اخبار  ›  گاز  ›  راز وزارت پایدار «زنگنه» در صنعت    

خبرگزاری «فارس» در آستانه نوروز افشاگری کرد؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ ۲۲:۱۰

راز وزارت پایدار «زنگنه» در صنعت نفت اعلام شد/ چرا «شیخ‌الوزار» این قدر خوش‌شانس است؟


راز وزارت پایدار «زنگنه» در صنعت نفت اعلام شد/ چرا «شیخ‌الوزار» این قدر خوش‌شانس است؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «بیژن زنگنه» خوش‌شانس است، اگر خوش‌شانس نبود باید همان روزی که با واگذاری طرح 100 میلیون دلاری فاز چهارم ستاره خلیج فارس به فلان پیمانکار با یک میلیارد دلار مخالفت می‌کرد، استیضاحش می‌کردند. او خوش‌شانس است زیرا روزی که زیربار واگذاری فاز 11 پارس جنوبی به فلان پیمانکار سفارش‌شده نرفت باید برکنارش می‌کردند. از بخت و اقبال بالای آقای همیشه وزیرهمین قدر بگوئیم که وقتی نفت ایران تحریم شد، او زیربار فروش نفت به کاسبان و دلالان تحریم نرفت اما هنوز هم وزیر مانده است.

خوش اقبالی‌های «بیژن زنگنه» تا کی قرار است ادامه پیدا کند را فقط خدا می‌داند اما بزرگترین شانسی که تاکنون «زنگنه» را وزیرنفت نگه داشته است، منتقدان کم سواد و نا آگاه او هستند، منتقدان و مخالفانی که می‌خواهند او را به نقد و چالش بکشند اما نقدهای توخالی و تهی آنها بیش از آنکه گزندی به وزارت «بیژن زنگنه» وارد کند برای او حاشیه امن ایجاد می‌کند ! مصداق بارز این ادعا را در ماجرای «پوزبانکی دفتر مقام عالی وزارت» جستجو کنید، آخرش چه شد؟ اکثر دروغ‌پردازان این ماجرای خیالی در راهیابی به مجلس جدید ناکام ماندند، چرا؟ زیرا مردم دروغ پردازی رای نمی‌دهند.

از وزیر نفت کسی سوال نمی‌کند که در دوره برجام برای تکمیل زنجیره ارزش «پروپان» پارس جنوبی در صنعت پتروشیمی چه کردید؟ اما از سوال می‌کنند چرا «پروپان» را سوخت خودروها نمی‌کنید؟ منتقدان او سواد درست و حسابی ندارند که از او بپرسند چرا از همان روزهای نخستی که به وزارت نفت بازگشتی صرفا به دنبال افزایش ظرفیت تولید بودید و از قافله صنعت سودآور «بلندینگ» با توجه به سبد متنوعی از انواع نفت‌های سبک، سنگین، فوق سنگین و میعانات گازی غافل شدید؟ اما از او سوال می کنند چرا با پرداخت یارانه 500 میلیون دلاری به پاکستان مخالفت کردید تا گاز پارس جنوبی را مفت و مجانی صادر نکنیم؟! از «شیخ‌الوزرا» سوال نمی‌کنند چرا روزهایی که فرمان توسعه اولویت‌بندی شده فازهای پارس جنوبی را صادر کردید فکری به حال مصرف افزایش تولید «اتان» نکردید؟ چرا طرح‌های افزایش تولید اتیلن در پتروشیمی تعیین تکلیف نشد که امروز مجبور شویم این خوراک تنی 200 تا 250 دلاری را تحویل خط لوله ششم بدهیم تا در خانه‌ها و نیروگاه‌ها بسوزد؟ اما از بارها سوال پرسیدند چرا با «توتال» در پارس جنوبی قرارداد بستید؟

باور کنید هزاران کلمه می‌توان در توصیف بخت و اقبال بالای «بیژن زنگنه» گفت و نوشت و اگر یک شاهد زنده برای ادعا می‌خواهید کافی است نیم نگاهی به گزارش خبرگزاری فارس با این عنوان « کارنامه‌ تقریبا هیچ زنگنه در صادرات گاز» بیاندازید. در این خبرگزاری چه خبر است که تلاش می‌کند نقاط قوت کارنامه کاری وزارت «زنگنه» را چالش‌آفرین و ضعیف به نمایش بگذارد؟ کارنامه این وزیر نفت برای صادرات گاز «هیچ» است؟ آیا این منتقدان کم سواد اطلاعی از وضعیت تجارت گاز ایران دست کم در طول یک دهه گذشته تاکنون دارند؟

کمتر مسئولی در صنعت نفت پیدا می‌کنید که حال و هوای زمستان 1386 را فراموش کرده باشد، در اوج سرمای عجیب زمستانی، ترکمنستان شیرهای گاز را بست و وضعیت تامین و توزیع گاز تا آنجا پیش رفت که چراغ خاموش گازمایع را هم به خط تزریق کردند. ترکمنستان زمستان 1388 و 1389 و 1390 هم همین سناریو را تکرار کرد، شیر گاز را بستند، قیمتش را بالا بردند و در نهایت باج افزایش قیمت گاز را گرفتند تا گاز را وصل کردند. زمستان 1395 هم ترکمنستان دوباره شیرهای صادرات گاز به ایران را بست با این تصور که «زنگنه» هم مثل وزیر قبلی است اما این وزیر نفت زیربار باج خواهی کشور دوست و برادر نرفت و با گذشت سه سال متوسط مصرف گاز خانگی در اوج زمستان به 600 میلیون مترمکعب رسید اما بدون نیاز به گاز ترکمنستان گاز حتی یک روستای دورافتاده هم قطع نشد.

آقایان گزارش‌نویس این خبرگزاری فراموش کردند که تابستان 1392 «زنگنه» به وزارت نفت بازگشت کل تولید گاز غنی ایران به 500 میلیون مترمکعب در روز هم نمی‌رسید اما همین امروز اراده کنیم توان تولید یک میلیارد مترمکعب گاز را داریم. این منتقدان فراموش کردند که امروز با صادرات 70 میلیون مترمکعب گاز به ترکیه و عراق، جمهوری اسلامی ایران رکوردار صادرات گاز شده است. آنها هنوز نمی‌دانند که قرارداد فروش گاز به پاکستان صرفا یک نمایش بود و قرار بود با پرداخت وامی 500 میلیون دلاری به پاکستان آنها، خط لوله‌ای بکشند تا گاز ایران را مفت و مجانی خریداری کنند و احتمالا اگر «زنگنه» این یارانه را قطع نکرده بود امروز پرونده جدیدی همچون «کرسنت» برای او بازگشایی می‌کردند که ایهاالناس این وزیر، این دشمن همه خوبی‌ها، دشمن پالایشگاه‌سازی و تولید بنزین، چوب حراج بر گازهای ترش پارس جنوبی زده است.

گزارش‌نویسان در این خبرگزاری نشسته و برای وزارت نفت نسخه می‌پیچند که «وضعیت قراردادهای گازی ایران در دوره وزارت زنگنه وخیم است» و برای اثبات این آسمان ریسمان بافی می‌گویند روسیه با آلمان در جنگ جهانی جنگید اما هم اکنون کل گاز این کشور صنعتی اروپا تامین می‌کند، پس نتیجه اخلاقی آنها دیپلماسی دارند و «زنگنه» هیچ. اما آنها نمی‌گویند، در روسیه، مسئولان «گازپروم» با چالشی به نام فتح دیوار سفارت‌خانه‌های آلمان، اکراین، فرانسه، چک و ایتالیا روبرو نیستند که در این کشور خودمان هم اگر عده ای دنبال فتح دیوار سفارت‌خانه‌ها نبودند امروز در کنار عراق، ترکیه، کویت هم مشتری پای ثابت گاز ایران بود اگر بگوئیم حتی به اسم همین گاز آسمان روابط «تهران-ریاض» هم همچون «تهران-آنکارا» صاف و آفتابی بود، ادعای به گزافه‌ای نیست. مشکل از اینجاست که شما از معجزات سیاسی و بین‌المللی خط لوله‌های گاز بی خبرید که اگر خبر داشتید می‌دانستید اگر گاز ایران به امارات می‌رفت، شیخ‌نشینان حاشیه جنوبی خلیج فارس این گونه خود را دست و پا بسته تسلیم شیطان بزرگ، آمریکا نمی‌کردند.

«انرژی نیوز» هم با خبرگزاری «فارس» موافق است که باید وزیر نفت را به نقد بکشیم اما نمره صادرات و توسعه تجارت گاز کارنامه «زنگنه» یک نمره قبولی است و به همین یک جمله بسنده می‌کنیم که پیش از حضور او دانشمندانی سناریوهای فضایی می‌دادند که ایران باید بازار گاز عربستان، بحرین، امارات، کویت و عمان ثروتمند و همسایه را رها کند، 3000 کیلومتر خط لوله بکشد تا رقیب روسیه و آمریکا در بازار گاز اروپا شود که با بازگشت او به وزارت نفت دست کم تا سال 1400 این سناروهای عجیب و غریب در وزارت نفت و دولت خریداری نخواهد داشت. خالی از لطف نیست در خلوت هم که شده این کلمات عبرت‌آموز را با خود مرور کنیم که «جهل جاهـــل سـینه‌ها را می‌درد ... عقــــل عاقـــل کــینه‌ها را می‌خرد ... عاقــــلان بــر قلب مـردم حاکـمند ... جاهــــلان بر خــــون مــردم طالبند ...»بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,