اخبار  ›  پتروشیمی  ›  واردات هیات‌مدیره از «شیلات» در    

اسب زین‌شده پتروشیمی در «خراسان» زمین خورد؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ ۱۹:۰۵

واردات هیات‌مدیره از «شیلات» در صنعت پتروشیمی نتیجه داد/ مدیران «رکوردشکن» را برکنار می‌کنیم تا شیلاتی‌ها رئیس باشند!


واردات هیات‌مدیره از «شیلات» در صنعت پتروشیمی نتیجه داد/ مدیران «رکوردشکن» را برکنار می‌کنیم تا شیلاتی‌ها رئیس باشند!

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «بلایی که خصوصی‌سازی اشتباه بر سر پتروشیمی ایران آورد همان بلایی بود که شاه با انجام اصلاحات ارضی خود بر سر کشاورزی مملکت آورد»، این بخشی از گفته‌های «عباس شعری‌مقدم» در جشن پنجاه سالگی صنعت پتروشیمی ایران است.

در گام اول کارشناسان مقصود از خصوصی‌سازی اشتباه را واگذاری نصف و نیمه زنجیره‌های ارزش این صنعت ارزش آفرین عنوان می‌کردند اما حقیقت نهفته این اشتباه استراتژیک آن است که به اسم «خصوصی‌سازی» اما در عمل «اختصاصی‌سازی» پای بسیاری از دستگاه‌ها و بنگاه‌های غیراقتصادی به این صنعت باز شد. امروز وزارت آموزش و پرورش، کار و تعاون، بانک رفاه و بسیاری از موسسات و سازمان‌های ریز و درشت در صنعت پتروشیمی مشارکت دارند و این مشارکت یعنی باز شدن چشمان این صنعت به ورود مدیرانی که پیشتر خودروساز، بانکی، شیلاتی، فوتبالیست، فولادی، معدن‌فروش و... بودند.

می‌دانید مهمترین پیامد و خطر باز شدن پای مدیران غیرپتروشیمی به پتروشیمی چه بوده است؟ این مدیران کوچکترین اطلاعاتی از فرآیند و ریسک تولید ندارند، آستانه تحمل اکثر آنها پائین است و با کوچکترین نقد حتی فنی سریع دست به قلم شده و مدیران موفق را یکی پس از دیگری برکنار، خانه‌نشین یا در بهترین حالت حاشیه‌نشین می‌کنند؟

این مدیران غیرمتخصص با «اسماعیل موسوی ترشیزی» در پتروشیمی خراسان چه کردند؟ با «بهمن بهزادی» در پتروشیمی فن‌آوران چه برخوردی شد؟ آیا از سرنوشت «حسین میرافضلی» و «سیدرضا قاسمی شهری» در پتروشیمی جم خبر دارید؟ وجه اشتراک همه این مدیران یک جمله است، بزرگترین اورهال تاریخ تاسیس و بهره‌برداری مجتمع تحت خدمت خود را بدون حادثه و با موفقیت کامل انجام دادند، رکوردهای تولید با ظرفیت‌های اسمی 100 تا 126 درصد در مجتمع‌های پتروشیمی خراسان، فن‌آوران و جم اتفاق افتاد، اسب تولید زین شد و تا خواستند از او سواری بگیرند، «برکنار» شدند. طنز تلخی است، رکوردار تولید یک مجتمع غول پیکر و تاثیرگذار پتروشیمی باشید بعد جای تقدیر شما را برکنار کنند !

در دوسال گذشته رکوردهای مختلفی در این سه مجتمع پتروشیمی شکسته شد و با توجه به دوره اورهال موفقی که داشتند حتی این مجتمع برای ماه‌ها بدون مدیرعامل و رئیس مجتمع هم باقی می‌ماندند هم تاسیسات و تجهیزات دقیق‌تر از ساعت سوئیسی تولید می‌کردند اما از یاد نبریم «ماه عسل» هم دوره‌ای دارد و بالاخره زمانی تمام می‌شود.

با این مقدمه کوتاه، پتروشیمی خراسان اخیرا با انتشار گزارشی از ثبت رکورد تولید در این مجتمع پتروشیمی در سال 98 خبر داده و تاکید کرده است: «با وجود قطع کامل و افت فشار گاز در زمستان پارسال واحد اوره با 104 درصد ظرفیت در سال 98 تولید داشته است»، هر چند واحد اوره خراسان در سال 97 با ثبت رکوردی با 126 درصد رکورد 22 ساله تولید پتروشیمی خراسان را شکسته بود اما با توجه به قطع گاز ظاهرا نمی‌توان اشکال و ایرادی به این کاهش تولید داشته باشیم.

در این بین جای خالی یک پرسش کلیدی در پتروشیمی خراسان عرض اندام می‌کند، زمستان پارسال گازها قطع شد و تولید کاهش یافت، این توجیه کاملا پذیرفتنی است، اما فروردین‌ماه امسال که خبری از افت فشار و قطعی گاز نبوده است، علت تولید با 70 درصد ظرفیت اسمی که در روزهایی به زیر 70 درصد هم رسیده، چه بوده است؟ آیا خبر توقف تولید در واحد «کریستال‌ملامین» که بزرگترین واحد تولید این محصول زنجیره اوره کشور بوده درست است؟

این روزها رسانه‌‌های محلی و استانی از مدیرعامل و مسئولان پتروشیمی خراسان انتقادهای می‌کنند که او غیبت چندهفته‌ای در این مجتمع پتروشیمی داشته است و یا چرا در زنگ «حساب» مدیران «انشا» می‌خوانند که مطالباتی بوده در دست یا نادرست بودن آن اظهارنظری نمی‌کنیم، اما سوال اینجاست که در شرایط فعلی هیات‌مدیره پتروشیمی خراسان قرار است چه نقشی بازی کند؟ آیا اعضای محترم هیات‌مدیره برای همه شرایط برنامه‌ای روی میز دارند؟ سوال دیگر آیا مدیری که هرچند توانمند و پاکدست باشد اما با سابقه کار «شیلات» می‌تواند در شرایط بحرانی برای یکی از مجتمع‌های مهم پتروشیمی کشور اثرگذار باشد؟

آمارها دروغ نمی‌گویند، پس تا خیلی کار از کار نگذشته است، سهامداران آستین بالا بزنند زیرا هر روز تاخیر این واقعیت را آشکارتر می‌کند که کنار گذاشتن مدیرعاملی که برای اورهال موفق و بدون حادثه خون‌جگر خورده چقدر هزینه‌ساز بوده است؟ می‌گویند «اسب زین کرده زمین خورده است» پس تا خیلی دیر نشده فکری کنید تا این زمین خوردن‌ها قربانی دانه درشت‌تری نداده است ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,