اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  رونمایی از برگ برنده جدید نفتی    

شوک جدید «سلمان‌زاده» و «شهسوار» به شیخ‌نشینان؛
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ ۲۱:۰۷

رونمایی از برگ برنده جدید نفتی ایران در پارس جنوبی/ ماجرای تولید نفت ارزان و با کیفیت جلوی چشم قطری‌ها


رونمایی از برگ برنده جدید نفتی ایران در پارس جنوبی/ ماجرای تولید نفت ارزان و با کیفیت جلوی چشم قطری‌ها

به گزارش انرژی نیوز، شمارش معکوس بسته شدن پرونده توسعه بخش فراساحل پارس جنوبی آغاز شده است و هفته آینده با نصب دو سکوی باقی مانده فاز 13 این میدان مشترک با قطر عملا پروژه توسعه فراساحل پارس جنوبی به ایستگاه پایانی می رسد. ایران در شرایط فعلی از ظرفیت تولید روزانه 630 میلیون مترمکعب گاز برخوردار بوده که با بهره برداری سکوهای جدید این ظرفیت به 680 میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد.

 

از حدود یکسال گذشته تاکنون با بهره برداری همزمان بخشی هایی از پنج فاز 13، 22 تا 24 پارس جنوبی، ایران در برداشت روزانه گاز طبیعی از قطر در این میدان مشترک سبقت گرفته بود که پیش بینی می شود با بهره برداری سکوها و پالایشگاه های در دست ساخت و راه اندازی آنها، فاصله از شریک شیخ نشین در این میدان مشترک بیشتر شود.

 

در این راستا، اعمال تحریم‌های غیرقانونی بر وضعیت افزایش تولید گاز ایران در پارس جنوبی نه تنها بی تاثیر بوده که حتی زمینه کاهش مصرف سوخت مایع در صنایع و نیروگاه ها و به تبع آن صادرات فرآورده های نفتی را فراهم کرده است اما در بخش نفتی این میدان مشترک وضعیت کاملا متفاوت است.

 

اعمال تحریم‌های غیر قانونی و به دنبال آن کاهش فروش و صادرات نفت خام منجر به اعمال سیاست‌های کاهش تکلیفی تولید در اکثر میادین نفتی کشور شده و قطعا لایه نفتی پارس جنوبی از این کاهش تولید بی نصیب نمانده است اما اجرای یک طرح ابتکاری فنی و عملیاتی این روزها برگ جدیدی را برای کشور این بار در لایه نفتی پارس جنوبی به ارمغان آورده است.

 

بر این اساس، با اعمال یکسری تغییرات فنی و عملیاتی در تاسیسات کشتی پالایشگر مستقر در لایه نفتی پارس جنوبی (اف.پی.اس.او) منجر به کاهش هزینه و بهبود کیفیت نفت خام تولیدی این میدان مشترک با قطر شده که باید از آن به عنوان یک برگ برنده در شرایط تحریم نام برد.

 

«علیرضا سلمان‌زاده» مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران هفته گذشته در حاشیه بازدید از وضعیت بهره برداری کشتی پالایشگر نفتی کوروش مستقر در لایه نفتی پارس جنوبی با اشاره به اعمال اصلاحات فرآیندی جدیدی با تلاش و خلاقیت متخصصان صنعت نفت، گفته بود: این اقدامات، در افزایش راندمان و ارتقای کیفیت نفت‌خام تولیدی و آب تفکیک شده لایه نفتی پارس جنوبی موثر بوده است.

 

در همین حال، «شهسوار ارغش» رئیس منطقه عملیاتی کیش در شرکت نفت فلات قاره ایران در گفتگو با مهر در تشریح بهبود کیفیت و کاهش هزینه های تولید در لایه نفتی پارس جنوبی، گفت: کشتی پالایشگر کوروش مستقر در این حوزه به طور همزمان عملیات تولید، فرآورش، ذخیره و تخلیه نفت خام انجام می شود که انجام عملیات فرآورش نفت، مستلزم مراحل مختلف فرآیندی از جمله تفکیک، نمک زدایی و تثبیت و پایدارسازی نفت تا ذخیره سازی نهایی مطابق با کیفیت تایید شده شرکت ملی نفت است.

 

وی با اعلام اینکه تزریق مواد شیمیایی به نفت در حین فرآیندهای عملیات، حجم قابل توجهی از هزینه های عملیاتی تولید را شامل می‌شود، تصریح کرد: با انجام اصلاحات فنی و فرآیندی در تاسیسات کشتی پالایشگر کوروش هم اکنون میزان مصرف مواد شیمیایی کاهش قابل توجهی داشته و به تبع آن هزینه‌های جاری عملیات هم کاهش یافته است.

 

به گفته این مقام مسئول در کنار صرفه جویی در مصرف مواد شیمیایی و کاهش هزینه تولید، کیفیت نفت خام تولیدی هم از نظر میزان نمک کاهش یافته و ارزش و کیفیت نفت خام تولیدی افزایش قابل توجه ای داشته است.

 

بد نیست بدانید، بنا بر آخرین اعلام رسمی شرکت ملی نفت ایران، مجموع نفت درجای مخزن نفتی پارس جنوبی بدون در نظر گرفتن روش‌های ازدیاد برداشت بیش از ۶ میلیارد بشکه تخمین زده شده که به اعتقاد کارشناسان به کمک روش‌های جدید ازدیاد برداشت، تخلیه سازند داریان بالایی تا ۲۵ درصد محتمل است.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,