اخبار  ›  منابع انسانی  ›  جزئیات طرح بهبود معیشت    

خبرهای خوش «زنگنه» برای 106 هزار نیروی پیمانکار نفتی؛
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ ۲۱:۵۲

جزئیات طرح بهبود معیشت پیمانکاران «بهمن» اعلام می‌شود/ کدام دسته از کارکنان پیمانکار صنعت نفت مشمول افزایش حقوق‌های یک میلیون تومانی می‌شوند؟


جزئیات طرح بهبود معیشت پیمانکاران «بهمن» اعلام می‌شود/ کدام دسته از کارکنان پیمانکار صنعت نفت مشمول افزایش حقوق‌های یک میلیون تومانی می‌شوند؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «بیژن زنگنه» وزیر نفت دیشب در گفتگویی کوتاه با «انرژی نیوز» از تعیین تکلیف و اعلام خبرهای خوشی درباره تصویب و اجرای طرح بهبود معیشت کارکنان پیمانکاری (مستمر و غیر پروژه‌ای) صنعت نفت در بهمن‌ماه امسال خبر داد و گفت: «کار تقریبا تمام شده است»

با نهایی شدن طرح بهبود معیشت و طبقه‌بندی مشاغل کارکنان پیمانکاری چه اتفاقاتی برای اصلاح و ترمیم حقوق کارکنان پیمانکاری خواهد افتاد؟ و حقوق و مزایای این دسته از کارکنان چقدر افزایش می‌یابد؟ این مهمترین پرسشی بوده که از سوی حدود 106 هزار نیروی پیمانکار مطرح می‌شود.

در شرایط فعلی به همت شرکت ملی نفت ایران، سامانه بانک جامع اطلاعات کارکنان پیمانکار شاغل در صنعت نفت ایجاد شده و بنا بر اعلام مسئولان وزارت نفت تاکنون بیش از 90 درصد اطلاعات این دسته از کارکنان در سامانه تغذیه شده و اطلاعاتی همچون نوع مشاغل، حوزه توزیع جغرافیایی و پراکندگی اشتغال کارکنان، دسته بندی مشاغل تخصصی، سوابق تامین اجتماعی و بیمه کارکنان و ... در این سامانه بارگذاری و تغذیه شده است.

گام دوم این طرح شامل ساماندهی نظام پرداخت با انجام فعالیت‌هایی شامل تدوین شناسنامه شغلی، جدول مزد، استانداردسازی تیپ پیمان‌ها، قراردادها و مشاغل پیمانکاری و ... به‌عنوان محورهای طرح ساماندهی و بهبود وضعیت قراردادهای پیمانکاری با رعایت عدالت در پرداخت بوده که این بخش از طرح هم توسط شرکت ملی گاز در حال نهایی شدن است.

همزمان با انجام این دو اقدام زیرساختی، تاکنون تمامی مصوبات و مجوزهای لازم از سوی شورای اداری، شورای معاونان و تصویب خواهی توسط وزیر نفت انجام شده و صرفا باید هماهنگی بین وزارت کار و نفت به منظور تصویب و ابلاغ نظام جدید بهبود معیشت کارکنان پیمانکاری انجام شود که بنا بر اعلام وزیر نفت قرار است در نهایت بهمن‌ماه امسال این طرح به نتیجه نهایی برسد.

مهمترین عامل در ترمیم و افزایش حقوق کارکنان پیمانکاری در قالب طرح جدید بهبود معیشت بنا بر گفتگویی که «انرژی نیوز» با مدیر منابع انسانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌عنوان یکی از اعضای کارگروه بهبود معیشت کارکنان پیمانکاری انجام داده است، تخصص شغلی بوده و کارکنان حسب میزان تخصصی شغلی از بالاترین ترمیم و افزایش حقوق و مزایا برخوردار خواهند شد.

مسئولان مختلف وزارت نفت درباره میزان تقریبی افزایش حقوق کارکنان پیمانکار پس از تصویب نهایی و ابلاغ دستورعمل طرح بهبود معیشت هم می‌گویند، این افزایش حقوق با کف 500 هزار تومانی آغاز و در برخی مناطق عملیاتی حقوق و مزایای کارکنان پیمانکار دارای مشاغل تخصصی تا بیش از یک میلیون تومان هم افزایش می‌یابد.

نکته پایانی، هرچند باید اجرای طرح بهبود معشت کارکنان پیمانکار صنعت نفت را به فال نیک گرفت اما تجربه اجرای طرح بهبود معشت برای کارکنان قرارداد مدت‌موقت با گذشت بیش از 20 ماه نشان می‌دهد که این طرح‌ها روی کاغذ بسیار جذاب و تحسین برانگیز بوده اما زمانی‌که به مرحله اجرا می‌رسند از آنجایی که در مراحل اجرا عملا نظارت دقیقی وجود ندارد به صورت سلیقه‌ای و نصف و نیمه اجرا خواهند شد و باید دید آیا این طرح هم مشمول این قانون نانوشته خواهد شد؟بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,