اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  رکورد تولید MTBE چگونه در صنعت    

رکوردی که ضعف ساختارهای نفتی را آشکار کرد !
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۲۱:۴۲

رکورد تولید MTBE چگونه در صنعت پتروشیمی شکسته شد؟/ «صادق‌آبادی» مدیرعامل «پالایش و پخش» است یا «پتروپالایش و پخش»؟


رکورد تولید MTBE چگونه در صنعت پتروشیمی شکسته شد؟/ «صادق‌آبادی» مدیرعامل «پالایش و پخش» است یا «پتروپالایش و پخش»؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، قدرت در دست «اتاق‌های فکر» است، اتاق‌هایی که یک روز تصمیم می‌گیرند با شعار پالایشگاه‌سازی، تنفس خوراک را احیا کنند و روز بعد تصمیم می‌گیرند، «پروپان و بوتان» را به‌عنوان سوخت خودروها معرفی کنند، آن هم در کشوری که با صرف میلیاردها دلار درست یا نادرست در چهارگوشه آن شبکه انتقال و توزیع گاز ساخته شده است. اتاق‌های فکر دستور را صادر می‌کنند تا این دستورات به ماموریتی مهم برای یکسری رسانه‌ها برای تحقق مطالبات پشت پرده‌نشینان اتاق‌های تاریک فکر تبدیل شود.

سوال می‌کنند، «پیروزی دوباره ترامپ دیوانه در انتخابات آمریکا چقدر خطرناک است؟» اما پیش از پاسخ به این پرسش باید سوال کنیم، فعالیت «اتاق‌های فکر» چقدر برای صنعت نفت خطرناک‌تر است؟ آیا تاکنون نیم نگاهی به وضعیت ساخت و توسعه صنعت پتروشیمی در روسیه انداخته‌اید؟ کشوری که بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز جهان است چرا در پتروشیمی حرفی برای گفتن ندارد؟ پاسخ ساده است، بلایی که سال‌ها پیش کومونیست بر سر پتروشیمی روسها آورد امروز اتاق های فکر بر سر صنعت نفت ایران می‌آورند؟ چرا ...؟

می‌گویند در پالایشگاه‌سازی عقب مانده‌ایم. کار به همین جا ختم نمی‌شود عده‌ای در کشور «دشمن پالایشگاه سازی» می‌شوند و ماجرا را که دنبال می‌کنیم متوجه می‌شویم همه دعواها بر سر «تنفس خوراک» است! «تنفس خوراک» به خودی خود مشکلی ندارد اما زمانی ابهامات و سوالات زیاد می‌شود که این همه جنگ و دعوای رسانه‌ای و مجازی بر سر یک پیشنهاد به نام «تنفس خوراک» عجیب و مشکوک است.

دوره پالایشگاه‌سازی در جهان با هدف تولید سوخت تمام شده است، حالا بیاییم با ضرب و زور هزاران دستورالعمل و آئین‌نامه هم بنویسیم، واقعیت غیرقابل مصادره حتی توسط اتاق‌های فکر آن است که کشورها به دنبال ساخت و توسعه پتروپالایشگاه‌ها هستند، پتروپالایشگاهی که با ساخت آن صنایع میان‌دستی صنعت پتروشیمی و پالایشی کامل می‌شود و تازه باید با ساخت پارک پتروشیمی‌ها و پارک شیمی‌ها زمینه تکمیل زنجیره‌های ارزش را کامل کنیم که شرکت‌هایی همچون «BASF» هم می‌توانند یک الگوی موفق برای تکمیل زنجیره‌های ارزش برای صنعت نفت ایران باشند.

همزمان با مرور این تحولات، پارسال اتفاقات کم سابقه‌ای در تاریخ صنعت نفت به وقوع پیوست. خبر ساده بود، رکورد تولید MTBE (متیل‌ ترشری بوتیل اتر) در صنعت پتروشیمی شکسته شد. MTBE محصولی برای اکتان‌افزایی بنزین در ایران تعریف شده و این محصول مهم در دو پتروشیمی بندرامام و شیمی بافت تولید می‌شود که این دو پتروشیمی ظرفیت تولید سالانه حدود 590 هزار تن MTBE وجود دارد.

شکستن رکورد تولید MTBE در صنعت پتروشیمی هرچند یک رکوردشکنی شیرین و مهم برای صنعت نفت در شرایط تحریم ظالمانه بود اما این رکوردشکنی دو پیام مهم داشت. نکته اول با ورود مدیریت «پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی» برای نخستین بار در چندسال گذشته خوراک «رافینیت» پالایشگاه‌ها تمام و کمال در اختیار MTBE سازان قرار گرفت و عملا گلوگاهای تامین خوراک برطرف شد.

نکته مهم و کلیدی دیگر این رکوردشکنی ساختارهای اشتباه صنعت نفت در حوزه توسعه صنایع پتروپالایشگاهی کشور است. در ایران هم از سال‌ها قبل پتروپالایشگاه‌ها ساخته شدند، پتروشیمی و پالایشگاه تبریز، شازند، اصفهان، آبادان و ... همگی از پتروپالایشگاه‌های کشور هستند اما تفاوت مهم سال 98 با یک دهه قبل که خصوصی‌سازی منجر به جدایی پتروپالایشگاه‌ها شد این بود که مدیری در صنعت نفت نداشتیم که روابط پتروپالایشگاه‌های ایرانی را احیا کند. ساده تر بگوئیم، خصوصی‌سازی اشتباه منجر به دوری و دوستی پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها شد.

شکسته شدن رکورد MTBE نتیجه احیای روابط منطقی و اقتصادی پتروپالایشگاه در ایران است. «علیرضا صادق‌آبادی» مدیرعامل جوان «پالایش و پخش» یا به تعبیری «پتروپالایش و پخش» پارسال با استفاده از افزایش ظرفیت تولید بنزین «ستاره خلیج فارس» برای افزایش تولید و عرضه خوراک پتروپالایشگاه‌ها استفاده کرد، این اتفاق شیرین نه تنها در شیمی بافت و بندرامام بلکه در پتروشیمی تبریز، پتروشیمی اصفهان و ... از محل افزایش تولید و عرضه نفتا و پلاتفرمیت و سایر محصولات اتفاق افتاد. اتفاقی که می‌تواند شروعی برای یک واقعیت غیرقابل انکار باشد که نیازی به صرف میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری جدید نیست فقط کافی است ظرفیت‌های موجود «پتروپالایشی» کشور را احیا و به روز کنیم ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,