اخبار  ›  پتروشیمی  ›  هلدینگ پتروشیمی «ربیعی» از غول    

اتفاقی عجیب در رده‌بندی غول‌های پتروشیمی جهان؛
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ ۰۱:۳۱

هلدینگ پتروشیمی «ربیعی» از غول آمریکایی سبقت گرفت/ «خلیج فارس» قهرمان المپیک پتروشیمی‌ها شد؟


هلدینگ پتروشیمی «ربیعی» از غول آمریکایی سبقت گرفت/ «خلیج فارس» قهرمان المپیک پتروشیمی‌ها شد؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با انتشار خبر کوتاهی با اشاره به صعود سه پله‌ای این هلدینگ بر اساس رتبه‌بندی موسسه آی.سی.آی.اس از شکسته شدن تحریم آمریکا خبر داده و اعلام کرده است: صنایع پتروشیمی خلیج فارس در رتبه سی و پنجم جهان قرار گرفته است.

رتبه‌بندی موسسه آی.سی.آی.اس صرفا یک اعتبارسنجی حیثیتی در بین شرکت‌های بزرگ پتروشیمی جهان بوده و کسب رتبه اول یا یکصد و هجدهم (آخر) در این رتبه‌بندی هیچ‌گونه نقش و اهمیتی در توسعه بازارهای صادراتی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و یا بالا و پائین رفتن ارزش سهام شرکت‌ها در بورس‌های معتبر جهان ندارد، رتبه‌بندی موسسه آی.سی.آی.اس تقریبا مشابه رتبه‌بندی بوده که فیفا برای تیم‌های ملی فوتبال جهان منتشر می‌کند.

مهمترین ارزش و جایگاه این رتبه‌بندی را می‌توان در مالکیت معنوی یا همان برند شرکت‌های پتروشیمی جهان جستجو کرد اما اگر تصور می کنید اگر رتبه شرکتی در این رده‌بندی بالا برود فاینانس و یوزانس با نرخ پائین تری دریافت می‌کند یا مشتریان برای خرید محصولات آن سر و دست می‌‌شکنند، سخت در اشتباه هستید.

بر اساس این رتبه‌بندی، صنایع پتروشیمی خلیج فارس در سال 2018 جایگاه سی و پنجم جهان را به خود اختصاص داده که میزان فروش سالانه این هلدینگ (شامل فروش داخلی و صادراتی) حدود 10.1 میلیارد دلار، سود عملیاتی 3.2 میلیارد دلار، سود خالص حدود سه میلیارد دلار و ارزش دارایی‌ها حدود 22.6 میلیارد دلار برآورد شده است.

در همین حال، مرور وضعیت 6 شرکت بزرگ پتروشیمی جهان از نظر میزان خالص فروش محصولات نشان می‌دهد که ساینوپک با حدود 80 میلیارد دلار، باسف با 71.7 میلیارد دلار، داو با 60 میلیارد دلار، سابیک سعودی با 49 میلیارد دلار، لیوندل بازل با 39 میلیارد دلار و اکسون موبیل با 32 میلیارد دلار به ترتیب رتبه‌های اول تا ششم جهان را به خود اختصاص داده‌اند که فاصله چند ده میلیارد دلاری با غول پتروشیمی ایران دارند.

مهمترین و امیدوارکننده‌ترین شاخص این جدول رده‌بندی را باید در حجم سرمایه گذاری در دست اجرای شرکت‌های پتروشیمی جهان جستجو کنید جایی‌که صنایع پتروشیمی خلیج فارس با حدود سه میلیارد دلار طرح و پروژه در دست اجرا و ثبت رشد 104 درصدی بالاترین میزان رشد سرمایه‌گذاری در بین 50 شرکت بزرگ پتروشیمی جهان را به خود اختصاص داده است.

بر این اساس، صنایع پتروشیمی خلیج فارس حتی از از دو برند معتبر پتروشیمی آمریکا همچون لیوندل بازل و اکسون موبیل که به مدد توسعه صنعت شیل گاز دست به سرمایه گذاری کلانی زده‌اند هم سبقت گرفته و با یک فاصله رشد بیش از 100 درصدی به تنهایی بر بام صنعت پتروشیمی جهان ایستاده است.

نکته مهم دیگر این رتبه‌بندی که به نوعی ضعف صنایع پتروشیمی خلیج فارس بوده شکاف بین ارزش دارایی‌ها و فروش محصولات است به طوری‌که با وجود حدود 22.6 میلیارد دلار ارزش دارایی این هلدینگ اما نسبت فروش کمتر از نصف یعنی حدود 10 میلیارد دلار بوده که یکی از بیشترین شکاف‌ها در بین 50 شرکت برتر جهان را به خود اختصاص داده که احتمالا تعیین قیمت تکلیفی فروش محصولات در بورس داخلی زمینه‌ساز این شکاف شده است.

پیش بینی می‌شود در صورت بهره‌برداری و تولید تجاری در پالایشگاه بیدبلند دو، پتروشیمی لردگان و فاز دوم پتروشیمی ایلام شاهد صعود پنج تا هفت پله‌ای در رتبه‌بندی آتی موسسه آی.سی.آی.اس باشیم که به احیای هرچه بیشتر برند این هلدینگ در جامعه جهانی کمک خواهد کرد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,