اخبار  ›  منابع انسانی  ›  پتروشیمی ایران دیگر حیات خلوت    

نتایج جوان‌گرایی واقعی در اوج تحریم‌ها؛
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ ۱۶:۱۵

پتروشیمی ایران دیگر حیات خلوت لایسنسورهای اروپایی نیست/ امپراطوری 50 ساله 3 غول اروپایی تمام شد


پتروشیمی ایران دیگر حیات خلوت لایسنسورهای اروپایی نیست/ امپراطوری 50 ساله 3 غول اروپایی تمام شد

به گزارش خبرنگار «شاپا»، بیش از50 سال از تاسیس پتروشیمی در ایران می‌گذرد و یکی از مهمترین چالش‌های این صنعت ارزش‌آفرین در مسیر توسعه خریدهای بدون حساب و کتاب و تکراری لایسنس و دانش فنی بوده است. تاکنون چند مجتمع تولید متانول، اوره و آمونیاک به بهره‌برداری رسیده و چند طرح آماده راه‌اندازی می‌شوند؟ نکته مشترک همه این طرح‌ها که محصولات، خوراک و ظرفیت مشابه تولید دارند استفاده از لایسنسورهای تکراری است ! بدون اغراق در خرید لایسنس پتروشیمی مدیران ایرانی سخاوت‌مند هستند.

در دو دهه گذشته با راه افتادن مسابقه تولید اوره، آمونیاک و متانول در صنعت پتروشیمی بدون شک «استامی کربن» هلند، «آمونیا کازاله» سوئیس و «هالدو تاپسوی» دانمارک سه برنده اصلی این مسابقه تولید محصولات تکراری بودند که بدون دغدغه موفق به فروش لایسنس‌های تکراری به پتروشیمی‌های کشور شده‌اند.

با افزایش تحریم غیرقانونی و توقف همکاری این سه لایسنسور اروپایی، برای نخستین‌بار در تاریخ 56 ساله پتروشیمی ایران به مدد ریسک پذیری مدیران جوان دو پتروشیمی «لردگان» و «فن آوران» ایران به دانش تولید و راه‌اندازی واحدهای فرآیندی تولید متانول، اوره و آمونیاک دست یافته و زمانی ارزش و اعتبار این اقدامات تحریم‌شکن دوچندان می‌شود که بدون حضور خارجی‌ها واحدهای اوره، آمونیاک و متانول بدون حادثه یکی پس از دیگری راه‌اندازی شده‌اند.

در حال حاضر واحد «آمونیاک» پتروشیمی لردگان در غیاب «کازاله» راه‌اندازی شده و حتی اولین محموله آمونیاک روانه بازار شده و به‌زودی واحد «اوره» این پتروشیمی هم در غیاب کارشناسان مغرور «استامی کربن» راه‌اندازی می‌شود و در سمت دیگر با حضور مدیرعاملی جوان و ریسک پذیر در پتروشیمی «فن‌آوران» این غول متانول ایران صادرکننده خدمات فنی و مهندسی برای راه‌اندازی طرح‌های جدید متانول همچون مرجان، سبلان، پتروکیمیای خاورمیانه و ... شده است.

پایان انحصار 50 ساله سه لایسنسور بزرگ اروپایی به خوبی این واقعیت را نشان می‌دهد که باید با اعتماد به مدیران جوان و البته متخصص مسیر بومی‌سازی دانش سایر محصولات پتروشیمی و پلیمری را هموار کنیم و احتمالا ساخت اولین طرح تبدیل گاز به پروپیلن در غرب کشور می‌تواند شروعی تازه برای یک اتفاق بزرگ در تاریخ پتروشیمی ایران باشد. ایران دیگر حیات خلوت لایسنس فروش‌های اروپایی و آسیایی نیست ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,