اخبار  ›  پتروشیمی  ›  پنج پارک پتروشیمی با 210 کارخانه    

«پترول» از نقشه گنج پتروشیمی رونمایی کرد؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ ۲۲:۳۹

پنج پارک پتروشیمی با 210 کارخانه آماده ساخت شد/ مقایسه جالب خیر و برکات ساخت پارک پتروشیمی‌ و متانول‌


پنج پارک پتروشیمی با 210 کارخانه آماده ساخت شد/ مقایسه جالب خیر و برکات ساخت پارک پتروشیمی‌ و متانول‌

به گزارش خبرنگار «شاپا»، مدیرعامل پترول در مجمع سالانه این هلدینگ جم و جور پتروشیمی جزئیات کامل ساخت پنج پارک جدید صنعت پتروشیمی را اعلام کرد که دستاوردهای اقتصادی ساخت این پنج پارک را با یک مجتمع متانولی 1.650 هزار تنی مقایسه کرده و به نتایج جالبی رسیده‌ایم.

برای ساخت واحد متانول با یک میلیون و 650 هزار تن ظرفیت باید حدود 600 میلیون دلار (با دلار بیست هزار تومان معادل 12 هزار میلیارد تومان) هزینه کرد اما برای ساخت پنج پارک کریستال ملامین ارومیه، لردگان، پلی‌پروپیلن و بنزین پیرولیز ایلام و اوره رزینی لردگان فقط به حدود 5250 میلیارد تومان (کمتر از نصف یک متانول) سرمایه گذاری نیاز است.

ساخت متانول یک میلیون و 650 هزار تنی حدود 300 نفر برای سه شیفت شغل مستقیم ایجاد می‌کند اما با ساخت پنج پارک در قالب 210 کارخانه (به ازای هر کارخانه یک صد شغل) برای حدود 21 هزار نفر شغل مستقیم ایجاد می‌شود.

با ساخت پنج پارک درحالی حدود 230 هزار تن ظرفیت ایجاد می‌شود که 440 گرید و محصول جدید تولید خواهد شد اما با ساخت یک متانول درحالی یک‌هزار و 650 هزار تن ظرفیت ساخته می‌شود که فقط یک محصول تکراری در سبد پتروشیمی دوباره تولید خواهد شد.

علم کردن «ظرفیت‌سازی» با کلیدواژه «جهش توسعه» هرچند در جامعه خریدار دارد اما متخصصان می‌دانند به مدد «ظرفیت‌سازی» هرچند از عربستان هم سبقت بگیریم اما بازهم این «ارزش‌سازی» است که به صنعت پتروشیمی ایران جایگاه و اعتبار می‌بخشد...



بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,