    

واکنش‌ها به اکتشافات و اختراعات امروز خبرگزاری «مهر»؛
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۱۷:۵۵

«نعمت‌زاده»: خدا را شکر من عاقبت به خیر شدم/ «زنگنه»: من چقدر خوشبختم/ پتروشیمی «کیان»: دعا کنید من هم ساخته بشوم !!


«نعمت‌زاده»: خدا را شکر من عاقبت به خیر شدم/ «زنگنه»: من چقدر خوشبختم/ پتروشیمی «کیان»: دعا کنید من هم ساخته بشوم !!

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، نام «بیژن زنگنه» را در لیست خوش‌شانس‌ترین وزرای تاریخ نفت ایران بنویسید، او خوش‌شانس است زیرا گروهی سعی می‌کنند نقش «منتقد» عملکرد او را بازی کنند که ذره‌ای سواد، تخصص و اطلاعات به روز در صنعت نفت ندارند. به استناد همین ادعا چند هفته قبل وزیرنفت در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار برگزاری نشست مشترکی با حضور سران سه قوه، مخالفان و منتقدانش شده بود تا در این نشست به همه نقدها پاسخ‌های شفاف و منطقی بدهد زیرا او از همه بهتر از عیار منتقدان و مخالفانش آگاه است.

با خیلی از کارهای «زنگنه» در وزارت نفت مخالفیم اما شک نکنید، او اگر وزیر مانده به همت مخالفان و منتقدانی بوده که سواد نقد او را ندارند و با نقدهایی تهی و توخالی سعی می‌کنند او را به «پل» بزنند اما نمی‌دانند وزیر کهنه‌کار یک «بدل کار» حرفه‌ای و همه فن حریف است، «زنگنه» 10 روزه استیضاح می‌شود اما نه با این ادبیات مخالفان و منتقدانش و خوش خیالی است که باور کنید با این سطح سواد و تخصص مخالفان و منتقدان زنگنه کنار گذاشته شود، کافی است به هفت سال گذشته نگاه کنید، جایی زنگنه از مواضع خود عقب نشینی کرده باشد یا امتیاز داده باشد و از نظر او این مخالفان و منتقدان نقش «فرشته نجات» را برایش بازی می‌کنند. آقای «زنگنه» چرا این قدر خوش‌شانسید؟

جای دور نرویم، خبرگزاری «مهر» که از آن به‌عنوان رسانه چشم و چراغ مخالفان «وزارت نفت» یاد می‌شود، امروز با انتشار گزارشی ادعا کرده که «با آدرس‌های غلط وزارت نفت، طرح تولید نفتا محکوم به شکست است» و سپس از آنجایی که در تکاپوی پیدا کردن دکمه‌ای است تا برای آن پالتویی بدوزد، نوشته است: «طرح پالایشی سیراف با برنامه تولید نفتا یک طرح شکست خورده تمام عیار است. طرحی که یکی از شاگردان وزیر نفت روی میز وی قرار داد». چرا تولید نفتا شکست خورده است؟ این خبرگزاری در پاسخ به این پرسش، گفته است:«با ظرفیت بالای تولید اتان گازی چرا باید بریم سراغ نفتا برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها؟ پتروشیمی خوراک نفتا توجیه ندارد و باید نفتا صرف تولید بنزین بشود که تحریم‌شکن است !!»

با این ادعا، نام «محمدرضا نعمت‌زاده» مدیرعامل اسبق صنایع پتروشیمی را باید در لیست بزرگترین خائن صنعت پتروشیمی نوشت که با طراحی کوره‌های دوگانه‌سوز در واحد الفین پتروشیمی جم، زمینه مصرف دوگانه خوراک مایع (ترکیب رافینیت، برش‌های نفتی، پروپان، بوتان، پنتان و...) در کنار اتان را در کوره‌های الفین پتروشیمی «جم» فراهم کرده است و صد البته اشتباه بزرگتر «نعمت‌زاده» آن بوده که با ساخت واحدهای تصفیه هیدروژنی و ریفورمیت کاتالیزوری در قالب پتروشیمی «نوری» خوراک مایع جم را تامین کند. «نعمت‌زاده» اشتباه کرد تا شبکه دقیق خوراک و محصول را با محوریت اتان و میعانات گازی بین جم، نوری، پارس و آریا ساسول راه انداخت که نمونه کوچک آن زنجیره «اتیل بنزن»، «استارین منومر»، پارک «استارین» عسلویه شد.

زمانی‌که به سبد محصولات میانی و نهایی پتروشیمی «جم» نگاه می‌کنیم محصولاتی که فقط یک قلم آن «رافینیت یک» بوده که در شیمی بافت به MTBE تبدیل شده و یا بنزین پیرولیزی که کلید توسعه زنجیره آروماتیک‌هایی همچون بنزن، پارازایلین، تولوئن، ارتوزایلین بوده و یا زنجیره بوتن و بوتادین در «جم» که در نهایت به خوراک واحدهای ESBR، PBR، SBR، ABS و ... تبدیل می‌شود تازه متوجه می‌شویم که آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی امروز بیش از همه از خانه‌نشین چهره‌هایی همچون «نعمت‌زاده» شادمان هستند !! «نعمت‌زاده» اولین مدیری بود که «میعانات گازی» را در اقیانوس «اتان» پارس جنوبی در عسلویه وارد سبد خوراک پتروشیمی‌ها کرد.

در شرایط فعلی که دوره فروانی «اتان» در عسلویه داریم، قطعا ساخت طرح‌های خوراک نفتا (میعانات گازی) اشتباهی استراتژیک است اما شک هم نداریم که نویسنده خبرگزاری «مهر» از این واقعیت غیرقابل انکار بی‌اطلاع است که ترکیب «نفتا و اتان» در صنعت پتروشیمی معجزه می‌کند، ای کاش این نویسنده جوان و بی‌اطلاع نیم نگاهی به سبد خوراک و محصولات طرح پتروشیمی «کیان» می‌انداخت تا متوجه شود که «نفتا و اتان» در کنار هم چقدر تحریم‌شکن است تا با راه انداختن داستان‌سرایی افزایش تولید بنزین به‌عنوان طرحی «تحریم‌شکن» این قدر سطح سواد و اطلاعات رسانه‌های تخصصی را زیر سوال نبرد.

ساخت و بهره برداری مینی پالایشگاه‌های «سیراف» یک گام بلند برای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری است، با ساخت این پالایشگاه‌ها که اولین واحد آن «آدیش» پیشتاز بوده در کنار نفتای سبک و سنگین، نفت سفید، گازوئیل، پروپان و بوتان هم تولید می‌کند که نفتای سنگین می‌تواند به‌عنوان خوراک طرح‌های خوراک ترکیبی در کنار اتان در واحدهای کراگر به اتیلن، پروپیلن، پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن‌ها، اتیلن گلایکول‌ها تبدیل شود یا با ساخت ریفورمیت‌ها زنجیره آروماتیک‌ها را کامل کرد و حتی در صورت ساخت واحدهای ایزومریزاسیون نویسنده خبرگزاری «مهر» را هم به آرزویش یعنی تولید «بنزین» رساند. البته در این محاسبات نیم نگاهی هم به «نفت سفید» داشته باشید که هم سوخت جت خواهد شد و هم می‌تواند زنجیره آلکیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین را در قطب گاز ایران کامل کند.

«انرژی نیوز»: (زکوه العَقلِ احتِمالُ الجُهّالِ) زکات عقل تحمّل نادانان است ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,