اخبار  ›  منابع انسانی  ›  چرا طرح بهبود معیشت پیمانکاران    

«مینو» در «منگنه» !
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ ۱۳:۲۵

چرا طرح بهبود معیشت پیمانکاران به تاخیر خورده است؟/ کارشکنی «کاری‌ها» برای بهبود معیشت «نفتی‌ها»


چرا طرح بهبود معیشت پیمانکاران به تاخیر خورده است؟/ کارشکنی «کاری‌ها» برای بهبود معیشت «نفتی‌ها»

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، نام «فرزین مینو» را در لیست بداقبال ترین معاون تاریخ وزارت نفت بنویسید. چرا؟ فعالیت همزمان هزار و یک وزیر در حوزه منابع انسانی صنعت نفت با هدف تحریف بخشنامه‌ها، خلق ابتکارات و اختراعات نوآورانه، سیاست‌های انقباضی وزیر نفت، وجود یک «ایکس ری» بزرگ به نام شورای اداری صنعت نفت، انباشتگی گسترده در حوزه مطالبات صنفی کارکنان و از همه بدتر فضای بی‌اعتمادی بین کارکنان و مدیران و حالا باید کارشکنی‌ وزارت کار بر سر اجرای طرح بهبود معیشت پیمانکاران را هم به آن اضافه کنید.

بدون تعارف باید گفت یک نیرویی و سیاستی در سایه صنعت نفت وجود دارد که نمی‌گذارد حرکتی موثر به نفع کارکنان انجام شود و هرچقدر از سوی مدیران دلسوز منابع انسانی و رسانه‌های تخصصی تلاش می‌شود تا چاله و چوله‌های ریز و درشت حوزه منابع انسانی اصلاح شود آن قدر در حوزه کارکنان رئیس، مسئول، مدیر، صاحب‌نظر، مخترع و دانشمند داریم که امکان حل همه مشکلات وجود ندارد. امروز داستان ارزیابی قراردادی‌ها در «شازند» را پیگیری می‌کنیم، فردا از مشکلات شیفت کارکنان در عسلویه و سرخس رونمایی می‌شود، یک روز باید به مشکلات عدم پرداخت حق‌الزحمه پیمانکاران ورود کنیم، روز بعد نبود آب در یک دکل حفاری، روز دیگر بیکاری و معیشت زیر خط فقر کنتورخوانان، گازبانان و روز دیگر باید با حذف اضافه‌کار فلان شرکت گاز استانی دست و پنجه نرم کنیم. این مشکلات ریز و درشت حل نمی‌شود زیرا در صنعت نفت هزار و یک وزیر برای حوزه کارکنان داریم و البته وزیر اصلی هم که وصف توجه و عنایت او به سرمایه انسانی را بهتر از ما می‌دانید.

باید جنگید و مبارزه کرد، تلخ کامی‌ها، تهدیدها و خط و نشان‌ها را باید به جان خرید به امید آنکه کارکنان به ویژه در مناطق عملیاتی به‌عنوان سربازان خط مقدم تولید برای روسپیدی صنعت نفت ایران در شرایط تحریم برای کارهای جهادی دلسرد و نا امید نباشند و امیدوار بود به آن روز رویایی که در وزارت نفت در حوزه منابع انسانی صرفا یک وزیر دستور صادر کند و همه همان دستور را اجرا کنند و هوس تحریف، ابتکار و اختراع نکنند !

همزمان با این مقدمه نه چندان خوشایند، روزی نیست که کارکنان پیمانکار «مستمر و غیر پروژه‌ای» از وضعیت اجرای طرح بهبود معیشتی که پارسال مصوبات آن ابلاغ شد سوال نکنند و بابت تاخیرها گلایه نداشته باشند. انصافا هم حق دارند روزی‌که مصوبه بهبود معیشت ابلاغ شده بود دلار 15 هزار تومان بود و امروز از مرز 22 هزار تومان گذشته و به همان نسبت هم تورم و گرانی‌ها بیشتر شده است.

آخرین پیگیری‌ها حاکی از آن است که مسئولان وزارت کار بر سر اجرای این طرح مشکلاتی را ایجاد کردند به طوری که تاکنون حاضر به تصویب جدول دستمزد، پایه سنوات و گروه‌های شغلی کارکنان پیمانکار صنعت نفت نشده و با پیشنهادهای وزارت نفت هم مخالفت می کنند و به آن درجه اعتماد به نفس رسیده‌اند که آقای «مدیرکل» سه ساعت مسئولان ارشد وزارت نفت را به بهانه جلسه پشت در منتظر نگه می دارد.

«انرژی نیوز» در روزهای آینده خبرهای مهمی درباره مشکلاتی که وزارت کاری‌ها بر سر اجرای طرح بهبود معیشت کارکنان پیمانکار ایجاد کرده را با مستندات منتشر می‌کند اما خبر خوب ماجرا اینجاست که تقریبا کارهای زمان‌بر این طرح شامل راه اندازی بانک جامع اطلاعاتی، صحت‌سنجی اطلاعات کارکنان، عائله مندی کارکنان، قرارداد بیمه تکمیلی با بیمه دانا، تجمیع پیمان‌ها و اخذ مجوزهای لازم انجام شده است و با رفع برخی اختلافات بین نفت و کار این طرح برای حدود 106 هزار نیروی پیمانکار مستمر صنعت نفت اجرایی خواهد شد.

خبرهای تکمیلی در روزهای آینده منتشر خواهد شد و تا حصول نتیجه پیگیری‌ها ادامه می‌یابدبازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,