اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  پیام 50 مهندس جوان میدان    

مدیریت «تورج دهقانی» در غرب کارون چه می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ ۲۲:۵۸

پیام 50 مهندس جوان میدان «آزادگان» به مدیرعامل شرکت نفت/ آقای دکتر «کرباسیان» 6 ماهه حقوق نداریم، نان و سیب زمینی‌خور شده‌ایم !


پیام 50 مهندس جوان میدان «آزادگان» به مدیرعامل شرکت نفت/ آقای دکتر «کرباسیان» 6 ماهه حقوق نداریم، نان و سیب زمینی‌خور شده‌ایم !

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، اگر شادروان «محمدبن جریر طبری» مولف کتاب «تاریخ طبری» امروز در قید حیات بود و از او سوال می‌کردید چه آرزویی دارید، قطعا پاسخ می‌داد «امیدوارم پای برخی از روسا و مدیران منابع انسانی صنعت نفت هیچگاه به تاریخ‌نویسی باز نشود». اکثر قریب به اتفاق روسا و مدیران منابع انسانی شرکت‌های اصلی و فرعی تابعه وزارت نفت استاد «تحریف» بخشنامه و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت نفت هستند و حالا تصور کنید اگر این مدیران می‌خواستند تاریخ معاصر کشور را به رشته تحریر دربیاروند آیندگان با چه واقعیت‌های تحریف شده‌ای روبرو می‌شدند؟

شورای اداری صنعت نفت در یکصد و هشتمین نشست خود مقرر می‌کند که کارکنان پیمانکار همچون کارکنان رسمی و قراردادی در یک بازه زمانی حق‌الزحمه بهره وری را دریافت کنند اما با گذشت حدود یک‌ماه خبری از پرداخت حق‌الزحمه در برخی شرکت‌ها نیست و در سایر شرکت‌ها هم پرداخت این حق الزحمه با ابتکارات جدیدی همچون پرداخت سه ماهه و یا اقساطی روبرو می‌شود تا آنجایی‌که وزارت نفت با مکاتبه و ضرب و زور می گوید چرا بخشنامه‌ها را نصف و نیمه اجرا می‌کنید؟ و تا کار به تهدید و برکناری می‌رسد به یک باره دستورالعمل و مکاتبه پشت مکاتبه که حق الزحمه پیمانکاران نگون بخت را با حقوق خرداد پرداخت کنید.

«تحریف» بخشنامه‌ها صرفا مختص کارکنان پیمانکار نیست و کارکنان رسمی و قراردادی هم بارها طعم تلخ و گزنده این برخوردهای سلیقه‌ای را با تمام وجود احساس کردند. از سوی دیگر همزمان با مرور فعالیت ماشین «تحریف» مدیران منابع انسانی با همراهی مدیران مالی و اداری، خودکشی کارگر نفتی باردیگر کارکنان صنعت نفت را به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل کرده تا دست کم برای چند روزی هم که شده رسانه‌های غیر نفتی هم نیم نگاهی به مشکلات ریز و درشت خانواده مظلوم صنعت نفت داشته باشند.

چرا کارگر نفتی خودکشی کرد؟ پاسخ به این سوال بازار داغی برای انواع تحلیل‌های کارشناسی و غیرکارشناسی بازگشایی کرده است اما موضوع خیلی پیچیده نیست، ریشه اصلی این حادثه اول عدم نبود نظارت صحیح از سوی متولیان منابع انسانی بوده که ستادهای گرم و نرم را رها نمی‌کنند تا در مناطق عملیاتی پای حرف سربازان خط مقدم تولید باشند و نکته دوم پس از برون سپاری بخشی از فعالیت‌های صنعت نفت چه در بالادستی و چه در پائین دستی یک غفلت تاریخی اتفاق افتاده و هیچ گونه دستورالعمل و یا بسته سیاست گذاری جامعی برای صیانت و حفاظت از کارکنانی که در خلال واگذاری، برون‌سپاری و خصوصی‌سازی از بدنه دولتی نفت جدا می‌شوند وجود ندارد. نگاهی به وضعیت زنده سوزی رانندگان نفتکش تا کارکنان ادارات گاز و ... همگی نشان می‌دهد هیچ برنامه‌ای وجود ندارد و باید شاکر خداوند متعال بود که فعلا طرح برون‌سپاری بهره برداری میادین نفت و گاز از دستور کار وزارت نفت خارج شد.

با این مقدمه کوتاه حدود 50 مهندس جوان و تحصیل‌کرده که در قالب خدمات مهندسی و جانبی حفاری 25 حلقه چاه در میدان نفتی آزادگان جنوبی مشغول به فعالیت هستند با ارسال نامه‌ای برای مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نوشته‌اند: «از آذرماه ۱۳۹۸ تا امروز حقوق قانونی به ما پرداخت نشده و صرفا مبلغ ناچیزی به عنوان علی الحساب اسفندماه پارسال دریافت کرده‌ایم»

مهندسان جوان در ادامه می‌گویند: «بارها با مدیرعامل متن مکاتبه کرده و با مدیران متن هم در حاشیه بازدیدها مشکلات را مطرح کرده اما کو گوش شنوا، آقای دکتر کرباسیان، حدود شش ماه بوده که حقوقی نگرفتیم و هرچند باور ندارید اما نان و سیب زمینی خور شده‌ایم و به دلیل موج بیکاری در کشور توان انصراف از همین شغل نصف و نیمه را هم نداریم». بی‌پولی و بدون حقوق ماندن بماند که مدیران شرکت تهدید کرده که از خرداد امسال چنانچه با شرایط جدید کاری موافقت نکنند تعلیق و از کار بیکار خواهیم شد».

صحبت پایانی را خطاب به مدیرعامل جوان شرکت مهندسی و توسعه نفت عرض می‌کنیم، جناب آقای «تورج دهقانی» همه مهندسان نفت کشور همچون جنابعالی از هوش، استعداد و توان مدیریتی غیر قابل توصیف و حمایت‌های پدرانه مدیرعامل سابق شرکت نفت برخودار نبوده تا یک شبه به کرسی مدیریت بزرگترین شرکت توسعه‌ای نفت ایران برسند، لطفا پیش از آنکه حادثه مشابه یادآوران، این بار در آزادگان تکرار شود به مشکلات این مهندسان جوان رسیدگی کنید که «کرباسیان»، «علی کاردر» نیست که از یک سوراخ دو بار گزیده شود ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,