اخبار  ›  استخدام  ›  ماجرای گروگان‌گیری بزرگ    

در بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران چه خبر است؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ ۱۹:۴۶

ماجرای گروگان‌گیری بزرگ «ربیعی» در هلدینگ خلیج فارس/ قلعه عقاب‌های پتروشیمی فتح شد؟


ماجرای گروگان‌گیری بزرگ «ربیعی» در هلدینگ خلیج فارس/ قلعه عقاب‌های پتروشیمی فتح شد؟

به گزارش خبرنگار شاپا، «جعفر ربیعی» مدیر نیست، مدیریت او افراطی، غیر حرفه‌ای و ظلمی آشکار به پیشکسوتان است، هلدینگ خلیج فارس جواهری بوده که به گروگان او درآمده است، مدیرانی به به حاشیه رانده‌اید و جای عقابان تیز پرواز به زاغک‌های با منش و سرشت متفاوت و متضاد با فرهنگ اصیل پتروشیمی میدان داده‌اید و با هزینه گزاف طرحی تحت عنوان پرورش مدیران در دست اجرا دارید به قول معروف نقد را ول کرده و نسیه را چسبیده‌اید! این بخشی از گفته‌های مدیرعامل سابق پتروشیمی گچساران بوده که در قالب نامه‌ای سرگشاده در اختیار رسانه‌های مخالف و منتقد صنایع خلیج فارس قرار داده شده است.

یک‌دهه از آغاز ساخت پتروشیمی «گچساران» می‌گذرد، مجتمعی که ساخت آن محصول رئیس‌جمهوری بوده که فرهنگ غلط جدایی «مجتمع» از «دریا» را به پتروشیمی ایران تحمیل کرد و محصول این تفکرات اشتباه در نهایت شد، پتروشیمی «گچساران»، ساخت خط اتیلن «دنا»، پتروشیمی «دهدشت»، «بروجن»، «ممسنی» و «کازرون». با گذشت 10 سال از طرح ایده ساخت خط اتیلن «دنا» هیچ کدام از مجتمع‌های پتروشیمی این پروژه به بهره برداری نرسیده است اما همان قدری که در ساخت طرح‌های غیراقتصادی خط دنا تاخیر داشته‌ایم در تولید حاشیه، جنجال و جنگ روانی و رسانه‌ای اجرای کاغذی طرح‌ها خودکفا شده‌ایم.

یک‌ماه قبل جنجال گسترده‌ای بر سر پیشنهاد افزایش سرمایه پتروشیمی «گچساران» به پا شد و در نهایت مشخص شد علت تمامی دعواهای تمام عیار رسانه‌ای که در فضای مجازی به پا شده به خاطر آقازاده بورس‌باز و مدیرعامل جوان شرکت پتروشیمی بوده که به خاطر یک سیت مدیریتی هیات مدیره که با افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران به باد می‌رفت سرکیسه را برای جنجال‌سازی در فضای مجازی شل کرده بودند و تازه متوجه شدیم اینکه می‌گویند «در دعوا حلوا خیرات نمی‌کنند» خیلی هم مستند نبوده و در صنعت پتروشیمی عده‌ای دعوا راه می‌اندازند تا کام‌شان از حلواهای این جنگ و دعواها همیشه شیرین باشد.

«دعوا راه بنداز و حلوا میل کن» همواره بازاری پر رونق در هلدینگ خلیج فارس بوده است، حالا می‌خواهد مدیرعامل این هلدینگ «جعفر ربیعی» باشد یا «عادل نژادسلیم» خیلی تفاوتی نمی‌کند. تا دیروز که «نژادسلیم» مدیرعامل بود او را متهم به مدیریتی می‌کردند که استراتژیک نبود، او رفت و «ربیعی» مدیرعامل شد، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس ابتدا نمایشی و مترویی عنوان شد و تا چند مدیر و مسئول بی‌کفایت را جابه جا کرد مدیریت او شد گروکان گیری و مزرعه پرورش «زاغک»ها ! «نژادسلیم» قرارداد یوزانس با ژاپنی‌ها امضا کرد چه جنجالی که به راه ننداختند که ای ایها الناس ثروت مملکت به باد رفت با این یوزانس‌ها و درصدهای عجیب و غریب آن ! «ربیعی» که آمد دور فاینانس و یوزانس را خط کشید و سراغ بازار سرمایه رفت و دوباره فریادها به آسمان بلند شد که ای ملت، این مدیرعامل از جان حباب بازار سرمایه چه می‌خواهد؟!

آقای مدیرعامل سابق پتروشیمی گچساران شما ژنرالید، در صنایع پایین دستی ایرانیان کولاک به پا کردید، در حوزه اجرای طرح‌های EPC صنعت 56 ساله پتروشیمی رقیب ندارید و در حوزه تفکرات استراتژیک این صنعت امثال «محمدرضا نعمت‌زاده»ها باید بیایند شاگردی شما را داشته باشند اما چه کسی گفته که اعضای یک خانواده باید اسرار و رازهایشان را در فضای مجازی فریاد بزنند؟ آیا این رسم امانت داری است؟ آیا اگر «ربیعی» تخلفی و یا اهمالی داشته در این کشور یک دستگاه بازرسی و نظارتی وجود ندارد که لیست تخلفات و اهمال کاری او را صرفا در راستای حفظ و صیانت از منافع ملی گزارش دهید؟ آیا خیانت در امانت و بازگو کردن مسائل داخلی خانواده در رسانه ها هم یکی از ویژگی های عقابان تیز پرواز است؟

دست بر قضا یکی از مهمترین نکات مثبت کارنامه کاری «جعفر ربیعی» در صنایع پتروشیمی خلیج فارس انتصابات طلایی اوست؟ به پتروشیمی «شهید تندگویان» نگاه کنید که چگونه این مجتمع که تا دو سال قبل زوار در رفته بود امروز یکی پس از دیگری رکوردهای تولید را می‌شکند و به یک الگوی تولید، توسعه و متنوع‌سازی سبد محصولات در اوج تحریم در صنایع پتروشیمی ایران و منطقه تبدیل شده است. به پتروشیمی «نوری»، «پارس»، «اروند»، «بوعلی»، «بندرامام»، «مبین» و ... هم نگاهی بیاندازید که چگونه موفق به ثبت رکوردهای تولید آن هم محصولاتی همچون استایرن منومر، بنزن، پارازایلین، اتیلن و ... که همگی از محصولات مادر و اصلی بوده، شده‌اند؟ «ربیعی» مدیر نیست، صنایع پتروشیمی خلیج فارس را به «گروگان» گرفته است؟ این چه گروگان گیری بوده که محصول آن شده استمرار و رکوردشکنی تولید آن هم در اوج ظالمانه ترین تحریم‌های بین‌المللی ؟

ای کاش فقط هنرنمایی «ربیعی» در صنایع پتروشیمی خلیج فارس خلق رکوردهای تولید در سایه حفظ مدیران موفق و انتصاب مدیران موفق، سلامت و بی‌حاشیه بود. نگاهی به وضعیت توسعه این هلدینگ پتروشیمی بیاندازید، برای تامین منابع مالی «آپادانا» و «هنگام» چه کردند تا این دو طرح تحمیلی به سرانجام برسد؟ از طرح‌های چهارگانه تکمیل کننده زنجیره ارزش هلدینگ خلیج فارس و پترول خبر دارید؟ چه کسی از مدیرعامل «پترول» حمایت کرد تا برای ساخت 4 طرح ارزش آفرین در کرمانشاه، ارومیه، لردگان و ماهشهر با اعتماد به نفس کامل برای تکمیل زنجیره‌های ارزش، اشتغال آفرینی پایدار با حداقل سرمایه گذاری و از همه مهمتر تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری اقدام کند؟

زمانی که کارشناسان زبده و نخبه نگاهی به زنجیره تولید و توسعه در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس می‌اندازند همگی یک سوال مشترک را مطرح می‌کنند، آیا واقعا صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های تابعه آن از سوی آمریکا تحریم شده است؟ پتروشیمی بندرامام و بوعلی درحالی تولید در مناطق نفت‌خیز جنوب به دلیل تحریم های غیرقانونی کاهش یافته پارسال رکوردار دار تولید بودند و این درحالی است همان عقابان تیز پروازی که مدیرعامل سابق گچساران از آنها نام می‌برد ادعا می‌کردند برای جلوگیری از توقف کامل تولید در این دو پتروشیمی باید فقط دعا کنیم اما در صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اتکا به توکل، تدبیر و تلاش و البته در سایه مدیری که به اعتقاد شما گروگان گیر است رکوردهای تولید یکی پس از دیگری در حال شکستن است و شرکت‌های این هلدینگ به چشم و چراغ بازار سرمایه تبدیل شده و نوار صادرات تاکنون پاره نشده است.

انتقاد بزرگ به «جعفر ربیعی» از آن روزی آغاز شد که حیات خلوت‌ها را در هلدینگ خلیج فارس با راه‌اندازی طرح جانشین پروری یکی پس از دیگری خراب کرد تا عقابان تیز پروازی که تا دیروز در آسمان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران بدون رقیب و آسوده در حال پرواز بودند با رقبایی جوان و جویای نام روبرو شدند. «ربیعی» قطعا گروگان گیر است و او حیات خلوت‌ها را به گروگان گرفت تا عقابان تیزپرواز مجبور به رقابت با زاغک‌ها باشند، عقابانی تیز پروازی که یکی از شاهکارهای شگفت آور آنها در تاریخ 56 ساله صنعت پتروشیمی همین الفین گچساران است. زیست شناسی دانش عجیبی است در طبقه‌بندی پرندگان «عقاب» و «کرکس» در یک راسته قرار دارند، پرندگانی که هم خانواده هستند اما این کجا و آن کجا و امیدواریم مدیرعامل سابق پتروشیمی «گچساران» تفاوت عقاب و کرکس را که دست بر قضا هم خانواده هستند را به خوبی تشخیص داده باشد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,