اخبار  ›  پتروشیمی  ›  رونمایی از کارنامه دوساله «جعفر    

«گلی» که هلدینگ خلیج فارس در «کیش» کاشت !
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ ۱۵:۴۱

رونمایی از کارنامه دوساله «جعفر ربیعی» در زیباترین جزیره خلیج فارس/ نمایشگاه پتروشیمی «کیش» حمایتی بود یا سیاحتی؟


رونمایی از کارنامه دوساله «جعفر ربیعی» در زیباترین جزیره خلیج فارس/ نمایشگاه پتروشیمی «کیش» حمایتی بود یا سیاحتی؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، ماشین امضا یا مرغ طوفان صنعت تحریم شده پتروشیمی؟ عمر مدیریت «جعفر ربیعی» تا چندروز آینده در بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران دوساله می‌شود، بد نیست بدانید که هنوز چند هفته‌ای از انتصاب پر حرف و حدیث او نگذشته بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا تمام دار و ندار هلدینگ خلیج فارس را تحریم کرد، منتقدان می‌گفتند، فاتحه هلدینگ را ما خوانیدم اما با گذشت دوسال تاکنون نه تولیدی در هیچ کدام از پتروشیمی‌ها متوقف شده و نه محصول بدون مشتری در انبارها مانده است. منتقدان در جواب می‌گویند، هلدینگ خلیج فارس هنوز نان دوره مدیریت قبلی را می‌خورد و درست در روزهایی که مرزی بین نقدهای منصفانه و تخریب‌های مغرضانه وجود ندارد باید سوال کرد «ربیعی» در دوسال گذشته تاکنون چه کرده و چه باید می‌ کرده است؟ کارنامه او مقبول است یا مغضوب؟

نیم نگاهی به آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در این مدت بزرگترین هلدینگ پتروشیمی با بازار سرمایه یک آشتی تمام عیار کرده است، سهام چندین مجتمع از جمله پارس و نوری در بورس عرضه شد و چندین مجتمع پتروشیمی دیگر خود را برای ورود به بورس و بازار سرمایه آماده می‌کنند، هلدینگ پتروشیمی با ارزش‌تر شده و ارزش سهام این لوکوموتیو توسعه صنعت پتروشیمی از مرز 103 هزار میلیارد تومان گذشته است. «ربیعی» به مدیران عامل شرکت‌های اختیارات بیشتری داده است و دیگر خبری از پیاده‌سازی تصمیمات «نادر شاهی» در هلدینگ نیست و دست بر قضا این اعتماد به نتیجه هم رسیده است، ثبت رکوردهای تولید در پتروشیمی پارس، شهید تندگویان، اروند، نوری، کارون و ... نشان می‌دهد که مدیران عامل شرکت‌ها برای تولید و تصمیم سازی دست‌شان حسابی باز شده است.

اگر کمی انصاف را هم چاشنی قضاوت کنیم، عقلانیت و منطق با نگاه تکمیل زنجیره‌های ارزش در اجرای طرح‌های جدید پتروشیمی را هم باید یکی دیگر نکات موثر کارنامه مدیریتی او در هلدینگ خلیج فارس دانست، دوره تولید محصولات تکراری در هلدینگ تمام شده و کلنگ زنی «اتیلن اکساید» اندیمشک، کامپاندهای پلیمری کرمانشاه و اخیرا تعیین تکلیف طرح پتروشیمی هرمز با هدف تولید نسل جدید پلی اتیلن‌ها همگی نشانه‌هایی از وجود عقلانیتی بوده که «کلنگ‌زنی»های ربیعی را هم روسپید کرده است. در این مدل مدیریتی خبری از طنزهای تلخی همچون صدور شبانه مجوز ساخت 12 طرح متانول یا انتقال یک‌هزار کیلومتری اتیلن برای تولید پلی‌اتیلن که دست آخر باید به چین صادر شود، نیست.

البته که کارنامه ربیعی خالی از اشکال و ایراد هم نخواهد بود، سوالات و ابهاماتی درباره برخی تصمیم گیری‌های مدیریتی او وجود دارد. چرا ساخت طرح پتروشیمی دهدشت در آستانه انتخابات مجلس به «پتروپارس» واگذار شد بدون آنکه منابع مالی آن به طور کامل تامین شده باشد و تصمیم عجیب‌تر چرا صندوق توسعه ملی باید تنها گزینه روی میز تامین مالی طرحی باشد که در مقایسه با بسیاری از طرح‌های روی زمین‌مانده هلدینگ از نظر کمیت و کیفیت محصول، موقعیت جغرافیایی محل ساخت به مراتب از اهمیت کمتری برخوردار است؟ پتروشیمی دهدشت یک شاهد زنده از یک برنامه اولویت‌بندی غیرقابل دفاع از عمر دوساله مدیریت «ربیعی» در هلدینگ خلیج فارس است. چرا طرح پارازایلین پتروشیمی بوعلی باید در لیست طرح‌های اولویت دوم باشد و اوره هنگام و متانول آپادانا در اولویت اول این لیست باشند؟ چرا اگر قرار است اتان بیدبلند خلیج فارس را به ماهشهر ببریم و تحولات اشتغال آفرین و پول‌سازی در این هاب قدیمی پتروشیمی خلق کنیم، وقت، سرمایه و تمرکز مدیران این هلدینگ را باید صرف ماجراجویی‌هایی همچون ساخت پتروشیمی در گیلان کنیم؟


آیا آقای «ربیعی» در تعریف این اولویت‌ها تاکنون به این واقعیت غیرقابل انکار نرسیده است که تعیین تکلیف بسیاری از طرح‌های روی زمین مانده درون مجتمعی کم هزینه تر و بهره‌ورتر است؟ چرا تکلیف واحد پارازایلین پتروشیمی بندرامام تعیین نمی‌شود؟ بالاخره قرار است پارازایلین و ارتوزایلین کنیم یا به تولید زایلین ادامه دهیم؟ خالی از لطف نیست که بدانید از آنجایی که مرزی بین نقد و تخریب وجود ندارد باید در تشریح آن روی سکه مدیریتی «ربیعی» به همین مصادیق اکتفا کرد.

با مرور همه تحولات اما برگ برنده‌ای در جیب مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس وجود دارد که اگر «عادل نژادسلیم» آن را داشت مطمئن باشید هیچ وقت نام و آوازه «جعفر ربیعی» در صنعت پتروشیمی شنیده نمی‌شد، «روابط عمومی» یک برگ برنده تمام عیار است که استقلال مدیریتی را به بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران هدیه کرده و پس از سال‌ها این هلدینگ از سایه سنگین شرکت ملی صنایع پتروشیمی خارج شده است و برگزاری نمایشگاه حمایت از ساخت داخل صنعت پتروشیمی در کیش نشان داده که بر خلاف پیش بینی اولیه برگزاری این نمایشگاه و پنل‌های جانبی آن نه تنها سیاحتی نبوده که دست بر قضا در شرایط سخت تحریم کاربردی است.

نظم و انظباط، امضای 20 تفاهم نامه همکاری کاربردی با سازندگان و شرکت‌های دانش بنیان داخلی، برگزاری پنل‌های تخصصی در حوزه‌های ساخت و تامین کاتالیست، مواد شیمیایی، ابزاردقیق، تجهیزات دوار، راهکارهای نوین تامین مالی با مشارکت سفت و سخت سازندگان، صنعتگران و فعالان واقعی بخش خصوصی که یک نمونه کوچک آن برنامه ریزی برای ساخت کمپرسور مادر پتروشیمی شهید تندگویان و یا بازیافت فلزات گرانبهای پتروشیمی کارون بوده همگی دست به دست هم داده که چه برگزارکنندگان و چه مشارکت کنندگان از این نمایشگاه به عنوان یک مدل موفق نمایشگاه بزرگ نفت تهران اما در کیش یاد کنند.

در روزهایی که خروج «آیدین ختلان» از ترکیب هایت مدیره هلدینگ خلیج فارس قطعی شده و عملا شعبه «بیژن زنگنه» برای دوره دوم مدیریت «ربیعی» در این هلدینگ تعطیل خواهد شد، باید دید با تعیین هیات مدیره جدید، آیا مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس می‌تواند از فرصت دوساله استفاده کند و در کنار «محمدرضا نعمت‌زاده»، «عباس شعری‌مقدم»، «حسن پیوندی»، «عادل نژادسلیم» نام خود را در کنار مدیران خوشنامی که صنعت نوین پتروشیمی را ساختند، تاریخ‌ساز کند؟ ...     

نام نیکو گر بماند ز آدمی ... به‌کاز او ماند سرای زرنگار ... سال دیگر را که می‌داند حساب؟ ... یا کجا رفت آن که با ما بود پار؟ بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,