اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  «زنگنه» کوتاه آمد، خوراک مایع    

بزرگترین اتفاق «ایران پلاست» 98 چه بود؟
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ ۱۷:۴۰

«زنگنه» کوتاه آمد، خوراک مایع پتروشیمی‌ها آزاد شدند/ «بی تو بی»ها رونق گرفت، مدیر نمایشگاه روسپید شد


«زنگنه» کوتاه آمد، خوراک مایع پتروشیمی‌ها آزاد شدند/ «بی تو بی»ها رونق گرفت، مدیر نمایشگاه روسپید شد

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی ایران در راه است، با ثبت این جهش توسعه، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی از مرز 100 میلیون تن در سال عبور می‌کند، این خبری است که در روزهای گذشته بارها از زبان وزیر، معاونان و مدیران او در حاشیه برگزاری ایران پلاست اعلام شد، اما کارشناسی را پیدا نمی‌کنید که بگوید که با این جهش سبد محصولات میانی و نهایی پتروشیمی و پلیمری کشور چقدر متنوع می‌شوند و با این تنوع میزان تاب آوری تجارت پتروشیمی کشور در شرایط تحریم چقدر بیشتر می‌شود؟

اگر بخواهیم عمق فاجعه در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی به ویژه در یک دهه گذشته تاکنون را مرور کنیم صرفا باید به یک جمله بسنده کنیم اکثر طرح‌ها و مجتمع‌های کشور برای توسعه جدید نیاز به معجزه دارند. روایت شده، مدیران سه طرح پتروشیمی پارک استایرن عسلویه شامل «ای.بی.اس» جم، «ای.اس.بی.آر» شیمیایی صدف و پلی‌استایرن کیمیا صنایع دالاهو شب‌ها دست به آسمان بلند می‌کنند و با صدایی بلند فریاد می‌زنند، ای خدا اگر روزی این طرح‌ها آماده بهره‌برداری شوند، خوراک «استایرن منومر» آنها را از کجا تامین کنیم؟ چند متر آن طرف‌تر مدیران پتروشیمی «پارس» با صدایی بلندتر می‌گویند، می‌خواهیم با 110 درصد ظرفیت اسمی استایرن منومر تولید کنیم، خوراک «بنزن» آن را از کجا تامین کنیم؟ و چند متر دیگر که جلو بروید مدیران پتروشیمی «نوری» را می‌بینید که التماس دعا دارند که می‌توانیم «بنزن» تولید کنیم، خوراک «بنزین پیرولیز» آن را از کجا تامین کنیم؟

سبد پتروشیمی ایران یک شاهد بزرگ بوده که به تمامی مدعیان دومین و سومین جهش توسعه پتروشیمی اثبات می‌کند که راه را برای توسعه این صنعت استراتژیک و ارزش‌آفرین اشتباه رفته‌ایم. افزایش تولید «اوره» و «متانول» یا انتقال 1200 کیلومتری اتیلن به شمالغرب ایران برای تولید پلی‌اتیلن سنگین در میاندوآب و سپس انتقال دوباره پلی‌اتیلن‌ها به ماهشهر برای صادرات به چین، توسعه و جهش نیست. تبدیل ایران به بزرگترین تولیدکننده متانول جهان و جهش سه برابری تولید اتان درحالی پیشرفت اکثر طرح‌های اتیلن کشور روی کاغذ معطل مانده و اینکه باید زمستان امسال روزانه هزاران تن اتان تنی 250 دلار را در شبکه گاز خانگی و نیروگاهی لابه لای متان بسوزانیم، اوج شوربختی صنعتی بوده که حالا با 55 سال قدمت باید روزهای باشکوه خود را تجربه کند.

با مرور این تحولات تلخ، برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست یک اتفاق رویایی را برای توسعه صنعت پتروشیمی کشور رقم زده است، خبرها حاکی از آن است که «بیژن زنگنه» بعد از گذشت 6 سال از عمر دولت «تدبیر و امید» به این نتیجه رسیده که اجرای طرح‌های خوراک مایع با این قیمت‌گذاری نفتا و میعانات گازی صرفه و صلاحی ندارد و اگر بخواهد همچون سال‌های اخیر دست روی دست بگذارد به زودی باید جشن صنعت پتروشیمی را بگیرد که صرفا در تولید اوره و متانول شاگرد اول جهان بوده و عملا حرفی نه در سبد محصولات شیمیایی و نه فرآورده‌های پلیمری برای گفتن ندارد.

در این راستا، برای نخستین بار ایده اجرای طرح‌هایی با خوراک ترکیبی گاز و مایع در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته به‌طوری‌که از نفتای تولیدی ستاره خلیج فارس و یا پروپان و بوتان تولیدی فازهای پارس جنوبی قرار است در کنار سالانه 14 تا 17 میلیون تن اتان برای ساخت مجتمع‌هایی با سبد متنوعی از انواع محصولات شیمیایی و پلیمری استفاده کرد و اولین گام اجرای این برنامه رویایی در ساخت پتروشیمی کیان برداشته شده و سبد خوراک «کیان» به نفتا، اتان و بوتان تغییر کرده است.

استفاده از خوراک بوتان در سبد خوراک پتروشیمی «کیان» یک بازی دو سر برد بوده زیرا از یک سود پروپان‌ها صرف اجرای طرح‌های «پی.دی.اچ» به منظور تولید پروپیلن و پلی‌‍‌پروپیلن می‌شوند و از طرف دیگر بوتانی که به تنهایی ارزش صادرات ندارد صرف تامین خوراک «کیان» و حتی برخی پتروپالایشگاه‌های ادامه زنجیره «سیراف» خواهد شد و اگر کمی شانس یار صنعت پتروشیمی باشد شاید یک واحد «آکرونیتریل» هم ساختیم. بدون شک اجرای طرح‌های خوراک ترکیبی بزرگترین و مهمترین خبر برگزاری سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست است.

در این بین، برگزاری سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست در سایه سنگین تحریم‌ها به یک نقطه عطف جدید برای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمیایی کشور تبدیل شد و ابتکار مدیران این نمایشگاه در دعوت تجار و بازرگانان کشورهای همسایه به ویژه عراق ثروتمند در نمایشگاه، طلایی ترین فرصت را برای فعالان صنایع تکمیلی برای فروش و صادرات رقم زده است زیرا تا بازاری وجود نداشته باشد، تکمیل زنجیره و تولید معنایی نخواهد داشت.

سیزدهمین ایران پلاست در کنار برگزاری موفقیت آمیز تجربه مذاکرات «بی تو بی» یکی از شلوغ ترین و پربازدید ترین نمایشگاه‌های ایران پلاست چند دوره گذشته آن هم به شمار می‌رود و از برگزاری بالغ بر 25 کارگاه و همایش تخصصی، امضای چندین قرارداد بومی سازی دانش بومی بازیابی گوگرد، پت و پلی‌اتیلن سنگین بگیرید تا رضایت اکثر غرفه‌گذاران و مشارکت کنندگان همگی دست به دست هم داد تا در سخت ترین شرایط تحریم، سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست روسپید شود.

حسن ختام دلچسب و گوارای این نمایشگاه را هم می‌توان در ساعاتی پایانی برگزاری آن جستجو کرد، زمانی‌که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه امضای قرارداد با «ایدرو» خطاب به سرمایه گذاران و سهامداران بزرگ هلدینگ‌ها و شرکت‌های پتروشیمی کشور بدون حاشیه و با صراحت، گفت: «دوره تولید صادراتی محصولات پتروشیمی در کشور تمام شده و باید تناسب تولید محصولات بین بالادست، میان دست و پائین دست این صنعت ایجاد شود تا زنجیره‌های ارزش کامل شوند» این ادبیات نشان می‌دهد که هر چند مسئولان پشت تریبون از برگزاری جشن و جهش توسعه در صنعت پتروشیمی خبر می‌دهند اما چون به خلوت می‌روند، به خوبی می‌دانند زیر پوست این صنعت ارزش آفرین چه می‌گذرد ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,