اخبار  ›  منابع انسانی  ›  کلاس درس اقتصاد پتروشیمی    

«پروپان و بوتان» خوراک پتروشیمی‌ها یا مخزن سوخت خودروها؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ ۲۲:۳۱

کلاس درس اقتصاد پتروشیمی «تبریز» در شرایط «تحریم» راه افتاد/ «گازمایع» جانشین «نفتا» در زنجیره الفین می‌شود


کلاس درس اقتصاد پتروشیمی «تبریز» در شرایط «تحریم» راه افتاد/ «گازمایع» جانشین «نفتا» در زنجیره الفین می‌شود

به گزارش خبرنگار «شاپا»، همزمان با تبلیغات گسترده برخی رسانه‌ها برای راه‌اندازی طرح غربی-آمریکایی «اتوگاز» با هدف باز کردن پای «گازمایع» در سبد سوخت خودروهای ایرانی، پتروشیمی تبریز از اجرای طرح ضربتی افزایش مصرف «پروپان و بوتان» در سبد خوراک واحد «الفین» این مجتمع پتروشیمیایی خبر داد.

پتروشیمی تبریز، امروز اعلام کرد:  به‌منظور افزایش مصرف خوراک گازمایع در کوره‌های واحد «الفین» و افزایش تولید اتیلن و پروپیلن در این واحد و به تبع آن کاهش مصرف خوراک نفتای سبک، پروژه مصرف گازمایع در سبد خوراک واحد الفین کلید خورده است.

بر این اساس، ساخت خط لوله از مخزن کروی موجود تا واحد الفین، عملیات  سیویل، نصب تجهیزات برق و ابزار دقیق و مکانیکی پروژه، اجرای لوله‌کشی مسیرهای هوای ابزار دقیق، هوای واحد، ازت، آب خام و تغییر آرایش کوره‌های واحد الفین در دستور کار پتروشیمی «تبریز» قرار گرفته و پیش بینی می‌شود امسال این طرح به بهره‌برداری برسد.

«شاپا»: پتروشیمی «تبریز» درحالی با توجه به جهش قیمت نفتا در بازار جهانی پس از شیوع کرونا تصمیم گرفته که «پروپان و بوتان» را جایگزین بخشی از خوراک نفتای وارداتی کند که برخی رسانه‌ها ادعا می‌کنند که باید با اجرای طرحی آمریکایی-غربی به نام «اتوگاز»، «پروپان و بوتان» جایگزین بنزین در سبد سوخت خودروها شود.

پتروشیمی تبریز می‌تواند الگوی مناسبی در صنعت پتروشیمی باشد و مجتمع‌های پتروشیمی همچون شازند، ایلام، جم، بندرامام و ...می‌‎توانند با توجه به در اختیار داشتن کوره‌های الفینی «دوگانه مایع و گازی» گازمایع را جایگزین بخشی از نفتای وارداتی کنند و با این اتفاق هم مسیر صادرات نفتا هموار می‌شود و هم می‌توان بخشی از گازمایع مازاد جای صادرات صرف تامین خوراک پتروشیمی‌ها شود.

با شیوع کرونا تقاضا و افزایش مصرف محصولات پلیمری در حوزه بهداشتی و بسته‌بندی، تقاضا برای نفتا در بازار جهانی افزایش یافته و این فرصت مناسبی بوده که با افزایش سهم «پروپان و بوتان» در سبد خوراک پتروشیمی‌ها، بخشی از نفتای تولیدی پالایشگاه‌ها صادر شود که در شرایط تحریم غیرقانونی می‌تواند منشا واردات ارز قابل توجهی برای اقتصاد کشور باشد.

نکته پایانی، برخی از رسانه‌ها که سال‌ها در صف اول «مرگ بر آمریکا» بودند چرا این روزها علاقه‌مند به اجرای طرح غیر منطقی و فاقد توجیه اقتصادی «آمریکایی-غربی» در صنعت نفت ایران شده‌اند؟بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,