اخبار  ›  گاز  ›  ظرفیت تولید روزانه گاز ایران از    

در سال جهش تولید؛
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ۰۱:۰۳

ظرفیت تولید روزانه گاز ایران از مرز یک میلیارد مترمکعب گذشت/ آمادگی افزایش 100 میلیون مترمکعبی پالایش گاز


 ظرفیت تولید روزانه گاز ایران از مرز یک میلیارد مترمکعب گذشت/ آمادگی افزایش 100 میلیون مترمکعبی پالایش گاز

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز گفت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به سال «جهش تولید» نام گذاری شده است به همت مدیران و کارکنان جهادگر صنعت گاز در شرایط تحریم ظالمانه دشمنان، ضمن ثبت جهش 2.2 درصدی تولید گاز در سه ماه نخست امسال، ظرفیت پالایش گاز کشور هم از مرز یک میلیارد مترمکعب در روز عبور کرد.

 

به گزارش انرژی نیوز به نقل از شرکت ملی گاز ایران، «مسعود زردویان» درباره آخرین وضعیت افزایش تولید گاز ایران در سال «جهش تولید»، گفت: در حال حاضر، ظرفیت فرآورش گاز در پالایشگاه‌‌های کشور به حدود یک میلیارد و 30 میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.
 

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه در سه ماه نخست امسال حجم تولید تجمعی گاز کشور با وجود آغاز تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها افزایش داشته است، تصریح کرد: تولید تجمعی گاز در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته جهشی 2.2 درصدی را تجربه می‌کند.
 

این مقام مسئول با اشاره به دستورات صریح مدیرعامل شرکت ملی گاز برای ایجاد توازن بین تولید و آغاز تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های گاز کشور، اظهار کرد: در این راستا، با برنامه‌ریزی هدفمند در کنار تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها، نیاز صنایع، پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها و بازارهای صادراتی به گاز تامین شده و کوچکترین اختلالی در فرآیند تامین و توزیع گاز با وجود تعمیرات پالایشگاه‌ها وجود ندارد.
 

وی با اشاره به هماهنگی شرکت ملی نفت و گاز برای افزایش تولید گاز، از آمادگی دریافت گاز بیشتر در پالایشگاه‌ها خبر داد و افزود: در شرایط فعلی معادل 100 میلیون مترمکعب ظرفیت پالایشی بیشتر در پالایشگاه‌های کشور وجود دارد و در صورت تامین و ارسال خوراک گاز از بالادستی امکان فرآورش بیشتر گاز وجود دارد.
 

زردویان همچنین تاکید کرد: به منظور اندازه گیری کمی و کیفی گاز تجهیزات پیشرفته‌ای در پالایشگاه‌های کشور نصب شده و هرگونه گازی که از پالایشگاه‌ها به مبادی مصرف ارسال می‌شود با هماهنگی معاونت و مدیریت‌های ذی ربط وزارت نفت از نظر کمی و کیفی محاسبه و مورد پایش قرار می‌گیرد.
 

وی با بیان اینکه در پالایشگاه ها سبد متنوعی از انواع محصولات ارزشمند گازی شامل اتان، پروپان، بوتان، میعانات گازی و گوگرد تولید و عرضه می‌شود، بیان کرد: در شرکت ملی گاز ایران برای هر محصول، یک بازه مجاز استانداردی وجود دارد و استانداردهای گاز یکی از سخت‌گیرانه‌ترین استانداردهای موجود در جهان است.
 

زردویان در ادامه با یادآوری اینکه در هفت ماه نخست سال برای 18 پالایشگاهی که در حال حاضر، عملیاتی هستند، یک برنامه فشرده‌ تعمیرات اساسی تعریف و اجرا می‌شود، تبیین کرد: در این مدت، تمام بازدیدهای دوره‌ای برای اطمینان از عملکرد دستگاه‌ها را با توجه به مسایل ایمنی صنعت گاز که لزوم آن به شدت توصیه می‌شود، انجام شده، ضمن آن که تعمیرات لازم هم در همین دوره انجام می‌شود.
 

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران، افزود: با توجه به تمهیدات و ارزیابی‌های ریسکی که برای تجهیزات انجام داده و روش‌هایی که برای این کار انتخاب شده و بازرسی‌های فنی که حتی‌الامکان توانسته‌ایم از تجهیزات روز دنیا و شرایط جدید بهره‌مند شویم، این میزان طی این سال‌ها و در حین عملیات، مدام بهبود یافته و هم اکنون توانسته‌ایم کمترین زمان ممکن را به آن تخصیص دهیم تا بتوانیم بیشترین میزان تولید را داشته باشیم.
 

این مقام مسئول تاکید کرد: برنامه ریزی شده در سال 1400 تعداد پالایشگاه های گاز کشور از 18 پالایشگاه موجود به 19 پالایشگاه افزایش یابد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,