اخبار  ›  گاز  ›  بدهکاران دوباره طلب‌کار شدند/    

رونمایی از دستاوردهای جهش مصرف گاز زمستانی؛
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ ۲۱:۵۴

بدهکاران دوباره طلب‌کار شدند/ حملات «گازانبری» به معاونان «زنگنه» آغاز شد/ چرا گازمان را قطع کردید تا مفت‌فروشی نکنیم !


بدهکاران دوباره طلب‌کار شدند/ حملات «گازانبری» به معاونان «زنگنه» آغاز شد/ چرا گازمان را قطع کردید تا مفت‌فروشی نکنیم !

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، به لیست قوانین نانوشته صنعت نفت یک قانون دیگر هم اضافه کنید، «حق همیشه با رانت‌خواران است»!، 330 روز از سال گاز مفت و مجانی می‌گیرند تا با این گاز گران یا برق ارزان صادر کنند یا جای تکمیل زنجیره‌های ارزش و تولید محصولات ارزشمند با عرضه متانول و اوره بازار محصولات تنی 200 دلاری جهان را فتح کرده باشند، حالا با جهش مصرف گاز خانگی چند روزی است که گاز آنها قطع یا محدود شده است، همین محدودیت به بهانه‌ای تبدیل شده تا آسمان را به زمین بدوزند که «ایها الناس» این «زنگنه» و معاونانش دشمن نیروگاه‌سازی و متانول‌سازی هم بودند !

حتما شنیده‌اید رئیس‌جمهور و به دنبال آن بسیاری از بزرگان کشور از ثبت دومین و سومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی خبر دادند، جهشی که در صورت تحقق قرار است ظرفیت تولید پتروشیمی ایران را به 100 و سپس 130 میلیون تن در سال افزایش دهد اما آیا لیست طرح‌هایی که با بهره‌برداری از آنها دومین و سومین جهش توسعه پتروشیمی به ثبت می رسد را دیده‌اید؟

تا پنج سال آینده دست کم 10 طرح جدید متانول در ایران به بهره‌برداری می‌رسد و ظرفیت تولید متانول را به بیش از 20 میلیون تن در سال افزایش می‌دهد. با بهره‌برداری از این حجم گسترده طرح‌های متانولی که مجوز ساخت تمامی آنها در دولت «محمود احمدی‌نژاد» صادر شده است آیا می‌دانید به ازای هر یک میلیون و 650 هزار تن ظرفیت جدید تولید متانول، متوسط مصرف روزانه گاز ایران روزانه بالغ بر 4 میلیون مترمکعب و سالانه حدود 1.5 میلیارد مترمکعب افزایش می‌یابد؟ آیا اطلاع دارید که هم اکنون یکی از ارزان قیمت‌ترین محصولات در بازار متانول بوده که قیمت فعلی آن تنی حدود 200 دلار است؟ آیا می‌دانید که با وجود این حجم گسترده متانول‌سازی در ایران حتی کلنگ ساخت یک طرح تکمیل زنجیره ارزش این محصول زنجیره متان در کشور زمین زده نشده است؟ آیا خبر دارید که صادرات متانول خام فروشی بوده و حتی دستاوردهای سیاسی و بین‌المللی صادرات گاز خام از مسیر خط لوله و «ال.ان.جی» را هم ندارد؟

با این توضیحات با قطع چندروزه گاز چند مجتمع متانول، به یک باره صدای منتقدان از گوش و کنار شنیده می‌شود که در سرمای کم سابقه زمستان 98 و جهش بی‌سابقه مصرف گاز خانگی تا مرز 600 میلیون مترمکعب در روز، ای مسلمانان آزاده جهان، «زنگنه» و معاونان او دشمن پالایشگاه‌سازی بودند و حالا به دشمن پتروشیمی‌ها هم تبدیل شده‌اند و در اوج اعتماد به نفس در این شانتاژ رسانه‌ای برخی از متانول‌سازان می‌خواهند از این واقعیت غیرقابل کتمان فرار کنند که دوره تولید متانول در جهان صرفا با هدف صادرات تمام شده و تمامی کشورهای گازخیز جهان به دنبال ساخت طرح‌های تکمیل زنجیره متان و متانول هستند و دنیای پتروشیمی مدتهاست که به طرح‌های «جی.تی.ایکس»، «ام.تی.پی»، «ام.تی.او» و ... لبخند زده است.

در جای دیگر حملات گازانبری به مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی شدت گرفته که یک‌ماه قبل در روزهایی که «زنگنه» با خطر استیضاح دست و پنجه نرم می‌کرد گفته بودید دوره قطع شدن گاز پتروشیمی‌ها تمام شده پس چه شد آن وعده‌ها؟ اما این مدعیان نمی‌گویند که همین معاون وزیر نفت در جای دیگری گفته بود که اگر ما باشیم جای محصولات تنی 180 و 200 دلاری، طرح‌هایی تعریف و اجرا خواهیم کرد که فرآورده‌هایی یک‌هزار و 200 تا یک‌هزار و 300 دلاری تولید خواهند کرد. ادعایی که حتی در حد حرف هم باقی بماند بازهم ارزشمند است و امیدوار خواهیم بود صنعت پتروشیمی در مرزهای حرف هم که شده به آن مرز پختگی رسیده که دیگر شاهد آن نباشیم که در «پکن» تصمیم بگیرند تا ما در «عسلویه» چه بسازیم.

در این روزهای جهش مصرف گاز زمستانی برخی از نیروگاه‌ها و نیرویی‌ها هم از قافله تخریب صنعت نفت و گاز ایران عقب نمانده و حتی امروز معاون وزیر نیرو از پیشنهاد وزیر نفت برای کاهش صادرات برق نیروگاه‌ها که اجبارا گازوئیل‌سوز شده‌اند اظهار تعجب و شگفتی می‌کند اما متعجب نمی‌شود که تولید برق با راندمان زیر 30 درصد در صنعت برق ایران، سالهاست جهان انرژی را شوکه و متعجب کرده است.

در صنعت پتروشیمی همان قدر که با توسعه دانش و تکنولوژی تولید متانول دیگر افتخار نیست که ساخت و بهره‌برداری نیروگاه‌های گازی با راندمان زیر 30 درصد یک گناه نابخشودنی بوده اما همین امروز 17 هزار مگاوات نیروگاه گازی در کشور وجود دارد که پتانسیل تبدیل به سیکل ترکیبی را دارد اما اقدامی برای این تبدیل و ارتقای راندمان تولید برق نه تنها انجام نشده است که امروز نیرویی‌ها با اعتماد به نفسی مثال زدنی سعی می‌کنند توپ راندمان پائین و گازخوار کردن نیروگاه‌ها را در زمین صنعت نفت نگه دارند.

«حمید چیت‌چیان» وزیر سابق نیرو اخیرا در اظهارنظری گفته که اگر برای ارتقای راندمان نیروگاه‌ها و توسعه انرژی تجدیدپذیر اقدام عاجلی انجام نشود تا سال 1415 باید برای تامین سوخت نیروگاه‌ها، از قطر گاز وارد کنیم و به نظر می‌رسد تا زمانی که مفت فروشی گاز چه به‌عنوان خوراک به طرح‌های متانول، اوره و آمونیاک و چه به عنوان سوخت به نیروگاه‌ها وجود داشته باشد باید روزه سکوت بگیریم و اعتراضی نداشته باشیم زیرا یک قانون مهم نانوشته می‌گوید همیشه حق با رانت‌خواران است ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,