اخبار  ›  پتروشیمی  ›  «اتیلن غرب» به‌زودی با مازاد    

صنایع پتروشیمی به هلدینگ خلیج فارس کنایه زد؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ ۱۸:۵۷

«اتیلن غرب» به‌زودی با مازاد «اتیلن» روبرو می‌شود/ پائین‌دستی «گچساران» ساخته نشد، به‌زودی صادرکننده «اتیلن» خام می‌شویم


«اتیلن غرب» به‌زودی با مازاد «اتیلن» روبرو می‌شود/ پائین‌دستی «گچساران» ساخته نشد، به‌زودی صادرکننده «اتیلن» خام می‌شویم

به گزارش خبرنگار «شاپا» (شبکه اطلاع‌رسانی پتروشیمی ایران)، شرکت ملی صنایع پتروشیمی امروز با انتشار گزارشی در تشریح وضعیت تولید و توزیع «اتیلن» در مسیر خط لوله اتیلن غرب، اعلام کرد: هم اکنون یک میلیون و 80 هزار تن اتیلن «کاویان» و «مروارید» در مسیر خط اتیلن غرب توزیع می‌شود که به‌زودی با ورود تولید مازاد «کاویان»، «مروارید» و «گچساران» میزان عرضه «اتیلن» در مسیر این خط لوله به سه میلیون و 150 هزار تن افزایش می‌یابد.

صنایع پتروشیمی، تاکید کرده که اگر طرح‌های پائین دستی پتروشیمی «گچساران» (شامل دهدشت، ممسنی، کازرون و بروجن) ساخته نشوند با مازاد «اتیلن» در مسیر خط لوله روبرو شده و با تهاتر اتیلن گچساران با کاویان، مازاد آن از عسلویه صادر می‌شود.

«شاپا»: در محاسبات شرکت ملی صنایع پتروشیمی طرح «اتیلن» پتروشیمی ایلام از قلم افتاده و این طرح هم تا چند هفته آینده عرضه کننده سالانه حدود 458 هزار تن «اتیلن» بوده که میزان اتیلن مازاد در مسیر خط اتیلن غرب را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر در خوش‌بینانه ترین حالت از مجموع اتیلن مازاد خط غرب حدود 140 هزار تن در پتروشیمی «میاندوآب» و حدود 200 هزار تن در پتروشیمی «تبریز» قابلیت استفاده «اتیلن» تا یکسال آینده وجود دارد.

نکته غم انگیزتر ماجرا اینجاست که با بهره‌برداری از بیدبلند خلیج فارس، اتان تولیدی این پالایشگاه گاز به‌زودی راهی ماهشهر شده که زمینه افزایش تولید اتیلن در پتروشیمی مارون و بندرامام و با واسطه امیرکبیر را فراهم می‌کند و از طرف دیگر در پتروشیمی جم و پلیمر آریاساسول که باید شاهد افزایش تولید اتیلن باشیم.

یک حساب و کتاب ساده که بکنید متوجه می‌شوید، بیش از 20 سال است که برای توسعه پارس جنوبی سرمایه گذاری می‌کنیم، امروز با مازاد تولید اتان و به زودی اتیلن روبرو می‌شویم و دست آخر جای تکمیل زنجیره این محصول مادر و کلیدی باید صادرکننده خام آن باشیم.

در این بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی برنامه‌هایی برای تکمیل زنجیره «اتیلن» در قالب طرح‌های خوراک ترکیبی در دستور کار قرار داده اما اگر کلنگ ساخت این طرح‌های جذاب امروز هم زمین زده شود تا چهار سال آینده هم بهره‌برداری نمی‌رسند و عملا در سال 1400 و 1401 ایران صادرکننده خالص «اتیلن» خواهد بود.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,