اخبار  ›  گاز  ›  خطر بزرگی که از بیخ گوش صنعت گاز    

روزهای خوب انتقال گاز در سایه «پول کثیف»!
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ ۰۰:۰۵

خطر بزرگی که از بیخ گوش صنعت گاز ایران گذشت/ حبس گاز پارس جنوبی منتفی شد


خطر بزرگی که از بیخ گوش صنعت گاز ایران گذشت/ حبس گاز پارس جنوبی منتفی شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «پول کثیف» وزیر شده است ! پول‌هایی که مدیرعامل شرکتی در رسانه‌ها توزیع می‌کند تا معاونش را تخریب کنند و نتواند جای او را بگیرد یا پیمانکاری که در روز روشن از همین پول‌ها خرج می‌کند تا با شکست مدیرعامل شرکت دیگری نام او را به‌عنوان برنده از پاکت مناقصه‌ها بیرون بیاورند، اگر بخواهیم به تشریح این مصادیق ادامه دهیم کار به جاهای باریک کشیده می‌شود اما همین قدر بدانید روزگاری در این صنعت پول خرج می‌شد تا به پشتوانه اجرای پروژه‌های کلیدی از مدیران قهرمان ساخته شود اما امروز خبری از قهرمان‌سازی نیست پول خرج می‌شود تا تسویه حساب کنند.

قدرت و نفوذ «پول‌های کثیف» روز به روز در صنعت نفت بیشتر می‌شود و قدرت هم دست کسانی است که بیشتر خرج کنند، می‌دانید ریشه این به هم ریختگی تمام عیار و «بی‌سابقه» در رسانه‌های صنعت نفت چیست؟ ریشه همه این مشکلات بی‌سابقه را باید در «غرور» جستجو کرد، «غروری» که نمی‌خواهند زیربار این واقعیت غیرقابل انکار برود که دامنه مدیریت او از مدیری که در اتاقکی در خاش به‌عنوان مدیر پخش فرآورده‌های ناحیه خدمت می‌کند، شروع شده و تا وزیری که در خیابان طالقانی سکان وزارت را در دست دارد، ختم می‌شود.

این «غرور» البته پاکدامن و پاک دست به شدت به سیاست «لبخند و خنجر» علاقه‌مند است هرچه بیشتر به او لبخند بزنید و چون به خلوت می‌روید با خنجرهای تیز و گزنده مویرگ‌ها، رگ‌ها و شاهرگ‌های حیاتی صنعت نفت را قطع کنید، جایگاه و اعتبار دارید و هرچقدر تداوم لبخندها بیشتر باشد بر اعتبار و جایگاه شما هم افزوده می‌شود، اما واقعیت غیرقابل انکار آن است که خیلی‌ها قربانی بزرگ همین تفکر مغرورانه در وزارت نفت شده‌اند و البته در این «تفکر مغرورانه»  یک تبهکار لبخند به لب همیشه موفق و برنده است و اگر شما بخواهید نقش آئینه را بازی کنید بی‌رحمانه شما را می‌شکنند.

همزمان با این مقدمه کوتاه، ظرفیت تولید گاز ایران به بیش از 800 میلیون مترمکعب در روز رسیده که این ظرفیت امسال با 70 میلیون مترمکعب افزایش و در نهایت تا پایان سال آینده با بهره‌برداری کامل فاز 14 و بخش‌هایی از فازهای 13، 22 تا 24 پارس جنوبی و به دنبال آن پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس تا مرز یک میلیارد مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.

با افزایش ظرفیت تولید گاز که دستاوردهای متعددی همچون افزایش سهم گاز در سبد سوخت نیروگاه‌ها و صنایع، ثبت رکوردهایی گازرسانی به نیروگاه‌ها، تزریق به مخازن نفت و ذخیره‌سازی در مخازن زیرزمینی و در نهایت ورود به باشگاه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی به ویژه گازوئیل داشته یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی این افزایش تولید، احتمال حبس شدن گاز تولیدی در جنوب کشور است.

با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی به‌عنوان مهمترین منبع تامین گاز ایران در طول پنج سال گذشته تاکنون باید با ساخت خطوط لوله جدید و تاسیسات تقویت فشار زمینه انتقال این انرژی پاک به شمال، شمال‌غرب و حتی شمال شرق کشور فراهم بشود تا گاز تولیدی در جنوب عملا جایگزین فرآورده‌های نفتی در حوزه‌های مختلف مصرف از جمله صنایع، نیروگاه‌ها، بخش خانگی و تجاری شود.

به‌عبارت دیگر، در کنار ساخت و توسعه پالایشگاه ها و فازهای پارس جنوبی، احداث خطوط لوله به منظور پمپاژ گاز از جنوب به شمال کشور در طول پنج سال گذشته تاکنون از نان شب برای صنعت گاز واجب تر بوده اما واجب بزرگتر حفظ و نگهداشت این شبکه عظیم‌الجثه گازی در شرایط سخت تحریم است.

شبکه انتقال گاز ایران با نزدیک به 40 هزار کیلومتر خطوط لوله فشار قوی و حدود 300 دستگاه توربوکمپرسور چهارمین شبکه بزرگ گاز جهان و البته بزرگترین شبکه گاز قاره آسیاست، شبکه گازی که هرچند زیر خاک مدفون است اما کوچکترین اختلال در مسیر حرکت آن می‌تواند صدمات غیرقابل جبرانی برای کشور وارد کند.

همزمان با آغاز تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، صادرات نفت ایران به کمترین میزان ممکن کاهش یافته به طوری‌که حتی وزیر نفت اعتقاد دارد که در شرایط جنگ تحمیلی صادرات نفت آسان تر بود اما با وجود سقوط آزاد صادرات نفت آثار این کاهش صادرات و به تبع آن کاهش درآمد نفتی خیلی در جامعه ملموس نبوده اما اگر یک روز جریان انتقال گاز در کشور متوقف شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

شرکت انتقال گاز ایران همچون پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، تاسیساتی روی زمین ندارد تا عظمت و بزرگی مسئولیت‌ها و ماموریت‌های آنها قابل رویت باشد و هرچه دارند زیر خروارها خاک مدفون شده است اما این مجموعه مظلوم صنعت گاز با وجود افزایش فشار تحریم، حماسه‌هایی خلق کردند که به اعتقاد وزیر کهنه کار نفت شبیه همان جهادی بوده که رزمندگان در دوران دفاع مقدس خلق می‌کردند.

دستیابی به دانش بومی تعمیرات خطوط لوله فشار قوی گاز با استفاده از فناوری کامپوزیت، بومی‌سازی دانش تعمیرات خاص بخش ارتعاشی توربین‌های گازی «زیمنس»، ایرانی‌سازی سامانه‌های راهبردی متعلق به شرکت «مان» آلمان و «زاریا» اکراین، در کنار تعمیرات اساسی شبکه خطوط لوله و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز بخشی از این حماسه آفرینی در اوج تحریم قطعه، کالا و ارائه خدمات فنی بوده است.

امروز در شرکت انتقال گاز ایران انجام عملیات انشعاب گرم «هات تپ» در شبکه خطوط لوله در جریان گاز یعنی کاری ساده تر از خوردن یک لیوان آب خنک و به طور متوسط هر هفته یک عملیات «هات تپ» در شبکه گاز کشور در دل بیابان‌ها دور از چشم خبرنگاران، لنز عکاسان و دوربین تصویربرداران انجام می‌شود اما اگر یکی از این عملیات‌ها حادثه آفرین شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ پرسشی که حتی فکر کردن به آن شجاعت و جسارت می‌خواهد.

کارکنان انتقال گاز ایران و «سعید توکلی» مدیرعامل جوان این شرکت امروز در خط مقدم جنگ اقتصادی دشمن با کمبود کالا، تجهیزات و خدمات فنی صورت را با سیلی، سرخ نگه می‌دارند و البته مشکل بزرگ آنها رویایی با دشمن در جنگ تحریم نیست، مشکل آنها همچون خیلی‌های دیگر ریشه در تفکر مغرورانه‌ای دارد که پا را در یک کفش کرده است و می‌گوید: «به من لبخند بزنید، من چشمانم را بر روی «خنجرهای» شما می‌بندم ... »بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,