اخبار  ›  نفت  ›  دوره تحقیر جوان‌ترین    

اروندان از «سلبعلی کریمی» تا سقوط «سلطان» و طلوع «جهانگیر»؛
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ ۰۳:۰۱

دوره تحقیر جوان‌ترین بهره‌بردار نفت ایران تمام شد/ «غرب کارون» با گاز از سایه «شرق کارون» خارج می‌شود؟


دوره تحقیر جوان‌ترین بهره‌بردار نفت ایران تمام شد/ «غرب کارون» با گاز از سایه «شرق کارون» خارج می‌شود؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، شانزده سال پیش که اولین چاه‌های میدان «دارخوین» به نفت سبک رسید حتی اگر از «سلبعلی کریمی» مجری جوان و متعصب طرح توسعه دارخوین سوال می‎کردید آیا با تولید روزانه 25 هزار بشکه نفت در دارخوین می‌توان روزهایی را تصور کرد که غرب کارون بتواند در برابر امپراطوری سه میلیون بشکه‌ای «شرق کارون» حرفی برای گفتن داشته باشد، قطعا پاسخ سوال شما را با یک لبخند می‌داد.

آن روزها نه «سلبعلی کریمی» مجری مسجدسلیمانی میدان دارخوین خیلی جدی گرفته می‌شد و نه کارشناسی را در صنعت نفت پیدا می‌کردید که شانسی برای آقایی «غرب کارون» قائل باشد. سال 1383 کریمی مجری توسعه دارخوین به عنوان مدیر موفق شرکت ملی نفت انتخاب شد و این انتخاب بهانه‌ای شد که او با تاسیس شرکت نفت اروندان به‌عنوان مدیرعامل جوان، جوان‌ترین شرکت بهره‌بردار صنعت نفت ایران منصوب شود.

15 سال از تاسیس شرکت نفت و گاز اروندان می‌گذرد و با جدی شدن طرح تولید یک میلیون بشکه نفت در غرب کارون، حسادت‌ها نسبت به جوان‌ترین شرکت بهرهبردار نفت و گاز ایران بیشتر شد، البته دلواپسان هم حق داشتند دلواپس باشند، وجود میادین جوان و بزرگی همچون آزادگان، یادآوران، یاران در کنار میادین کوچک و متوسطی همچون جفیر، سپهر، دارخوین، سهراب و ... همگی نوید این اتفاق بزرگ را می‌داد که غرب کارون رقیبی جدی برای شرق کارون بوده که به واسطه میادین جوان، تولید با تخلیه طبیعی چاه‌ها و به روزبودن تاسیسات بالادستی می‌تواند در نقشه جغرافیای صنعت نفت حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد و این یعنی شرکت نفت و گاز اروندان به رقیبی سرسخت برای نفت‌خیز جنوب تبدیل شده است.

نگاهی به تحولات دوسال گذشته شرکت نفت اروندان نشان می‌دهد این شرکت جوان حتی تا آستانه انحلال و واگذاری بهره‌برداری میادین و برخی تاسیس در قالب طرحی به نام «برون سپاری» هم پیش رفت اما با یک انتصاب به یک باره ورق برای اروندان برگشت و با کنار رفتن «سلطان» و ورود «جهانگیر»، نفت و گاز اروندان نه تنها از خطر فروپاشی و انحلال نجات پیدا کرده که با خلع ید «متن» و واگذاری بهره‌برداری بخش‌هایی از میدان عظیم آزادگان، مرکز انتقال نفت و به‌زودی سپهر، جفیر، سهراب و در آینده یاران، آزادگان شمالی و یادآوران بار دیگر به یک بهره‌بردار تاثیرگذار در بالادستی صنعت نفت تبدیل خواهد شد.

با واگذاری سکان مدیریت نفت اروندان به «جهانگیر پورهنگ» او به خوبی نه تنها از مرثیه ارزشمند «سلبعلی کریمی» به‌عنوان موسس و پدر معنوی این شرکت جوان صیانت کرده است که حتی یک گام موثر برای بلوغ بیش از پیش این شرکت بهره‌بردار نفت و گاز کشور برداشته است.

یکی از بزرگترین تفکرات غلط مدیریتی در شرق کارون وابستگی بیش از حد به تولید نفت بوده و عملا هیچگاه نگاه مستقلی به گاز در این حوزه وجود نداشت و بدون تعارف گازی هم که در «ان.جی.ال»ها تولید می‌شود به‌عنوان اولویت دوم تولید بوده و همواره طلای سیاه و ظرفیت تولید روزانه 3 تا 3.5 میلیون بشکه‌ای نفت ویترین ژنرال‌های «شرق کارون» بوده است، اشتباه استراتژیکی که «جهانگیر پورهنگ» نمی‌خواهد آن را تکرار کند.

اعمال تحریم‌های غیرقانونی هسته‌ای و اخیرا آمریکایی این واقعیت را اثبات کرده که صرفا وابستگی به تولید نفت و غفلت از افزایش ظرفیت تولید گاز چه در میادین مستقل و چه در قالب گاز همراه نفت چه آثار زیان باری برای شرکت‌های بهره‌بردار به همراه دارد اما «پورهنگ» دیروز با کلنگ‌زنی ساخت مجتمعی با هدف جمع‌آوری روزانه 50 میلیون فوت مکعب این پیام آشکار را در سراسر صنعت نفت مخابره کرد که اروندان شرکت بهره‌برداری گاز در کنار نفت است.

جمع‌آوری و تولید روزانه 50 میلیون فوت مکعب گاز در غرب کارون در مقایسه با تولید روزانه 850 تا 900 میلیون مترمکعب گاز غنی در ایران یعنی هیچ اما پیام مهم کلنگ‌زنی دیروز در شرکت نفت و گاز کارون آن است که تحریم‌ها هرچقدر ریسک تولید نفت را افزایش داده که تولید گاز همیشه یک فرصت طلایی در اوج تحریم‌های نفتی است ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,