اخبار  ›  پالایش و پخش  ›  «بورس»: با کیفیت‌ترین بنزین را    

آیا ادعای «بنزین‌ها پس از سهمیه‌بندی کم برکت شده‌» صحیح است؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ ۰۴:۵۲

«بورس»: با کیفیت‌ترین بنزین را صادر می‌کنیم/ «صادق‌آبادی»: بنزین یورو 4 و 5 به بورس می‌دهیم


«بورس»: با کیفیت‌ترین بنزین را صادر می‌کنیم/ «صادق‌آبادی»: بنزین یورو 4 و 5 به بورس می‌دهیم

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «جایگاه‌های سوخت کم فروشی و هوا فروشی می‌کنند!»، این ادعا در طول هفته‌های گذشته و به ویژه پس از «سهمیه‌بندی» بارها در رسانه‌های مختلف مطرح شده است ادعایی که با واکنش جایگاه‌داران سوخت روبرو شده و آنها آن را تکذیب می‌کنند و همزمان استاندارد و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم با اشاره به نظارت مستمر بر جریان عرضه بنزین در جایگاه‌ها، این ادعا را رد کرده‌اند.

پلمپ تلمبه‌ها و نظارت‌های گاه و بیگاه هم نشان می‌دهد که شانس دست‌کاری تلمبه‌ها، کم فروشی یا هوا فروشی در پمپ بنزین‌ها تقریبا صفر است اما موضوعی که نمی‌توان آن را به راحتی تکذیب کرد آن است که تعدادی از خودروسواران معتقدند که با متوسط بنزینی که در یک نوبت سوخت‌گیری خریداری می‌کنند امکان پیمایش همچون گذشته وجود ندارد و به اصطلاح بنزینی که خریداری می‌کنند خیلی زودتر از پیمایشی که پیشتر داشتند، تمام می‌‌شود و متوسط مصرف ماهانه آنها افزایش یافته است !

امکان کم فروشی و هوا فروشی در جایگاه‌ها وجود ندارد، پس چرا بنزین‌ها همچون گذشته «برکت» ندارند  و زودتر تمام می‌شوند؟ این سوالی است که بعضا رانندگان تاکسی یا تاکسی‌های اینترنتی که پیشتر با یک پیمایش مشخص (با احتساب ترافیک) بنزین مصرف می‌‌کردند را مطرح می‌کنند؟ آیا شعبده‌بازی در جریان است؟

در طول حدود دوماه گذشته تاکنون پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و سازمان استاندارد در تائید کیفیت بنزین بر روی میزان گوگرد موجود در ترکیب این فرآورده پرطرفدار نفتی بارها اظهارنظر کرده‌اند به طوری که دستیار مدیرعامل پالایش و پخش هم در گفتگویی اواسط دی‌ماه امسال، تاکید کرده است: «در حال حاضر روزانه 112 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که گوگرد 91 میلیون لیتر از این میزان زیر 50 پی.پی.ام است.»، پس کیفیت بنزین مشکلی ندارد.

با این وجود تاکنون مسئولی درباره «اکتان» بنزین‌ها اظهارنظر نکرده و این احتمال وجود دارد که کلید معمای بنزین‌هایی که بنا بر اعلام خودروسواران «کم برکت» شده در عدد اکتان این سوخت استراتژیک باشد. از سوی دیگر، نباید فراموش کنیم، گرمای هوا همواره منجر به افزایش تبخیر بنزین می‌شود که با توجه به شرایط فعلی آب و هوایی عملا نرخ تبخیر بنزین بالا نبوده و تبخیر نمی‌تواند فعلا متهم کم برکت شدن بنزین‌ها باشد و این به حجم ابهامات می‌افزاید.

«علیرضا صادق‌آبادی» مدیر جوان پالایش و پخش یک دی‌ماه امسال در حاشیه یک گردهمایی، اظهارنظر جالبی درباره عرضه بنزین یورو کرده و گفته بود: «شاید در مناطقی که بارندگی زیاد است، نیاز به بنزین یورو ۴ واجب نباشد»، این اظهارنظر از حیث «عدد اکتان» بنزین نادرست نیست زیرا با کاهش دما و یا افزایش رطوبت به طور طبیعی عدد اکتان بنزین افزایش می‌یابد.

هم اکنون سه نوع بنزین معمولی (اکتان 87)، بنزین یورو 4 (اکتان 91) و بنزین سوپر (اکتان 95) در کشور توزیع می‌شود و مهمترین تفاوت این سه مدل در عدد اکتانی بوده که هرچقدر از 87 به 95 نزدیک شویم، میزان آرام سوزی و خشک‌سوزی مصرف بنزین را افزایش داده و با احتراق مناسب تر زمینه کاهش مصرف بنزین در خودروها را فراهم می‌کند به‌عبارت ساده تر این موضوع اثبات شده که میزان پیمایش با بنزین با عدد اکتان بالا مشابه «سوپر» بیشتر بوده تا بنزین با اکتان 87 و حتی 91 و البته نباید فراموش کرد که پائین بودن عدد اکتان به منزله آلاینده بودن سوخت نیست و صرفا مصرف را بالا می‌برد.

یک نتیجه‌گیری ساده، امکان هوا فروشی و کم فروشی در جایگاه‌ها وجود ندارد. سرمای هوا نرخ تبخیر را به حداقل کاهش داده است، هوای سرد و بعضا افزایش بارندگی منجر به افزایش طبیعی عدد اکتان بنزین می‌شود، اگر تمامی این داده‌ها را کنار هم بگذاریم با بنزینی که خریداری می‌شود میزان پیمایش نسبت به 6 ماهه نخست امسال باید افزایش یابد اما بنا بر ادعای برخی از رانندگان این پیمایش کمتر شده است، مشکل از کجاست؟

مدیرعامل بورس انرژی از صادرات بنزین با کیفیت (یورو 4 و 5) خبر می‌دهد که رضایت مشتریان خارجی را به خود جلب کرده است و سوال مهمتر اینجاست که آیا مشتریان خارجی همچون برخی از مصرف کنندگان داخلی هم اعتقاد  دارند که بنزین مصرفی آنها کم برکت شده و زودتر از برآورد رانندگان تمام می‌شود؟ آیا مسئولان به این ادعا می‌توانند یک پاسخ علمی و مستند ارائه کنند؟بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,