اخبار  ›  پتروشیمی  ›  صنایع پتروشیمی در ثبت «عکس    

همزمان با فرا رسیدن دهه فجر؛
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ ۱۲:۳۶

صنایع پتروشیمی در ثبت «عکس یادگاری مدیران» خودکفا شد/ تکلیف دومین و سومین جهش پتروشیمی تعیین شد، هر 140 روز یک عکس می‌گیریم !


صنایع پتروشیمی در ثبت «عکس یادگاری مدیران» خودکفا شد/ تکلیف دومین و سومین جهش پتروشیمی تعیین شد، هر 140 روز یک عکس می‌گیریم !

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، صنعت پتروشیمی ایران روزهایی با افتتاح و بهره‌برداری از مگا مجتمع‌هایی همچون نوری «یکی از بزرگترین زنجیره‌های آروماتیک جهان»، پتروشیمی جم، کارون «بزرگترین زنجیره تولید ایزوسیانات‌»، کاویان «بزرگترین مجتمع تولید اتیلن» و ... به خود اجازه برگزاری جشن نمی‌داد زیرا هدف اصلی از توسعه این صنعت استراتژیک سبقت از عربستان به‌عنوان رقیب سنتی و تکمیل زنجیره‌های ارزش بوده اما خصوصی‌سازی چه بلایی بر سر این صنعت آورده است که مسئولان شرکت صنایع پتروشیمی را مجبور کرده هر 140 روز یک بار جلوی لنز عکاسان و دوربین‌ها حاضر شوند تا برای یک موضوع تکراری عکس یادگاری بگیرند؟

اول مهرماه امسال در حاشیه برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، مدیرعامل و مسئولان ارشد شرکت صنایع پتروشیمی در جمع گسترده رسانه‌ها یک عکس یادگاری مهم گرفتند و بهانه این عکس یادگاری امضای توافق‌نامه ارائه دانش فنی واحد تولید پلی‌اتیلن سنگین 310 هزار تنی با پتروشیمی تبریز بود و با گذشت حدود 140 روز دوباره مسئولان شرکت صنایع پتروشیمی دور هم جمع شدند تا این بار به بهانه امضای قرارداد همین دانش فنی یک عکس یادگاری دیگر بگیرند تا دست کم از بعد عکس‌های یادگاری مدیران، صنعت پتروشیمی به یک خودکفایی تمام عیار آن هم در ایام دهه فجر دست یابد !

سوال اینجاست، هدف از این عکس‌های یادگاری برای اتفاقی که 140 روز قبل رسانه‌ای شده بود و بارها درباره مزیت‌ها و دستاوردهای آن گفتگوهای تلویزیونی و رسانه‌ای انجام شده بود چیست؟ در تولید دانش فنی پلی‌اتیلن سنگین خودکفا شده‌ایم؟ این دستاورد که اول مهرماه یک‌بار در حضور دوربین‌ها و رسانه‌ها، رسانه‌ای شده بود؟ آیا در سطح شرکت مادر تخصصی صنایع پتروشیمی در طول 140 روز هیچ اتفاق جدیدی نیافته است که مسئولان این شرکت مجبورند برای یک موضوع تکراری که پنج‌ماه پیش خبر آن را به صورت گسترده رسانه‌ای شده بود دوباره گرد هم بیایند تا دوباره آن را رسانه‌ای کنند؟

نکته مهم دیگر قطعا دستیابی به دانش فنی و لایسنس‌های بومی اتفاقی مهم و اثرگذار در صنعت نوین پتروشیمی است اما فراموش نکنیم چندهفته قبل اولین طرح کاملا ایرانی یا دانش صد درصد بومی و داخلی به نام فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید توسط بخش خصوصی در مدار بهره‌برداری قرار گرفت و با افتتاح این مجتمع صد درصد ایرانی با تولید محصولات کمیاب و ارزشمند همچون «پلی‌بوتادین رابر» که صنایع لاستیک و تایر را در شرایط تحریم بی‌نیاز از واردات کرده بود، مدیران نگون‌بخت بخش خصوصی این قدر عکس یادگاری، گفتگو و مصاحبه‌های تلویزیونی انجام ندادند که مسئولان صنایع پتروشیمی برای یک توافق نامه جشن شادی با اسکورت دوربین‌ها برگزار می‌کنند.

نکته پایانی، در حاشیه این مراسم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به درستی از ضرورت تکمیل زنجیره اتیلن سخن به میان آورده است و پرسش مهم دیگر آن است آیا این ضرورت سنجی‌ها صرفا در جمع دوربین‌ها و رسانه‌ها مطرح می‌شود و در عمل هم بهایی به این اظهارات داده خواهد شد؟ اگر پاسخ مدیرعامل صنایع پتروشیمی مثبت است باید از او پرسید امروز طرح‌های اتیلن گچساران، فیروزآباد، کنگان، کیان، دهلران چه وضعیتی دارند؟ آخرین وضعیت پیشرفت ساخت این طرح‌ها در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ آیا قبول دارید که به جز فاز دوم پتروشیمی ایلام تمامی طرح‌های افزایش ظرفیت تولید اتیلن یا متوقف شده و یا با پیشرفت‌های لاک پشتی دست و پنجه نرم می‌کنند؟ معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی به سوال دیگری پاسخ بدهد در قالب جهش سوم توسعه پتروشیمی چند طرح برای تکمیل زنجیره اتیلن تعریف شده است؟ آقای مدیر به این پرسش پاسخ بدهد که برای احیای طرح اتیلن اکساید و اتواکسیلات ابن‌سینای همدان که صنایع پتروشیمی سهامدار آن بوده چه کرده است؟ جهش دوم را که قرار است با طعم متانول جشن بگیریم برای جهش سوم برای تکمیل زنجیره اتیلن چه کرده‌اید؟بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,