اخبار  ›  ویژه  ›  هواپیمای صنعت نفت را چه کسی ساقط    

پای «زنگنه» و «توتال» به پرونده «بوئینگ» اوکراینی باز شد !
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ ۲۰:۳۱

هواپیمای صنعت نفت را چه کسی ساقط کرد؟/ آقای وزیر انگلیسی شما بگوئید، کار کیست؟


هواپیمای صنعت نفت را چه کسی ساقط کرد؟/ آقای وزیر انگلیسی شما بگوئید، کار کیست؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «ایرباس» باشد یا «بوئینگ» تفاوتی نمی‌کند، چراغ خاموش می‌آیند و می‌روند. مسافران این پرنده‌های آهنین نخبگانی هستند که به دلیل نبود شغل و از همه مهمتر امنیت شغلی راه دیگری جز اعتماد به این پرنده‌های آهنین ندارند تا راه مهاجرت را در پیش بگیرند. بوئینگ شرکت هواپیمایی «اوکراین» یکی از صدها هواپیمایی بود که با اصابت بی‌موقع یک موشک پدافندی، خبرساز و جنجال‌آفرین شد اما واقعیت غیرقابل انکار آن است که این پرنده‌های آهنین سالهاست که بی‌صدا می‌آیند و نخبه‌های ایرانی را با خود می‌برند.

می‌گویند در اعلام دلایل سقوط هواپیمای اکراینی دروغ گفته شده است، دروغی که حالا احساسات میلیون‌ها ایرانی را برانگیخته است اما زیرپوست این ادعای دروغ یک حقیقت غیرقابل انکار هم نمایان شده است. نخبه‌های جوان ایرانی درحال مهاجرت هستند، نخبگانی که در بوئینگ هواپیمایی اوکراینی کم نداشتیم، از فارغ تحصیلان رشته‌های مکانیک، برق، کامپیوتر، مواد، فیزیک، عمران و ... دانشگاه‌های شریف، امیرکبیر و علم و صنعتی که روانه کانادا و آمریکا بودند، جوانانی که باید امروز شاهد فعالیت و اشتغال آنها در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی باشیم اما آنهایی که خوش اقبال بودند رفتند و البته در بین آنها دانشمندان جوان بد اقبال و نگون بختی هم بودند که زودتر از اوج‌گیری هواپیمای اوکراینی، به پرواز درآمدند.

حادثه بوئینگ شرکت هواپیمایی «اوکراین» فقط یک «سقوط» نبود، این حادثه حقایق غیرقابل انکاری در دل خود دارد که همچون گذشته بازهم حکمفرما شدن فضای احساسی مانع نشر و انعکاس آنها در جامعه می‌شود، جوانانی که به امید کار و تحصیل در این حادثه آسمانی شدند جز فارغ تحصیلان سطح متوسط به بالای جامعه بودند که به دلیل وضعیت مالی مناسب امکان تحصیل و مهاجرت برای آنها به قلب اروپا، آمریکا و کانادا فراهم بود اما در این کشور جوانان تحصیل کرده دیگری هم داریم که به دلیل مشکلات متعدد مالی امکان مهاجرت ندارند و تمام آرزوهای آنها به آزمون‌های استخدامی نصف و نیمه‌ای بند بوده که به اسم آزمون استخدامی برگزار می‌شود اما دست آخر اکثرا سفارش‌شدگان هستند که صاحب‌کار می‌شوند.

نیم نگاهی به صف‌های چندهزار نفره‌ای که در آزمون‌های استخدامی صنعت نفت ثبت نام می‌کنند تا از بین آنها فقط چند نفر استخدام و جذب شوند نشان می‌دهد که هواپیمای اشتغال آفرینی در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور سالهاست که زودتر از هواپیمای اوکراینی ساقط شده است ! مهندسان نفت، شیمی، مکانیک، برق، عمران و ... که پول برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا، کانادا و اروپا را ندارند و دست آخر پس از تجربه ناموفق شرکت در آزمون‌های استخدامی و سفارشی داخلی با معدل‌‌های بالا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکتری باید در همین شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی تن به کارهایی بدهند و دست آخر از خود سوال کنند، «نتیجه این همه تحصیل، رتبه، نمره و زحمت، این بود ...؟!»

دروغ بزرگ را می‌دانید چه کسانی گفتند، آن روزی که در صنعت نفت گفته شد «ما می‌توانیم، خواستن، توانستن است»، ما می‌توانیم قطعا می‌توانیم اما کسی سوال نکرد صرف کردن فعل «خواستن توانستن است» چقدر هزینه و فایده برای صنعت نفت، اقتصاد ایران و جوانان جویای کاری ایرانی دارد. قطعا ما می‌توانیم فازهای پارس جنوبی را یکی پس از دیگری طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی کنیم، اما بازهم کسی جرات پیدا نکرد سوال کند، این فعل خواستن تا توانستن برای اجرای یک مگا پروژه نفتی در ایران چندماه است و در عربستان، کویت و قطر چندماه؟ کسی جسارت پیدا نکرد سوال کند که هزینه اجرای یک مگا پروژه در ایران چند میلیارد دلار تمام می‌شود و در همین کشورهای همسایه چند میلیارد دلار؟ با همین ادبیات، زمانی که گشایش‌های نصف و نیمه برجام حاصل شد ابتدا با سابقه ترین وزیر جمهوری اسلامی ایران را عامل نفوذ انگلیس و آمریکا معرفی کردند و در تائید ادعای خود، گفتند: «او طرفدار خارجی‌هاست و نوکر انگلیسی‌ها»!

هواپیمای اوکراینی سقوط کرد یا ساقط شد مهم است اما بد نیست بدانید واقعیت تلخ و غیرقابل کتمان آنجایی خود را نشان می دهد که هواپیمای اشتغال چندصد هزار نفره در صنعت نفت ایران ماه‌ها قبل ساقط شده است. در سقوط هواپیمای اوکراینی از شرق تا غرب جهان از این حادثه تلخ آگاه و مطلع شدند اما در جامعه کشور هنوز هم «اختصاصی‌سازی»ها و جریان های رسانه‌ای آنها نمی‌گذارند که این واقعیت غیرقابل رتوش به دست مخاطبان برسد که هواپیمای کارآفرینی در نفت را نه با موشک پدافند بلکه با شعارهای عوام فریبانه خودی‌ها سرنگون کردند و خلبان او را هم عامل انگلیس و طرفدار خارجی‌ها معرفی کردند !

روزی که وزیر نفت به دنبال امضای قرارداد طرح فشارافزایی فاز 11 پارس جنوبی را خواست امضا کند «حسین حسین گویان» و کفن پوش خود را به ساختمان وزارت نفت رساندند و با صدایی بلند و رگ‌های برآمده فریاد زدند، «ما می‌توانیم». آن روزی که با شرکت‌های فرانسوی و آلمانی قرارداد بسته شد تا زمینه انتقال دانش و تکمیل زنجیره ارزش را در صنعت پتروشیمی فراهم کنند دوباره آمدند و گفتند «خواستن، توانستن است» و هربار وزارت نفت به دنبال توافقی با خارجی‌ها بود با صدای بلندتر فریاد زدند ای وزیر انگلیسی «ما می‌توانیم»، باور کنید آنها می‌توانند و توانستند، خروج نخبگان طبقه متوسط به بالای جامعه و بیکاری جوانان تحصیل کرده طبقه متوسط به پائین جامعه که هر روز خبرهای استخدامی را در سایت‌ها و فضای مجازی دنبال می‌کنند، نشان می‌دهد آنها «توانستند».

آنها «توانستند» بر سر امضای ده‌ها قرارداد بزرگ نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در دوره کوتاه برجام مانع تراشی و وقت کشی کنند تا دلقکی در آن سوی دنیا به قدرت برسد با صداهای بلند و انقلابی آنها هم‌صدا شود و همه با هم بگویند «ما می‌توانیم». با رفتن توتال، شل، اینپکس، لوک اویل، برتیش پترولیوم و ... همه آن دلقک به خواسته خود رسید و هم «آنها» به مقصود خود رسیدند تا با اختصاصی‌سازی پروژه‌ها یک بازی «برد-برد» را رقم بزنند و دست آخر بازنده این بازی کثیف هزاران نخبه جوان و تحصیلکرده‌ای هستند که فقط شلیک بی‌موقع یک موشک می‌تواند هزاران حرف نگفته آنها را به رشته تحریر درآورد، باورکنید این یک واقعیت است، «آنها می‌خواهند و می‌توانند» ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,