اخبار  ›  پتروشیمی  ›  «تحریم» و «کرونا» پتروشیمی    

شیوع «کرونا» و رونمایی از قهرمان جدید پتروشیمی؛
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ ۲۱:۱۱

«تحریم» و «کرونا» پتروشیمی ارومیه را تعطیل نکردند/ وزارت کار: نگران نباشید با مکاتبه تعطیلش می‌کنیم !


«تحریم» و «کرونا» پتروشیمی ارومیه را تعطیل نکردند/ وزارت کار: نگران نباشید با مکاتبه تعطیلش می‌کنیم !

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «کرونا» در کنار همه مشکلات ریز و درشت خود دستاوردهایی را هم به همراه دارد، مسیر قهرمانی یا قهرمان‌سازی در فرآیند شیوع این سوغات چینی‌ها آسان‌تر می‌شود، به راحتی می‌توان با چند جمله تند و آتشین در قالب یک نامه سرگشاده و احتمالا زینت آن با چند کلمه حماسی و انقلابی به یک قهرمان تمارعیار تبدیل شد اما مشکل بزرگ این قهرمانی‌ها آن است که گره‌ای از مشکلات مردم حل نمی‌کند.

همزمان با شیوع کرونا و تدابیر نصف و نیمه برای مدیریت این سوغاتی چینی‌ها، پتروشیمی «ارومیه» از دیروز به تیتر یک رسانه‌های استانی و کشوری تبدیل شده است، عده‌ای پا را در یک کفش کرده که تعدادی از کارگران و کارکنان شاغل در این مجتمع به «کرونا» مبتلا شده‌اند و باید منتظر یک فاجعه قریب‌الوقوع انسانی در این مجتمع پتروشیمی نشست.

حقیقت ماجرا چیست؟ آمارهای رسمی و مستند نشان می‌دهد که خوشبختانه تاکنون حتی یک نفر از کارگران و کارکنان شاغل در پتروشیمی «ارومیه» به دلیل ابتلا به «کرونا» در بیمارستان و یا مراکز درمانی بستری نشدند و شکر بیشتر که حتی یک نفر از همکاران در این مجتمع قدیمی صنعت پتروشیمی به خاطر «کرونا» فوت نشده است. تنها فردی که در پتروشیمی ارومیه به دلیل ابتلا به «کرونا» بستری شده، رئیس نگون بخت این مجتمع پتروشیمیایی بوده است.

نماینده مردم ارومیه دیروز از اظهارنظری از ابتلای 38 نفر از کارکنان پتروشیمی ارومیه به «کرونا» خبر داده است که این خبر صحت دارد و کارکنانی که با ابتکار مدیرعامل این شرکت پتروشیمی مورد تست کرونا قرار گرفته بدون آنکه علائمی همچون تب، سرفه، ضعف جسمانی و ... داشته باشند با دریافت حقوق و مزایا قرنطینه خانگی شده که خوشبختانه تا این لحظه وضعیت جسمی همه آنها خوب و بدون مشکل گزارش شده است. ادعایی که حتی «کریم دلجوان» مدیرعامل پتروشیمی ارومیه دیروز در گفتگویی  با «انرژی نیوز» آن را تائید کرد و یادآور شد: همکاری به خاطر کرونا در بیمارستان بستری نشده اما افرادی بودند که بدون داشتن علائم تست کرونای آنها مثبت شد که همه را مرخص کردیم تا در خانه بمانند.

زمانی‌که تحولات کرونایی پتروشیمی ارومیه را دنبال می‌کنیم قطعا مدیران و مسئولان این شرکت پتروشیمیایی به خاطر استمرار تولید هم که شده بیش از هر سازمان و دستگاه دیگری به سلامت کارکنان اهمیت می دهند اما چه شده که اداره‌کار آذربایجان غربی می‌خواهد در لابه لای هیاهوهای کرونایی به یک قهرمان تبدیل شود را هم باید به حساب خیر و برکات شیوع این ویروس چینی در کشور نوشت.

مدیرکل کار آذربایجان غربی در نامه سرگشاده به استانداری، نامه‌ای که هنوز دست استاندار نرسید در فضای مجازی به صورت گسترده دست به دست شده است قطعا فراموش کرده که دوره تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی تمام شده و اگر فرض را بر کم کاری پتروشیمی ارومیه در مدیریت بحران کرونا و یا نبود تجهیزات، وسایل بهداشتی و ماسک و ... بگذاریم قطعا با دست به دست شدن نامه سرگشاده مدیر کل کار استان، مشکلی از مشکلات ریز و درشت مردم شریف آذربایجان غربی حل نخواهد شد.

فرآیند ساخت پتروشیمی ارومیه در ایران حکایت جالبی در تاریخ صنعت پتروشیمی دارد، طرحی که مجوز ساخت آن سال 1345 خورشیدی صادر شد اما به دلیل نبود لایسنسور سال 1370 در مدار بهره‌برداری قرار گرفت، مجتمعی که در 20 سال نخست بهره برداری یکی از مجتمع‌های زیان ده صنعت پتروشیمی بود اما از سال 1397 با سلسله اقداماتی به جمع مجتمع‌های سودآور پتروشیمی افزوده شده است.

درست در روزهایی که پتروشیمی ارومیه از سایه سنگین زیان انباشته خارج شده و به زودی با بهره‌برداری از طرح 40 هزار تنی سولفات پتاسیوم در کنار ایجاد اشتغال آفرینی پایدار برای مردم، سودآورتر می‌شود، مجتمعی که در بیست سال نخست بهره برداری آن بارها تا مرز تعطیلی و ورشکستگی پیش رفته بود اما تعطیل نشد، پتروشیمی که با وجود قرار گرفتن در لیست تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا، کماکان چراغ تولید را در شمال غرب ایران روشن نگه داشته است امروز به دلیل اینکه مدیرکل کار این استان می‌خواهد قهرمان باشد، شرایط بحرانی تر از دوره تحریم و زیان‌‌انباشته را پشت سر می‌گذارد.

روزگاری عجیبی شده است، آن روزهایی که «عادل نژادسلیم» و «رسول اشرف‌زاده» کشتی به گل نشسته پتروشیمی  ارومیه را احیا کردند، پتروشیمی که اگر تعطیل شده بود بیش از تولید نصف و نیمه‌اش سودآور بود را زود فراموش می‌کنیم و درست در ایامی که «ارومیه» می‌خواهد در صنعت پتروشیمی آقایی کند، شهری که می‌خواهد میزبان اولین پارک پتروشیمی ایران باشد، مجتمعی که به تنهایی پرچم‌دار تکمیل زنجیره «اوره» در کشور است را عده‌ای می‌خواهند دوباره حال و هوای آن را بحرانی کنند، چرا؟ آنها دوست دارند به برکت «کرونا» قهرمان مجازی مردم باشند ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,