اخبار  ›  ویژه  ›  سوال مشترک «زنگنه» و کارکنان    

قربانیان روز «وارونگی» صنعت نفت چه‌کسانی هستند؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ ۲۰:۱۵

سوال مشترک «زنگنه» و کارکنان بدواستخدام وزارت نفت/ چرا اینجا همه چی وارونه نشان داده می‌شود؟


سوال مشترک «زنگنه» و کارکنان بدواستخدام وزارت نفت/ چرا اینجا همه چی وارونه نشان داده می‌شود؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «خسته شدم، اگر به مرداد 92 بازگردم هیچگاه وزیر نفت نمی‌شوم» این بخشی از گفته‌های چند روز قبل «بیژن زنگنه» است. گفته‌های غم انگیزی است، فقط کافی است نگاهی به گوشه و کنار صنعت نفت بیندازیم، به همت مدیران و کارکنان با اعتماد به نفس کامل باید اعلام کرد که اگر صادرات نفت را فاکتور بگیریم در هیچ کجای صنعت نفت آثار «تحریم» به چشم نمی‌خورد. فقط کافی است به این آمارها نگاهی دوباره کنیم، افزایش ظرفیت تولید روزانه گاز به یک میلیارد مترمکعب، بنزین به 107 میلیون لیتر، گازوئیل به 110 میلیون لیتر و به همین نسبت ثبت رکوردهای گازرسانی به نیروگاه‌ها، صنایع، تزریق، ذخیره‌سازی، انتقال و توزیع گاز، تامین خوراک پتروشیمی‌ها، صادرات فرآورده نفتی، گاز و ... که همگی به همت کارکنان و مدیران در وزارت نفت به نتیجه رسیده است.
 
یک واقعیت غیرقابل کتمان است اما صنعت نفت به همت مدیران و کارکنان «زنده» مانده است و هرچند جای نقدهایی وجود دارد اما چندین برابر نقدها باید برای این صنعت، کارکنان و البته وزیرش به نشانه احترام قیام کرد که در شرایط تحریم این لوکوموتیو توسعه اقتصاد را زنده نگه داشتند. روی صحبت‌مان با وزیر نفت بوده چرا با این کارنامه باید این چنین کارکنان و مدیران در رسانه‌ها و البته فضای مجازی مورد تحقیر، سرزنش و ملامت قرار بگیرند؟ آیا ایران در تولید روزانه گاز پارس جنوبی از قطر و نفت میادین غرب کارون از عراق پیشی نگرفته است؟ آیا کشوری که سالانه 30 میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌ها مصرف می‌کرد و 20 میلیارد دلار صرف وارد بنزین می کرد و امروز نه خبری از گازوئیل‌سوزی گسترده نیروگاه‌هاست و نه واردات بنزین باید این چنین مورد بی‌مهری قرار بگیرد؟
 
می‌گویند «ترامپ برود و بایدن بیاید» وضع خوب می‌شود اما زهی خیال باطل فرض که «ترامپ» برود با این همه شعب ترامپ‌های وطنی که روزانه به طور قارچ گونه‌ای در حال رشد و تکثیر بوده و ماموریتی جز تحقیر صنعت نفت ایران در شرایط تحریم ندارند چه باید بکنیم؟ ترامپ‌های وطنی که یک روز به استخدام «ترکمن گاز» ترکمنستان در می آیند و روزی دیگر درخواست استخدام در وزارت انرژی ترکیه را می‌دهند تا در نهایت به اسم وزیر، کل وزارت نفت را تحقیر کنند !!
 
آقای «زنگنه» چرا به این روز افتادیم؟ پاسخ ساده است، مدیران وزارت نفت دندان‌های وزیر نفت را خوب شمارش کرده‌اند. اشکال و انتقاد بزرگ به زنگنه در انتصاباتش است که هیچگاه قدرت و اعتماد به نفس برکناری مدیرانی که منصوبه او بودند را نداشته و ندارد که اگر داشت امروز «حاجی واشنگتن» پس از ثبت کلکسیونی از فساد و تخلفات اخلاقی و مالی، شش ماه آخر دولت دست نشانده‌هایش را اجیر نمی‌کرد تا دست در جیب پتروشیمی‌ها کنند؟ «زنگنه» اگر از همان روز اول رودربایستی و رفتارهای احساسی را کنار می‌گذاشت هیچگاه ماجرای جنجال سهمیه‌بندی بنزین به دست منصوبان او به پا نشده بود. اگر او به انتصابات اشتباهش این همه وفادار نبود آن مدیر جوان شرکت تابعه شرکت نفت هیچگاه از یکسال مانده به پایان دولت جرات خبر فروشی و پرداخت رشوه و زیرمیزی را به دلالان و کارچاق کن‌ها هم به سرش نمی‌زد.
 
آقای «وزیر» خسته شده‌اید؟ کم آوردید؟ این نتیجه یک سیکل مستمر خودزنی‌هایی بوده که در زمان حاشیه کشاندن مدیران وفادار و دلسوزتان سکوت کردید اما در روزهای بحران تمام قد از اعتبار «زنگنه» برای حاجی واشنگتن‌ها خرج کردید و دست آخر شده ژنرالی که حتی وفادارترین سربازانش هم نمی‌خواهند از او حمایت کنند زیرا همه از این رفتارهای تبعیض‌آمیز به ستوه آمدند و اگر چهره هایی همچون «دستیار ویژه»، «مسعود کرباسیان» و «جعفر ربیعی»، «حسن تربتی» را می‌بینید که هنوز در میدان کنارتان ایستاده‌اند را بگذارید پای جوانمردی‌شان.
 
چرا «مهندس جوان» از وزارت نفت به «فلات قاره» مهاجرت کرد؟ چرا «محسن دلاویز» و «سیدپیروز موسوی» درحالی که اراده می‌کردند می‌مانند اما رفتند؟ چرا «صادق‌آبادی» که پس از راه‌اندازی «ستاره خلیج فارس» که ناجی ایران در شرایط تحریم بود می‌گوید دعا می کنم زودتر دولت تمام شود تا بروم؟ و چرا امروز رسانه‌هایی که همیشه شش دانگ کنارتان بودند همگی کنار کشیدند؟ هیچ کدام از آنها نه ترسو هستند، نه بی‌غیرت و نه بی‌سواد اما آنها سکوت می‌کنند زیرا کارد تبعیض‌های وزارت «زنگنه» و بعضا یاران نزدیک او به استخوان خورده است.
 
چند روز قبل خبری ساده اما تامل برانگیز منتشر شد، «پارسال 6 هزار تن میعانات گازی از سراجه برداشت شد»، 6 هزار تن در برابر یک میلیون ظرفیت تولید میعانات گازی ایران یعنی هیچ اما اهمیت این دستاورد که هیچگاه دیده نشد آن است که سال 1388 می‌گفتند میعانات گازی در سراجه به دلیل عدم تزریق گاز و دوفازه شده میدان وجود ندارد و صرفا لجن‌های هیدروکربوری ته مخزن است. اما پارس جنوبی را توسعه دادیم، شبکه و تاسیسات تقویت فشار ساختیم، رکورد تولید، انتقال و ذخیره‌سازی گاز شکسته شد و گاز کافی به سراجه تزریق کردیم و دست آخر مخزن و میدانی که همه برای آن سال 1388 فاتحه قرائت می‌کردند نه تنها در «تزریق و برداشت» گاز عصای دست شبکه گاز شد که میعانات گازی که از آن «لجن» نام می‌بردند هم به چرخه تولید بازگشت. می‌گویند مشت نمونه خروار است و اگر به عنوان یک رسانه تخصصی بخواهیم کارنامه وزارت «زنگنه» و کارکنان صنعت نفت را ارزیابی کنیم اولین نمره بیست را برای «سراجه» به آنها خواهیم داد.
 
نکته جالب ماجرا اینجاست که در کنار «زنگنه»، کارکنان بدواستخدام صنعت نفت هم گرفتار روز «وارونگی» صنعت نفت شدند. وزیر هرچه بیشتر کار می‌کند بیشتر تخریب و تهدید می‌شود که کارکنان جدیدالاستخدام رسمی صنعت نفت هم هرچه بیشتر از وضعیت بد معیشتی شان می‌گویند بیشتر ضرر می‌کنند! کارکنان بدواستخدام دقیقا به همان بلایی گرفتار شدند که وزیر گرفتار آن است همه تغییر و تحولات برای آنها وارونه می‌شود. برای محاسبه اضافات عمومی سال 99 یک مهندسی تمام عیار در حق آنها اعمال شد و حالا که پای اجرای ماده 10 قانون وسط آمده بازهم سر جوان‌ترین مهندسان نفت که همگی فارغ التحصیل دانشگاه نفت و یا ورودی آزمون‌های سخت استخدامی هستند کلاه گشادی رفته است.
 
آقای «زنگنه»، کارکنان بدواستخدام وزارت نفت خیری از اجرای ماده 10 قانون نفت ندیده و با گنجاندن شرطی به نام «تعدیل سابقه» حکایت آنها شده «گنه کرد در بلـــــــــخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری»، اگر امروز به این فکر می‌کنید که «زنگنه مستحق این همه تحقیر و تخریب نبود»، کارکنان بدواستخدام هم بر این باوردند که از نگاه پدرانه‌ای که در گفتگوهای تصویری از آنها یاد می‌کنید کمترین بهره را دیده‌اند ...
 
«انرژی نیوز»: ترمیم عجیب و غریب کارکنان بدواستخدام در قالب ماده 10 قانون نفت با این گزارش مقدماتی در روزهای آینده به‌صورت گسترده و تخصصی‌تری تشریح می‌شود بلکه به معجزه قلم بتوان این بار پیش از مرگ سهراب، نوشدارو را به آنها هدیه داد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,