اخبار  ›  پتروشیمی  ›  پاسخ «پتروشیمی پارس» به منتقدان:    

چرا «ربیعی» مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس ماند؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ ۲۲:۴۷

پاسخ «پتروشیمی پارس» به منتقدان: «استایرن منومر» وارداتی، صادراتی شد/ «زنگنه» برای جهش پتروشیمی جای «شور» به «شعور» اعتماد کرد


پاسخ «پتروشیمی پارس» به منتقدان: «استایرن منومر» وارداتی، صادراتی شد/ «زنگنه» برای جهش پتروشیمی جای «شور» به «شعور» اعتماد کرد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «کرونا» تیتر یک شده است، بیش از یک میلیون نفر از مردم جهان گرفتار این سوغات چینی‌ها  شده‌اند، چشم بادامی‌هایی که هرچند از شیطان بزرگ، در جنگ تجاری شکست سنگینی خورده‌اند اما حالا با مدیریت نصف و نیمه این ویروس شوم، نظاره‌گر کشته شدن انسان‌ها از ایران تا قلب اروپا و آمریکا نشسته‌اند.

«کرونا» قطعا محبوب نیست، اما اگر تصور کنید شیوع این ویروس صرفا «تهدید» بوده سخت در اشتباه هستید و دست کم شیوع این پدیده شوم برای پتروشیمی ایران درس‌های مهم و کلیدی به ارمغان آورده است، مهمترین پیام این ویروس چینی آن است توسعه این صنعت استراتژیک در ایران فاقد یک «استراتژی» مدون و مشخص است.

مدیران پتروشیمی از برنامه‌ریزی برای تحقق دومین جهش توسعه پتروشیمی می‌گویند، البته واقعیت غیرقابل انکار آن است که جهشی در کار نیست زیرا قرار است با تحقق این برنامه صرفا برای تولید محصولاتی تکراری و کم ارزش همچون اوره، آمونیاک و متانول ظرفیت سازی و عددسازی شود بدون آنکه چشم این صنعت به تولید محصولاتی جدید و استراتژیک روشن شود.

با شیوع «کرونا» به یک‌باره قیمت انواع مواد ضدعفونی و الکل با جهشی چند برابری همراه شد و گسترش این ویروس خطرناک چینی تازه این واقعیت غیرقابل انکار را اثبات کرد در ایران، کشوری که متنوع ترین سبد خوراک صنایع پتروشیمی جهان را در اختیار دارد تاکنون برنامه‌ای برای تولید محصولات مهمی که با بهداشت و سلامت مردم مستقیما سرکار دارد همچون «الکل ایزوپروپیل» برنامه‌ریزی نشده و اگر ادعا کنیم حتی مدیران و مسئولان پتروشیمی نام این محصول را هم نشنیده باشند، دروغ نگفته‌ایم !

در تشریح وضعیت توسعه صنعت پتروشیمی و چشم انداز آتی این صنعت ارزش آفرین همین قدر باید گفت که اگر جای تلاش برای فتح دیوار سفارت‌خانه‌ها، برای ورود تکنولوژی جدید به صنعت پتروشیمی تلاش کرده بودیم امروز نه تنها بیکاری در ایران وجود نداشت که از کشورهای دور و نزدیک مجبور به واردات نیروی کار بودیم و تولید بسیاری از کارخانه‌های برند جهان در انحصار تامین خوراک آنها از سوی پتروشیمی ایران بود.

با این مقدمه کوتاه و البته تلخ، در روزهای پایانی پارسال و در سایه سنگین «کرونا»، پس از معرفی ترکیب جدید هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس با حضور جوانانی جویای نام، «جعفر ربیعی» هم به‌عنوان مدیرعامل این غول پتروشیمی ایران و خاورمیانه دست کم تا سال 1400 ابقا شد. این ابقای مدیریتی با سوالات و ابهامات متعددی از سوی جامعه متخصصان پتروشیمی روبرو شد، مهمترین پرسش این بود که با خروج «آیدین ختلان» خیلی‌ها تصور می‌کردند، عمر مدیریت «ربیعی» هم در هلدینگ خلیج فارس تمام می‌شود، اما او ابقا شد و حالا سوال مهم روز صنعت پتروشیمی این است، چرا «زنگنه»، «ربیعی» را ابقا کرد؟ آیا کارنامه و عملکرد او موفق بود؟

در تشریح کارنامه دوساله «ربیعی» در هلدینگ خلیج فارس نکات سپید و سیاه زیادی وجود دارد، 97، یکسال جالب و تاریخی برای صنعت پتروشیمی بود، حمله دلالان به بازار خرید و فروش محصولات پتروشیمی، نه تنها صادرات بسیاری از محصولات را متوقف کرده بود که صنعت 55 ساله پتروشیمی ایران را در آستانه واردات بسیاری از محصولاتی قرار داده بود که روزگاری ایران صادرکننده بزرگ آنها در جهان بود !

«استایرن‌منومر»، یک محصول کلیدی و پرطرفدار در پتروشیمی ایران است که درست و یا نادرست پتروشیمی پارس با ظرفیت تولید 600 هزار تن بزگترین تولیدکننده انحصاری این محصول با ارزش است تا جایی که حتی پتروشیمی تبریز با تولید 100 هزار تن استایرن، واردکننده این محصول از پارس برای تامین خوراک خطوط تولید پلی‌استایرن بوده و آمارها نشان می‌دهند که سالانه به 600 تا 650 هزار تن «استارین منومر» برای تولید انواع گریدهای پلی‌استایرن، «اس.بی.آر»، «ای.بی.اس» و در آینده «ای.اس.بی.آر» نیاز داریم، محصولاتی که تولید همه آنها برای تامین نیاز صنایع لاستیک و پلیمرهای مهندسی کشور از نان شب واجب‌تر است.

روزی که «ربیعی» سکان هدایت هلدینگ خلیج فارس را از «عادل نژادسلیم» به امانت گرفت، صنعت پتروشیمی در آستانه واردات «استایرن منومر» قرار داشت به طوری‌که با گذشت 6 ماه از انتصاب «ربیعی» نه تنها صادرات «استایرن منومر» متوقف شد که تولیدکنندگان پلی‌استایرن، «اس.بی.آر»، «ای.بی.اس» به دنبال اخذ مجوز واردات این خوراک کلیدی بودند.

دوسال قبل پتروشیمی پارس از توان تولید «استایرن منومر» با ظرفیت بالای 80 درصد برخوردار نبود زیرا تولید «اتیل بنزن» در این مجتمع پتروشیمی پائین بود و علت آن هم نبود خوراک اتیلن و بنزن کافی در عسلویه بود، حالا با گذشت بیش از دو سال پتروشیمی پارس، می‌گوید: پارسال بالغ بر 630 هزار تن استایرن منومر تولید کرده که 30 هزار تن بالاتر از ظرفیت نصب شده این مجتمع پتروشیمیایی بوده و به همین نسبت در تولید اتان، اتیل بنزن و حتی بنزن هم رکوردهای جدیدی به ثبت رسیده است.

امروز نه تنها صنایع پائین دستی «استایرن منومر» با بحران تامین خوراک روبرو نیستند که مازاد این محصول پتروشیمیایی روانه بازار صادراتی می‌شود و در یک کلام بحران «استایرن منومر» در صنعت پتروشیمی ایران فعلا ختم به خیر شده است.

نگاهی به کارنامه «ربیعی» نشان می‌دهد که او در دوسال گذشته با یک بازسازی تمام عیار در زنجیره آروماتیک‌ها (پتروشیمی نوری) ابتدا زمینه افزایش تولید بنزن را فراهم کرد و سپس با استفاده از فرصت فراوانی «اتیلن» در عسلویه با پذیرش ریسک بزرگترین تعمیرات اساسی در پتروشیمی نوری و سپس پارس، دست کم تا اطلاع ثانوی سایه بحران کمبود استایرن منومر را از سر پتروشیمی ایران دور کرد. در تشریح جایگاه و اهمیت «استایرن منومر» باید همین را گفت که اگر امروز در بسته بندی و یا تولید ظروف یک‌بار مصرف کم و کسری در کشور وجود ندارد به مدد همین محصول استراتژیک است.

می‌گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست و در نخستین روزهای بهاری، ثبت رکورد جدید «استایرن منومر» در پتروشیمی پارس نشان می‌دهد که اگر در روزهای آینده شاهد انتشار خبرهای ثبت رکوردهای تولید محصولاتی مهم و ارزشمند همچون زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات، پارازایلین، اتیلن، بنزن، پروپیلن و ... بودیم نباید خیلی تعجب کرد و البته این آمارها یک پیام روشن و مهم دیگر هم به همراه دارد که چرا «زنگنه» در نبود «ختلان» بازهم به «ربیعی» اعتماد کرد، شاید وزیر باسابقه نفت ایران هم به این واقعیت رسیده که جهش توسعه پتروشیمی در ایران بیش از آنکه به «شور» نیاز داشته باشد در تکاپوی «شعور» است ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,