اخبار  ›  گاز  ›  یک گام بلند برای تامین خوراک    

تدبیر یک میلیارد دلاری در نفت مرکزی؛
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ ۲۲:۴۶

یک گام بلند برای تامین خوراک پالایشگاه فجرجم/ ایستگاه تقویت‌فشار «کنگان»، پروژه «کیش» را مات می‌کند؟


یک گام بلند برای تامین خوراک پالایشگاه فجرجم/ ایستگاه تقویت‌فشار «کنگان»، پروژه «کیش» را مات می‌کند؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، افت فشار گاز میادین حوزه زاگرس جنوبی به ویژه کنگان، شانول، وراوی، تابناک و هما مشکلاتی برای تامین پایدار و مطمئن خوراک دو پالایشگاه گاز فجرجم و پارسیان ایجاد کرده و حتی انتقال گازهای ترش پارس‌جنوبی به فجرجم تاکنون منجر به تامین کامل خوراک این پالایشگاه نشده است.

بر این اساس، هر چند سیاست وزیرنفت در طول 6 سال گذشته تاکنون همواره افزایش ضریب بازیافت میادین قدیمی و پا به سن گذاشته کشور بوده اما برخلاف این ایده استراتژیک جای فشارافزایی در میادین گازی زاگرس جنوبی، برنامه‌ای به منظور توسعه و سپس انتقال گاز میدان کیش در دستورکار برخی از مسئولان شرکت ملی نفت قرار گرفته است.

توسعه فاز اول میدان گازی کیش به حدود یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که با احتساب ساخت خط لوله هزینه توسعه فاز اول این میدان «متان محور» به بیش از یک میلیارد دلار افزایش می‌یابد که انتقال گاز آن به پالایشگاه فجرجم عملا هزینه‌های سرمایه‌گذاری شرکت نفت در شرایط تحریم غیرقانونی را افزایش می‌دهد.

در این بین به نظر اقتصادی ترین پروژه که هم سیاست های وزارت نفت برای افزایش ضریب بازیافت را عملیاتی می کند و هم هزینه سرمایه گذاری در شرایط تحریم را کاهش می دهد ساخت و راه اندازی ایستگاه تقویت فشار گاز میدان کنگان است.

«رامین حاتمی» از تعیین تکلیف پروژه ایستگاه تقویت فشار کنگان تا پایان امسال خبر داد و گفت: به منظور تولید پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم، پروژه ایستگاه تقویت فشار کنگان به روش جدید تامین منابع مالی از سوی سرمایه‌گذار انجام می‌شود.

مدیرعامل نفت مناطق مرکزی ایران از انجام مذاکرات قراردادی پروژه ایستگاه تقویت فشار کنگان خبر داد و افزود: بخش مطالعاتی این پروژه واگذار شده که بر اساس آن باید تا ۴ ماه این مطالعات انجام شود. با آماده شدن بسته قراردادی و به نتیجه رسیدن مذاکرات، امیدواریم تا پایان امسال این طرح هم تعیین تکلیف شود.

به گفته وی پروژه احداث ایستگاه تقویت فشار هما، واروی و مرکز تفکیک تابناک هم در برنامه بوده که از پارسال کلید خورده، مطالعات اولیه انجام و مذاکرات قراردادی به روش تامین منابع مالی نهایی شده و تا دوماه آینده، قرارداد احداث ایستگاه تقویت فشار هما، واروی و مرکز تفکیک تابناک امضا می شود که عملا تا ۵ سال آینده تولید پایدار خوراک پالایشگاه پارسیان را خواهیم داشت.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,