اخبار  ›  ویژه  ›  بزرگترین تولیدکننده PVC    

چشم صنعت پتروشیمی به واردات PVC روشن شد؛
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ ۲۲:۲۹

بزرگترین تولیدکننده PVC خاورمیانه، واردکننده PVC شد !/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی: «با جدیت دنبال تنظیم بازار هستیم» !!


بزرگترین تولیدکننده PVC خاورمیانه، واردکننده PVC شد !/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی: «با جدیت دنبال تنظیم بازار هستیم» !!

به گزارش انرژی نیوز به نقل از شاپا، رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی امروز از صدور مجوز واردات «پی.وی.سی» خبر داده و گفته است: «دفتر صنایع پایین دستی با همکاری دیگر سازمان‌ها با جدیت به دنبال تنظیم بازار است !!»

ظرفیت تولید محصولات زنجیره «پی.وی.سی» ایران به حدود 750 هزار تن در سال می‌رسد و با یک حساب سر انگشتی ایران به مدد نمک آب‌های غرب خلیج فارس یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پی.وی.سی خاورمیانه بوده و با افزایش تولید اتان و به تبع آن اتیلن در عسلویه از پارسال اکثر مجتمع‌های تولید «پی.وی.سی» ماهشهر با حداکثر ظرفیت مشغول تولید هستند.

سوال اینجاست که چرا ایران واردکننده «پی.وی.سی» شده است؟ اگر پای فعالان بازار و تولیدکنندگان بنشینید لیستی از دلالان و واسطه‌ها را به شما نشان خواهند داد که مشغول قاچاق «پی.وی.سی» ایران به کشورهای همسایه هستند اما واقعیت آن است کشوری که تا پارسال صادرکننده «پی.وی.سی» بوده امسال به واردکننده این محصول تبدیل شده است !

در نبش قبر دلایل واردات «پی.وی.سی» حرف و حدیث بسیار است اما برای پیدا کردن پاسخی منطقی به این سوال مبهم فقط کافی است گفته‌های امروز رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی را بار دیگر مرور کنید، «آماده‌ایم که به تنظیم بازار کمک کنیم» !!

همین جمله کلیدی کافی است که به عمق فاجعه این روزهای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در کشور پی ببرید، زمانی‌که مدیریتی با هدف و ماموریت تکمیل زنجیره ارزش در شرکت ملی صنایع پتروشیمی متولد شد اما این روزها سودای تنظیم بازار را دارد. نتیجه این دوگانگی می‌‌شود، صنعتی که نه زنجیره‌های آن توسعه یافته و نه موفق به «تنظیم بازار» شده که اگر در تنظیم و مدیریت بازار موفق بود امروز نباید چشم صنعت پتروشیمی به واردات «پی.وی.سی» روشن شود.

اشتباه نکنید، در خلق این آبروریزی تاریخی نه مدیرعامل و نه رئیس دفتر توسعه پائین دستی شرکت صنایع پتروشیمی متهم نیستند. مشکل از آن روزی آغاز شد که فرهنگ رئیس سالاری در صنعت پتروشیمی پس از خصوصی‌سازی اشتباه رایج شد و شرکت ملی صنایع پتروشیمی که از پتروشیمی صرفا چند حجره و مغازه در جم، چند هزار متر زمین در عسلویه و ماهشهر و تعدادی ساختمان در تهران برایش باقی ماند برای حفظ اعتبار و برند دست روی «تنظیم بازار» گذاشت و این نگاه اشتباه و البته ساختارهایی که قدمت و ماموریت آنها به دوره پیش از خصوصی‌سازی باز می‌گردد موجب شده که مدیریت توسعه پائین دستی پتروشیمی دنبال تنظیم بازار باشد، مجوز واردات «پی.وی.سی» صادر کنیم و در نهایت تکمیل زنجیره‌های ارزش مغفول و مهجور باقی بماند.

«بهزاد محمدی» مدیرعامل صنایع پتروشیمی می‌گوید، دوره توسعه هوشمندانه پتروشیمی آغاز شده است. سیاست‌های او در حوزه توسعه و تکمیل طرح‌های نیمه تمام و حتی توسعه زنجیره‌های ارزش را بدون کوچکترین نقدی با جان و دل قبول داریم اما اگر او می‌خواهد به توسعه «هوشمندانه» شتاب دهد باید بار دیگر در ماموریت‌های دفتر توسعه پائین دستی بازنگری کند. مدیریتی با کارشناسانی که تعداد آنها به تعداد انگشتان دست نمی‌رسد آیا م‌تواند «تنظم بازار» کند؟ وزارت صمت که ادغام شده دو وزارت‌خانه عریض و طویل است با هزاران هزار نیروی متخصص شانه‌هایش زیر فشار تنظیم بازار خم شده و در این سوی ماجرا شرکت ملی صنایع پتروشیمی با چند کارشناس به دنبال تظیم بازار است ؟

آقای «محمدی» امروز بهترین فرصت برای سنت‌شکنی است. در صنعت پتروشیمی ده‌ها تشکل صنفی مصرف‌کننده و تولیدکننده وجود دارد، تنظیم و مدیریت بازار را به تشکل‌ها با نظارت وزارت صمت واگذار کنید و با اصلاح ساختارهای اشتباه مدیریت توسعه پائین دستی را به مسیر اصلی فعالیتش که همان تکمیل زنجیره‌های ارزش بوده بازگردانید که همین تغییر ساختار در آینده خیر و برکت‌هایی برای این مردم به ارمغان می‌آورد که تا سال‌ها از سنت شکنی معاون وزیری می‌گویند که با یک اصلاحیه مسیر توسعه واقعی و هوشمندانه پتروشیمی ایران را هموار کرد.

در پایان خالی از لطف نیست که بدانیم، نماینده داراب چند روز قبل اعلام کرد، «وزارت نفت با ساخت شهرک پتروشیمی در این شهر موافقت کرده است». در سال پایانی این دولت تازه رسیدیم به اجرای طرح‌هایی که در سال پایانی آن دولت در قالب ساخت شیمی شهرها و شهرک‌های پتروشیمی روی آنها برنامه‌ریزی شده بود. در هفت سال گذشته مدیریت توسعه پائین دستی پتروشیمی نه موفق به مدیریت بازار شد و نه یک شهرک پتروشیمی در کشور ساخته شد و این نتیجه ساختارهای سنتی و البته فرهنگ غلط رئیس‌سالاری در صنعت پتروشیمی است. آقای «محمدی» امروز به این دوگانگی فعالیت این دفتر پایان دهید که این اصلاح ساختار به تنهایی معادل یک جهش توسعه در تاریخ صنعت پتروشیمی یادگار و ماندگار خواهد ماند ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,