اخبار  ›  ویژه  ›  «کاظم پور» پتروشیمی ایران کیست؟/    

چهلمین روز پرواز «جنگنده اوپک» و گریه‌های «آکریلونیتریل»ها؛
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ ۱۷:۱۶

«کاظم پور» پتروشیمی ایران کیست؟/ جای خالی اسطوره‌ها را چه کسی پر می‌کند؟


«کاظم پور» پتروشیمی ایران کیست؟/ جای خالی اسطوره‌ها را چه کسی پر می‌کند؟

«محمدعلی زمان خانی»- مشکل کجاست؟ می‌خواهیم آینده را با نگاهی به گذشته بسازیم؟ امروز چهل روز از درگذشت «حسین کاظم‌پور اردبیلی» می‌گذرد، مرد بزرگی که از او به‌عنوان آقا و جنگنده اوپک یاد می‌کنند، درگذشت او بهانه‌ای شد که این روزها همه در توصیف جایگاه، خدمات و زحمات او دست به قلم شده‌اند، از او خاطره‌های حماسی نقل می‌کنند، مدیران، دوستان و یاران قدیمی او تریبون در دست می‌گیرند تا از «کاظم‌پور» بیشتر و بهتر بگویند، گفته و نوشته‌هایی که کمتر در دوران حیات آقای اوپک دیده و شنیده شد. البته که «ترک عادت موجب مرض» است و عادت هم کردیم که تا اسطوره‌ای چهره در نقاب خاک کشید و چشم از دنیای فانی فروبست او را ستایش کنیم.

 

درست در روزهایی که مسابقه‌ای برای مدح و ستایش یک اسطوره تمام نشدنی تاریخ کهن صنعت نفت البته پس از درگذشت او به راه افتاده است، صدای گریه‌های دیگری هم به گوش می‌رسد، اشک، ناله و فریادهایی که برای شنیدن صدای آن باید کمی بیشتر دقت و تامل به خرج دهیم. این روزها «آکریلونیتریل»ها بیشتر از همه در صنعت نفت این کشور در غم و اندوه درگذشت اسطوره‌ها گریه می‌کنند.

 

«آکریلونیتریل»ها به نمایندگی از رشته محصولات استراتژیک سبد 56 ساله پتروشیمی ایران گریه می‌کنند، گریه‌هایی که بر خلاف بسیاری از نوشته‌ها و گفته‌های بزرگان، یاران و طرفداران مرحوم «کاظم پور اردبیلی» خیلی هم نمایشی و البته تکراری نیست، آنها در غم از دست دادن اسطوره‌ای اشک می‌ریزند که پس از رفتن آنها جانشینی ندارند. «کاظم پور» چه در روزهایی که او خانه‌نشین کردند و چه ایامی که در اوپک برای صیانت و حفاظت از منافع نفت ایران آقایی می‌کرد، یک اسطوره بود اما با رفتن کاظم پورها چه کسانی قرار است جای آنها را به عنوان اسطوره‌های آینده صنعت نفت این کشور پر کنند؟

 

روزهایی که «کاظم‌پور» در آسمان اوپک همچون یک جنگنده تمام عیار از منافع ایران صیانت می‌کرد، دوره، دوره نفت فروشی بود و هر کشوری بشکه‌های بیشتری به بازار می‌فروخت قدرت بیشتری در بازار نفت و اقتصاد جهان داشت اما آیا امروز هم صرفا با اتکا به نفت خام فروشی می‌توان در جهان قدرت نمایی کرد؟

 

«کاظم پور» رفت تا «آکریلونیتریل»ها با صدای بلندتری گریه کنند. آنها اشک می‌ریزند که با گذشت 50 سال در کشوری که متنوع ترین سبد خوراک پتروشیمی‌ها را در اختیار دارد برای تامین بخشی از محصولات مهم پلیمری باید دست به دامن کره جنوبی و تایوان باشد؟ «آکریلونیتریل»ها گریه می‌کنند زیرا در این صنعت یک شبه تصمیم گرفته می‌شود که همزمان کلنگ 12 طرح کم اهمیت متانول به زمین زده شود اما حتی یک «کاظم پور اردبیلی» هم در این صنعت پیدا نمی‌شود که سوال کند چرا تنها طرح تولید «آکریلونیتریل» ایران بیش از 10 سال از کلنگ زنی آن می‌گذرد ساخته نشده و باید واردکننده این محصول استراتژیک باشیم. آنها با صدایی بلند فریاد می‌زنند که پتروشیمی صنعت هزار و یک محصول است، این صنعت، صنعت ساحل محور و دریا محور است، اما وزیر پشت وزیر می‌آید و می‌رود تا برای شادی دل برخی از نماینده‌ها پتروشیمی‌‌ها را از سواحل به فلات مرکزی ببرند و البته با وجود این جابه جایی خبری از تکمیل زنجیره‌های ارزش هم نیست و صرفا قرار است همان محطولات قدیمی و تکراری این بار با از بین بردن ذخایر آب کشور بازتولید شوند.

 

امروز ما هم باید در کنار «آکریلونیتریل» که نمادی از عدم توسعه هوشمندانه و عاقلانه پتروشیمی ایران است گریه کنیم و از خود سوال کنیم پس از مرگ اسطوره‌ها چه کسانی قرار است جای آنها را پر کنند؟ امروز باید سوال کنیم چرا پتروشیمی ایران باید در غم و اندوه نبود یک «اسطوره»، یک آقای اوپک، یک جنگنده تمام عیار فرصت‌سوزی کند؟ آیا تاکنون فکر کرده‌اید که اگر در این کشور صنعت پتروشیمی هوشمندانه و عاقلانه توسعه یافته بود در کنار سبد متنوع و رنگارنگ محصول، آن قدر کار و اشتغال ایجاد کرده بودیم که دیگر شاهد آن نبودیم برای یک آزمون استخدامی 250 نفره بیش از 15 هزار نفر مهندس بیکار ثبت نام کنند؟

 

باور کنید، مرحوم «کاظم پور» نیازی به تمجید و تعریف ندارد و تاریخ کهن این کشور دیر و یا زود شخصیت و خدمات او را برای نسل‌های آینده ستایش خواهد کرد، از این گذشته لعنتی دست بکشیم و به آینده فکر کنیم که این کشور به کاظم‌پورهای جدیدی نیاز دارد، «آکریلونیتریل»ها حق دارند گریه کنند، اسطوره‌ها می‌روند و جانشینی برای آنها تربیت نکرده‌ایم ...

 بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,