اخبار  ›  پتروشیمی  ›  سرمایه‌گذاری برای تامین «اتان»    

هدیه ویژه «نصرت‌خان» به بازنشستگان صنعت نفت؛
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ ۲۲:۴۱

سرمایه‌گذاری برای تامین «اتان» بخاری‌ها !/ آقای «رئیس» بازپرداخت وام اسپانیایی‌ها را کی پرداخت می‌کند؟


سرمایه‌گذاری برای تامین «اتان» بخاری‌ها !/ آقای «رئیس» بازپرداخت وام اسپانیایی‌ها را کی پرداخت می‌کند؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «همه خوردند، همه بردند و صندوق بازنشستگی صنعت نفت را غارت کردند»، پای ثابت گفتگوهای رئیس هیات رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت با روزنامه مورد علاقه‌اش «شرق» که باشید از خرید دکل‌های حفاری چینی تا سرقت دکل معروف گمشده بگیرید تا پرداخت پاداش‌های کلان چند میلیارد تومانی به مدیران اسبق و یک‌هزار و یک موضوع مشابه همگی حکایت از آن دارد که «نصرت رحیمی» 6 سال پیش سکان هدایت هواپیمای رو به سقوطی به نام «صندوق بازنشستگی صنعت نفت» را در دست گرفته است.

«نصرت‌خان» در گفتگوهای سریالی با روزنامه شرق طوری صحبت می‌کند که به خواننده این واقعیت نانوشته القا می‌شود که او هزاران حرف نگفته درباره سرقت، دزدی، غارت و حیف و میل دارایی بازنشستگان صنعت نفت در دل دارد اما هرگز به این پرسش‌ها پاسخ نداده است که مدیرعامل شرکت «اویکو» چرا شبانه برکنار شد؟ ماجرای سرقتی که وزیر نفت در اویکو در میان مدیران و روسای حراست صنعت نفت و البته جمع رسانه‌ها مطرح کرد، چه بوده است؟ اساسنامه صندوق بازنشستگی صنعت نفت چرا ابطال شد؟ طرح ایران ال.ان.جی به‌عنوان طرحی سودآور چرا بیش از 6 سال است که متوقف مانده است؟ و ...

بارها بر روی این نکته تاکید کردیم که «پلیس بازی» و کشف پرونده‌های فساد و تخلف دست کم با وجود این طیف گسترده از دستگاه‌های نظارتی و بازرسی در داخل کشور جز فعالیت‌های رسانه‌های تخصصی نیست و رسانه‌های تخصصی صنعت نفت اگر جای تمرکز بر روی آبدارچی، پوز بانکی، شاگردان، خلق مدیران مترویی و اقدامات پلیسی و داستان سرایی جناحی و سیاسی مشابه، وقت و ظرفیت‌ها را صرف اشتباهات مدیریتی صنعت نفت کرده بودند امروز در روزهای سخت تحریم، شرایط به مراتب بهتری داشتیم. دست بر قضا رئیس هیات رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت هم بر روی همین نقطه ضعف رسانه‌های منتقد دست گذاشته و جای تشریح اقدامات مدیریتی و ارائه گزارش عملکرد شفاف به تعریف داستان‌های جناحی، پلیس بازی و مچ گیری از مدیران سابق این مجموعه روی آورده است.

همزمان با مرور این مقدمه، «مصطفی امید‌قائمی» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری اهداف (هلدینگ سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت) امروز در گفتگویی با اشاره به پیشرفت طرح 90 درصدی طرح اتان ریکاوری فاز 12 پارس جنوبی، گفته است: تاکنون برای ساخت این طرح با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 723 تنی اتان حدود 170 میلیون یورو سرمایه گذاری شده که 100 میلیون یوروی آن توسط یک شرکت بیمه اسپانیایی تامین شده است.

وی در ادامه این گفتگو  با اشاره به درآمد سالانه 1.3 میلیارد دلاری ساخت و تکمیل طرح اتان ریکاوری فاز 12 پارس جنوبی از ساخت یک واحد الفین در پائین دستی فاز 12 پارس جنوبی خبر داده و تاکید کرده است: هم اکنون پیشرفت ساخت واحد الفین این طرح حدود هشت درصد است !

باور پیشرفت هشت درصدی برای طرح الفین (پائین‌دستی اتان ریکاوری فاز 12 پارس جنوبی) باتوجه به اینکه صندوق بازنشستگی صنعت نفت هیچگاه درباره پیشرفت طرح‌های در دست اجرا اطلاع رسانی درستی انجام نداده بود ابتدا تصور یک اشتباه تایپی یا یک شوخی تلخ بود، بالادستی 90 درصد و پائین دستی هشت درصد؟ مگر می‌شود آن هم در وزارت «زنگنه»؟ آیا در طول 6 سال گذشته همچنان مدیران دورانی قبلی که «نصرت خان» از آنها به عنوان خوردند و بردند یاد می‌کند، کماکان در صندوق بازنشستگی صنعت نفت مشغول به کار بوده‌اند؟

برای تشریح شکاف 82 درصدی بالادستی و پائین دستی طرح اتان ریکاوری فاز 12 پارس جنوبی ارائه چند عدد مستند جای دوری نمی‌رود. با توسعه پارس جنوبی، امروز ظرفیت تولید اتان در این حوزه مشترک گازی (با احتساب پتروشیمی پارس) به مرز 10 میلیون تن در سال رسیده است، چهار طرح افزایش تولید اتان شامل فاز یک پتروشیمی بوشهر با ظرفیت 850 هزار تن، فاز 14 پارس‌جنوبی با ظرفیت یک میلیون تن، پالایشگاه پارسیان سپهر با ظرفیت 1.4 میلیون تن و اتان ریکاوری فاز 12 پارس جنوبی با ظرفیت 1.7 میلیون اتان همگی با پیشرفت بیش از 85 درصدی، آخرین مراحل ساخت را پشت سر می‌گذرانند.

امسال و سال آینده به تدریج با بهره‌برداری از این چهار طرح، ظرفیت تولید اتان در حوزه عسلویه و کنگان به حدود 15 میلیون تن در سال افزایش می‌یابد. سوال اول این 15 میلیون تن اتان قرار است کجا مصرف شوند؟ از چهار مجتمع پتروشیمی حاضر در عسلویه شامل کاویان، مروارید، پلیمر آریا ساسول و جم در مجموع سالانه حدود پنج میلیون و 500 هزار تن اتان را به‌عنوان خوراک واحد الفین دریافت می‌کنند و حتی اگر طرح افزایش 10 تا 15 درصدی افزایش تولید واحدهای اتیلن با تغییر آرایش کوره‌ها در این چهار مجتمع هم به بهره‌برداری برسد تقاضا برای اتان به هفت میلیون تن در سال نخواهد رسید. به عبارت ساده تر پایان سال 99 همزمان با راه اندازی چهار طرح جدید اتان در عسلویه و کنگان 15 میلیون تن ظرفیت خوراک وجود دارد و این درحالی است که ظرفیت تقاضا نصف عرضه است !!

با اعلام پیشرفت هشت درصدی ساخت طرح الفین پائین دستی اتان ریکاوری اگر معجزه هم بشود این طرح سال 1402 در مدار بهره برداری قرار خواهد گرفت ضمن آنکه به استناد گفته‌های مدیرعامل سرمایه‌گذاری اهداف هنوز برای تامین منابع مالی آن هم برنامه مشخصی وجود ندارد و صندوق بازنشستگی صنعت نفت به این پرسش مهم پاسخ بدهد بازگشت سرمایه انجام شده برای تولید سالانه یک میلیون و 700 هزار تن اتان تولیدی این طرح قرار است از کجا تامین شود؟ فازهای پارس جنوبی که خوراک اتان چهار الفین موجود در عسلویه را تامین می‌کنند، اتان فاز 12 پارس جنوبی قرار است کجا فروخته شود؟ طرح ایران ال.ان.جی را که شش ساله متوقف شده که اگر این طرح وجود خارجی داشت می‌توانستیم امیدوار باشیم بخشی از اتان تولیدی با فرآیند مایع‌سازی روانه بازارهای مصرف در چین و کره جنوبی خواهد شد، حالا با طرح متوقف مانده ایران ال.ان.جی و پیشرفت هشت درصدی واحد الفین قرار است این اتان کجا مصرف شود تا هزینه‌های سرمایه گذاری بازگشت داده شود؟ نرخ تسهیلات از بیمه اسپانیایی چند درصد بوده و زمان بازپرداخت از کی آغاز می‌شود؟ آیا قرار است این بازپرداخت تسهیلات خارجی از محل فروش اتان به شرکت ملی گاز برای سوزاندن در نیروگاه‌ها و یا بخاری خانه‌ها با قیمت فروش متان تامین شود؟ این همان صندوق بازنشستگی بود که وعده آن را به بازنشستگان و بازماندگان نفتی داده بودید؟

با توجه به اطلاعات ارائه شده از سوی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری اهداف درباره ماجراهای جالب و سلسله اشتباهات در حوزه سرمایه‌گذاری و عدم رعایت توازن بخشی بین بالادستی، میان دستی و پائین دستی طرح‌های سرمایه گذاری صنعت نفت از سوی صندوق بازنشستگی بدون ورود به ساخت و پرداخت داستان‌های پلیسی و ماجراجویی‌های تخیلی برخی کانال‌های تلگرامی در روزهای آینده بیشتر می‌نویسیم ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,