اخبار  ›  پتروشیمی  ›  عدد «صفری» که افتخار صنعت    

غول آروماتیک ایران جشن «صفر» در عسلویه گرفت؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ ۱۳:۴۹

عدد «صفری» که افتخار صنعت پتروشیمی شد !/ هلدینگ خلیج فارس با یک «صفر»، کلکسیون رکورد تولید راه انداخت


عدد «صفری» که افتخار صنعت پتروشیمی شد !/ هلدینگ خلیج فارس با یک «صفر»، کلکسیون رکورد تولید راه انداخت

به گزارش خبرنگار «شاپا» (شبکه اطلاع‌رسانی پتروشیمی ایران)، خاطره خوبی از «صفر» در صنعت نفت وجود ندارد و این «صفر» همیشه یادآور ناکامی‌ها و تلخ‌کامی‌ها در ادوار تاریخی صنعت کهن نفت ایران بوده است، چرا سهم ایران از صادرات «ال.ان.جی» جهان «صفر» است؟ چرا تولید نفت و گاز ایران در دریای خزر «صفر» مانده است؟ چرا در لیست محصولات تکمیل زنجیره متانول به «صفر» خورده‌ایم؟ چرا خط لوله یک‌هزار و 700 کیلومتری «اتیلن» ساختیم، پتروشیمی پشت پتروشیمی هم در مسیرش راه‌اندازی کردیم اما سهم توسعه صنایع تکمیلی از «اتیلن غرب» «صفر» است؟ «صفرهای» دیگری که همواره وجود آنها در صنعت غنی نفت کشور علامت سوالات متعددی را ایجاد کرده است.
 
با این توصیف به نظر می‌رسد برای نخستین بار تحقق یک «صفر» نه تنها منجر به سرافکندگی صنعت نفت نشده که زمینه‌ساز ایجاد کلکسیونی از رکوردها و افزایش تولید محصولات ارزش آفرین در صنعت پتروشیمی شده است. محصولاتی که هر یک به تنهایی می‌توانند خوراک چندین و چند زنجیره ارزش را کامل کنند.

خبر ساده بود، «تقی صانعی» مدیرعامل پتروشیمی نوری امروز اعلام کرد، صادرات «بنزن» این پتروشیمی که عنوان بزرگترین زنجیره «آروماتیک» کشور را یدک می‌کشد، «صفر» شده است. این «صفر» شدن به چه معنایی است؟ زمانی‌که از «صفر» شدن صادرات «بنزن» پتروشیمی نوری صحبت می‌کنیم، یعنی پتروشیمی «پارس» با حداکثر ظرفیت مشغول تولید «اتیل بنزن» و «استایرن منومر» است. اتفاقی که پارسال هم افتاد و رکورد تولید این دو محصول در «پارس» شکسته شد.

زمانی‌که صادرات «بنزن» صفر شده است، رکورد تولید در پتروشیمی «پارس» شکسته است، رکوردشکنی «پارس» منجر به ثبت رکوردهای جدید در تولید محصولات زنجیره استایرن‌منومر همچون انواع گریدهای «پلی‌استایرن»، «ABS»، «SBR»، «پلی بوتادین رابر» و ... در پتروشیمی تبریز، تخت‌جمشید عسلویه، ماهشهر، قائدبصیر و ... خواهد شد، اتفاقی که پارسال هم افتاد و به مدد همین «صفر» با ارزش رکوردهای تولید یکی پس از دیگری به ثبت رسید تا جای خام فروشی «بنزن» به چینی‌ها، زنجیره‌های ارزش در این ممکلت تکمیل شود ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,