اخبار  ›  ویژه  ›  «دلاویز» به باشگاه «جواد اوجی» و    

سنگ تمام «محسن دلاویز» برای وزارت «زنگنه»؛
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ ۱۶:۴۷

«دلاویز» به باشگاه «جواد اوجی» و «غلامحسین نوذری» پیوست/ پیام یک استعفا؛ صنعت نفت بیش از اقامه نماز «قضا» به «عزت» نیاز دارد


«دلاویز» به باشگاه «جواد اوجی» و «غلامحسین نوذری» پیوست/ پیام یک استعفا؛ صنعت نفت بیش از اقامه نماز «قضا» به «عزت» نیاز دارد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، صنعت نفت یک سکوی پرتاب است، یک کارخانه تمام عیار برندسازی برای شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی، مدیرانی که تا دیروز نام و نشانی نداشتند اما با حضور در صنعت نفت یک شبه نام و آوازه‌ای باشکوه برای خود دست و پا کردند. نفت درست یا نادرست در ایران همیشه نماد «قدرت» بوده و «قدرتی» که ارزش و اعتبار کرسی‌های مدیریتی را در این صنعت دوچندان کرده است.

جایی که «قدرت» باشد، جنگ «قدرت» هم وجود دارد اما در تاریخ معاصر صنعت نفت مدیرانی هستند که هیچگاه «عزت» را قربانی کرسی ‌»قدرت» نکرده اند. «علی اوجی» مدیرعامل اسبق شرکت گاز، هفت سال قبل در یک برنامه تلویزیونی و درست در روزهایی که برخی از مدیران احمدی‌نژادی برای حفظ قدرت‌شان، دست به دامن «زنگنه» شده بودند، عزت‌مندانه تا آخرین دقیقه از «رستم قاسمی» وزیر وقت نفت دفاع کرد و البته خیلی سریع برکنار شد و هیچگاه هم به وزارت نفت بازنگشت.

او یکی از موفق‌ترین مدیران عامل شرکت گاز در روزهای بی‌گازی صنعت نفت بود اما این ژنرال تمام‌عیار، هیچگاه «عزت» را با «قدرت» معامله نکرد نه در حق وزارت «زنگنه» و نه حتی روزی که مانع عضویت او در هیات مدیره شرکت نفت (وزارت رستم قاسمی) شدند، همواره با سکوت به همه قدرت طلبی‌ها پاسخ داد.

«محمود زیرکچیان‌زاده» مدیرعامل اسبق شرکت نفت فلات قاره هم یکی از مدیرانی بود که هیچگاه اسیر قدرت و جنگ قدرت در نفت نشد، «زیرکچیان زاده» هشت سال قبل بر سر نحوه ساخت طرح‌های «ان.جی.ال» در جلسه‌ای با «زنگنه» به اختلاف خورد، حرف‌هایش را در نشست رودرو زد، استعفا داد و رفت. او هم همچون «جواد اوجی» هیچگاه «اخلاق» و «عزت» را برای حفظ «قدرت» قربانی نکرد.

حکایت «غلامحسین نوذری» وزیراسبق نفت هم در صنعت نفت جالب است، او سال 1392 از «زنگنه» برای بازگشت به وزارت نفت حمایت کرد، «زنگنه» به وزارت رسید و اما خیلی از حرف‌هایش را پس گرفت، وزیر اخلاق صنعت نفت ایران، «زنگنه» را ترک کرد اما با وجود خلف وعده‌های «شیخ الوزرا» هیچگاه علیه نفت، نفتی‌ها و وزیر نفت تریبون دست نگرفت.

«محسن دلاویز» مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت امروز استعفا داد، در ساعات آینده موج تحلیل و تحریف‌ها از دلایل استعفای او آغاز می‌شود و احتمالا می گویند که «دلاویز» استعفا کرد زیرا با دستیار ویژه وزیر، فلان مدیر و معاون اختلاف نظر داشت. استعفای امروز «دلاویز» تنها مدیر صنعت نفت که می تواند خشم «زنگنه» را آرام کند و «زنگنه» او را با اسم کوچک صدا می‌زند نه به خاطرسهم‌خواهی از بازی قدرت بود و نه اعتراض به نمایش قدرت دیگران، او استعفا داد تا آرامش وزارت «زنگنه» دستخوش تزلزل نشود.

حرف پشت «محسن دلاویز» زیاد است، اما او با یک استعفای عزت‌مندانه و داوطلبانه و علی‌رغم مخالفت شدید «زنگنه» با وزارت «قدرت» خداحافظی کرد تا آن نماینده پرنفوذ مجلس نتواند آرامش «زنگنه» را برهم بزند. امروز بار دیگر اثبات شد که حرف‌های پشت سر «دلاویز» بیراه هم نبوده است، مدیری که یک تنه کشتی به گل نشسته «نفت خزر» را با امضای یک تفاهم نامه تاریخی با سوکار جمهوری آذربایجان احیا کرد، مدیری که در حوزه منابع انسانی هنوز هم در بین کارکنان محبوب است. او را به «بهینه‌سازی مصرف سوخت» تبعید کردند اما «دلاویز» در این شرکت حاشیه‌ای هم منشا خیر و خدمات شد.

«علی کاردر» مدیرعامل سابق شرکت نفت خیلی «محسن دلاویز» را آزار داد اما او هیچگاه حاضر نشد برای انتقام‌جویی «عزت» کاردر را با انتشار فیش حقوقی‌اش در فضای مجازی ضایع کند. به مدارک اداری او هم ایراد گرفتند اما هیچگاه زیربار آن نرفت که برای انتقام‌جویی، صرفا به خاطر یک ایراد اداری درست یا نادرست، علیه معاونان «زنگنه» کانال تلگرامی و رسانه‌های زرد کرایه و اجاره کند.

اصولگرا باشید یا اصلاح طلب، مهم نیست، زیرا «غلامحسین نوذری»، «جواد اوجی»، «محمود زیرکچیان‌زاده» و امروز «محسن دلاویز» این واقعیت غیرقابل انکار را اثبات کردند که عمر نمایش قدرت و کرسی‌های قدرتمند چه در صنعت نفت اصولگرایان و چه صنعت اصلاح‌طلبان کوتاه است. «قدرت» و «قدرت نمایی» و «قدرت طلبی» در صنعت نفت تاریخ مصرف دارد اما این «عزت» و «اخلاق» بوده که هیچگاه به خط پایان نخواهد رسید. مدیر خوش‌اخلاق و با اخلاق وزارت «زنگنه» امروز اثبات کرد صنعت نفت در روزهای پرفشار تحریم‌های ظالمانه بیش از آنکه به اقامه نمازهای قضا نیاز داشته باشد محتاج احیای دوباره «عزت» و «اخلاق‌» است ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,