اخبار  ›  منابع انسانی  ›  شمارش‌معکوس بهره‌برداری آخرین    

گازهای ترشی که دیگر کام شیخ‌نشینان را شیرین نمی‌کنند؛
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ ۱۲:۲۰

شمارش‌معکوس بهره‌برداری آخرین پالایشگاه پارس جنوبی/ ایران آماده سبقت گازی 170 میلیون مترمکعبی از قطر شد


شمارش‌معکوس بهره‌برداری آخرین پالایشگاه پارس جنوبی/ ایران آماده سبقت گازی 170 میلیون مترمکعبی از قطر شد

به گزارش خبرنگار «انرژی نیوز»، «پارس جنوبی» فقط یک میدان گاز برای ایران نیست. با گذشت حدود بیست و دو سال از آغاز توسعه این میدان مشترک، افزایش ظرفیت تولید گاز و سبدی از انواع محصولات گازی تحولات گسترده‌ای در صنعت نفت ایران رقم زده است به طوری‌که امروز و درست در سخت‌ترین شرایط تحریمی که هیچ کشوری تاکنون آن را تجربه هم نکرده است کل ارکان صنعت نفت بسیج شده‌اند تا تولید گاز در پارس جنوبی استمرار یابد.

 

برنامه‌ریزی برای شتاب راه‌اندازی چهارمین فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس، انتقال میعانات گازی از عسلویه به بهرگان و انتقال این محصول ارزشمند گازی در قالب «نفت سنتزی» به پالایشگاه‌های شمال کشور، ساخت سالانه حدود یک‌هزار کیلومتر خط لوله فشار قوی و بالغ بر 20 دستگاه توربوکمپرسور برای افزایش ظرفیت انتقال و جلوگیری از حبس گاز در جنوب، حفاری چاه‌های متعدد در شوریجه برای بالا بردن ظرفیت ذخیره‌سازی گاز همگی بخش کوچکی از تلاش‌هایی بوده تا زمینه تولید مستمر و پایدار گاز در پارس جنوبی آن هم در شرایط سخت تحریم فراهم کند.

 

«پارس جنوبی» فقط یک میدان گازی نیست. هم اکنون اگر صنعت برق به راحتی از ثبت رکوردهای جدید مصرف برق می‌گوید یا قرار است دومین و سومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی به وقوع بپیوندد، اگر از ثبت رکوردهای جدید صادرات، تزریق، ذخیره‌سازی، گازرسانی به صنایع، شهرها و روستا می‌گوئیم و اگر کشور از واردات بنزین و گازوئیل بی‌نیاز شده و یا بدون دغدغه قرارداد هزینه‌ساز و گران‌قیمت واردات گاز از ترکمنستان را فسخ می‌کنیم همگی به پشتوانه توسعه میدانی بوده که هم در امنیت اقتصادی و اجتماعی و هم در امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای ایران دست دارد.

 

«پارس جنوبی» در طول حدود بیست و دو سالی که از توسعه آن می‌گذرد در کنار افزایش ظرفیت تولید گاز و زمینه‌سازی شکل گیری زنجیره‌ای از تولید محصولات ارزشمند در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، دستاوردهای تاثیرگذار دیگری هم در حوزه رشد و بلوغ صنایع مادر کشور به ارمغاون آورده است. در شرایط فعلی طراحی، ساخت و بهره برداری سکوهای دو تا سه هزار تنی گاز ترش، خطوط لوله زیر دریایی، حفاری چاه‌های دریایی، احداث پالایشگاه، مخازن ذخیره‌سازی و ... همگی توسط متخصصان ایرانی انجام می‌شود و شاید عجیب باشد که در بزرگترین هاب تولید گاز جهان حتی یک مهندس خارجی هم وجود ندارد، پارس جنوبی، ایرانی‌ترین پروژه تاریخ ایران بوده که کل کشور به گاز آن وابسته هستند اما تولید، توسعه و بهره‌برداری از این میدان کوچکترین وابستگی به غیر ایرانی‌ها ندارد.

 

ایرانی‌ها فراموش‌کار هستند که از کنار موفقیت و دستاوردهایی که مردمان چهارگوشه جهان را به شگفتی و تعجب وا داشته است به راحتی عبور می‌کنند اما این یک واقعیت غیرقابل انکار است که با وجود جنگ تحمیلی، تحریم‌های گاه و بیگاه و خودتحریمی‌های داخلی، آمدن و رفتن‌های «توتال» و «چینی‌ها»، ایران در برداشت و تولید روزانه گاز از شریک همیشه مجهز و مسلح قطری پیشی گرفته است و این سبقت گازی امروز به 120 میلیون مترمکعب در روز رسیده و پیش بینی می‌شود با بهره برداری کامل از پالایشگاه فاز 14 به‌عنوان آخرین پالایشگاه پارس جنوبی با افزایشی 50 میلیون مترمکعبی به 170 میلیون مترمکعب در روز برسد.

 

هم اکنون ساخت سکوها و تاسیسات دریایی فاز 14 پارس جنوبی به پایان رسیده و شمارش معکوس برای بهره برداری از اولین ردیف شیرین‌سازی گاز این مگا پروژه در کنگان آغاز شده که بر اساس برنامه زمان بندی اعلام شده از سوی شرکت نفت و گاز پارس تولید زودهنگام گاز امسال از پالایشگاه فاز 14 آغاز خواهد شد.

 

پیشرفت ساخت طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی به حدود 90 درصد و پیشرفت احداث پالایشگاه ساحلی به حدود 85 درصد رسیده و با بهره‌برداری کامل از این پالایشگاه ظرفیت تولید گاز شیرین و پالایش شده این میدان مشترک به حدود 750 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد درحالی که قطر در خوش‌بینانه‌ترین سناریو و با چشم پوشی از محدودیت‌هایی که کرونا به بازار مصرف گاز و ال.ان.جی جهان تحمیل کرده تنها توان و ظرفیت تولید روزانه 580 میلیون مترمکعب گاز را دارد.

 

همزمان با آغاز شمارش معکوس بسته شدن پرونده توسعه پارس جنوبی، شرکت نفت و گاز پارس برای جبران افت طبیعی تولید و فشار گاز در این میدان مشترک در کنار حفاری چاه‌های جدید، اسیدکاری و تعمیر چاه‌های موجود، ساخت خطوط لوله بین سکوها، توسعه میادین جدید گازی شامل بلوک یلدا، سازند گازی بلال و ... را به عنوان سناریوهای استمرار تولید گاز پارس جنوبی را در دستور کار قرار داده است تا دست کم برای یک دوره 25 ساله، پارس جنوبی کماکان منشا ارزآوری، امنیت اقتصادی و انرژی، کارگاه بزرگ اشتغال و ساخت داخلی کالاها برای مردم ایران باشد، ثروتی که حفظ و صیانت از آن بر عهده تک تک مردم کشور است.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,