اخبار  ›  ویژه  ›  «کرباسیان» دکان دونبش را در شرکت    

کاسبان «نفت کارت» چرا عربده‌کش شدند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ ۲۱:۲۷

«کرباسیان» دکان دونبش را در شرکت نفت تعطیل کرد/ «پدرخوانده» وکیل مدافع کاسبان «نفت کارت» شد/ «انرژی نیوز»: «حاجی‌واشنگتن»، جای شما در این معرکه چقدر خالی است


«کرباسیان» دکان دونبش را در شرکت نفت تعطیل کرد/ «پدرخوانده» وکیل مدافع کاسبان «نفت کارت» شد/ «انرژی نیوز»: «حاجی‌واشنگتن»، جای شما در این معرکه چقدر خالی است

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، مدیران صنعت نفت یک عادت مشترک دارند زمانی‌که با تخلفات و مفاسد مالی به ویژه دست کاری مناقصه‌ها به نفع یک پیمانکار خاص روبرو می‌شوند در اولین اقدام می‌دانید، چه می کنند؟ مدیران و مسئولان متخلف و ذینفع را برکنار می‌کنند، مدیران متخلف هم مدتی با پول‌های بادآورده خوش می‌گذرانند و در نهایت در جای دیگری پروژه و کلکسیون تخلفات را کامل می‌کنند. این یک قانون نانوشته مهم صنعت نفت است.

واکنش «مسعود کرباسیان» به وقوع و شیوع مفاسد و تخلفات در شرکت ملی نفت جالب است، او مدیر متخلف را برکنار نمی‌کند بلکه با اصلاح ساختارها و تفویض اختیارات افسار متخلفان سرکش و فاسد شرکت نفت را به خوبی سفت می‌کند.

در یکصد سال کشف نفت، چه پول‌هایی برای بیمه با شرکت‌های مختلف و متنوع جابه جا شد؟ چه پول‌های نجومی که در لابه لای قراردادها تحت عنوان «پورسانت» و «درصد قرارداد» نصیب عده‌ای شد از بیمه دکل‌ها، تاسیسات، سکوها و ... بگیرید تا قرارداد بیمه تکمیلی کارکنان نگون بخت، افراد متخلف و مفسد از یک ساختار معیوب و نبود یک تمرکز مدیریتی و متخصص در حوزه بیمه سال‌ها به نان و نوایی رسیدند اما امان از طمع !

«کرباسیان» پارسال معاونت تخصصی بیمه را در شرکت ملی نفت راه‌اندازی کرد تا برای همیشه یک ساختار تخصصی و متمرکز برای بیمه در صنعت نفت تصمیم گیری کند و با حذف فعالیت‌های جزیره‌ای و موازی کاری‌ها، مسیر بر روی سارقان و دزدان بیت‌المال بیمه صنعت نفت برای همیشه بسته شود.

برخورد با مفاسد و تخلفات ریز و درشت بیمه‌ها قطعا برای کارکنان صنعت نفت خیلی ملموس نیست اما در حوزه «نفت کارت»ها آیا از محل رسوب منابع مالی چند میلیارد تومانی یک دکان دونبش در شرکت نفت راه‌اندازی شده بود؟ سال‌های سال هر فصل میلیاردها تومان پول به حساب بانک عامل واریز شده بود اما سوالی که کارکنان شرکت نفت می‌توانند به آن پاسخ بدهند.

رسمی هستید؟ با سابقه یا کم سابقه؟ قرارداد مدت معین یا پیمانی شرکت نفت؟ نفت کارت دارید؟ در بیش از یک دهه گذشته چه کسی را سراغ دارید که موفق به دریافت وام کم بهره از محل رسوب نفت کارت‌ها شده باشند؟ آیا چشم‌تان به وام کم بهره از محل رسوب نفت کارت روشن شده است؟ آیا تاکنون ساز و کار پرداخت این وام شفاف از سوی مسئولان شرکت ملی نفت اعلام شده بود؟

یکی از همکاران رسمی و با سابقه شرکت نفت دیروز پیام جالبی برای «انرژی نیوز» ارسال کرد، پارسال به یک وام اضطراری نیاز داشتم به واحد مربوطه مراجعه کردم، پیش از آنکه آنجا بروم یکی از روسای با نفوذ هم مثلا سفارش‌ام کرده بود، از مقام مسئول درخواست وام کردم، گفت: «وام 50 میلیون تومانی فلان بانک با بهره 18 درصدی موجود است، چون سفارش شده‌اید، وام را می‌توانم برای شما نهایی کنم، یک حساب و کتاب ساده کردم که با هزینه کارمزد و ... عملا سود بانکی که باید پس بدهم به 20 درصد می‌رسد و در نهایت قید وام را زدم»

گرفتن وام در شرکت نفت نه برای همکاران قراردادی و پیمانکاری بلکه برای کارکنان با سابقه هم یک هفت خوان تمام عیار بوده است که این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد اما امروز مدیر منابع انسانی شرکت نفت رسما و با شفافیت کامل ساز و کار پرداخت وام از محل رسوب منابع نفت کارت‌ها را اعلام می کند تا همه به ویژه همکاران رسمی و غیر رسمی که به وام فوری نیاز دارند بتوانند بخشی از مشکلات خود را حل کنند.

کاسب بزرگ فضای مجازی در صنعت نفت که مکانی امن برای متخلفان و رانت خواران تبدیل شده است، همان کانال تلگرامی که آبان ماه پارسال از آن مدیر پتروشیمی که امروز فراری و متواری شده میلیون‌ها تومان پول گرفت و حتی به چهره‌های اصولگرایی که خود را منتسب به آن می داند هم رحم نکرد تا بگوید شرکت پتروشیمی یک قهرمان بوده است حالا به حامی کاسبان «نفت کارت» تبدیل شده است، کاسبانی که با اقدام «مسعود کرباسیان» افسارپاره کرده و باید دید پای چندمیلیارد تومان وسط بوده که آنها را این چنین حریص و عربده کش کرده معرکه‌ای انصافا جای خوش رقصی «حاجی واشنگتن» هم در آن خالی است.

هزاران حرف ناگفته درباره عربده کشی متخلفان و رانت‌خواران وجود دارد، رانت خوارانی که با صدای بلند که نه با فریادهای گوش خراش با مشت‌های گره کرده و رگ‌های گردنی که حسابی متورم شده با یک ژست انقلابی از زمین و زمان نقد می‌کنند اما در زنگ «حساب» فقط برای شما «انشا» می‌خوانند. هرچقدر که می خواهید در فضای مجازی «عربده» بکشید مهم دکانی بود که «کرباسیان» آن را تعطیل کرد...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,