اخبار  ›  نفت  ›  «حمید بورد» را با یک «شوخی»    

پیشنهاد «انرژی نیوز» به مدیرعامل جدید فلات قاره؛
۱۳۹۸/۰۶/۱۴ ۱۹:۱۲

«حمید بورد» را با یک «شوخی» پائین کشیدند!/ آقای «سلمان‌زاده» نشریه بخرید تا «ژنرال» باشید


«حمید بورد» را با یک «شوخی» پائین کشیدند!/ آقای «سلمان‌زاده» نشریه بخرید تا «ژنرال» باشید

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «بیژن زنگنه» برای نخستین بار پنجم تیرماه 1392 در گفتگویی، گفت: « گروهبان‌ها جای خود را به ژنرال‌ها بدهند»، بعد از این اظهارنظر، در طول 6 سال گذشته تاکنون درست یا نادرست «ژنرال» و «گروهبان» وارد ادبیات رسانه‌های نفتی کشور شد، تاکنون وزیرنفت در هیچ کدام از گفتگوهای رسمی درباره استفاده از این دو کلیدواژه توضیحی ارائه نکرده است اما واقعیت این است که «ژنرال» به یک شاخص نانوشته برای ارزیابی و سنجش عیار مدیران صنعت نفت تبدیل شده است.

«حمید بورد» بعد از حدود یک‌هزار و 120 روز، دیروز از مدیریت شرکت نفت فلات قاره کنار گذاشته شد، جابه‌جایی او از فلات قاره و انتصاب یک مدیر جوان به‌عنوان جایگزین تصمیم درستی بوده یا نه؟ یا پاسخ به این پرسش که آیا در مجموعه شرکت نفت فلات قاره با نزدیک به 40 سال سابقه تاسیس، مدیری از داخل این مجموعه وجود نداشته که فردی غیر فلاتی سکان هدایت فلات را در دست گرفته است؟ پرسش‌هایی بوده که کارشناسان خبره و استخوان خرد کرده این صنعت باید پاسخگوی آن باشند. اما در لابه لای تمامی سوالات و ابهامات یک منطق عرض اندام می‌کند که تغییرات مدیریتی جزء حوزه استحفاظی و اختیار رهبران هر سازمان بوده و «مسعود کرباسیان» و «بیژن زنگنه» هم از این حق قانونی خود استفاده کرده‌اند.

درباره انتصاب یک مدیر نسبتا جوان به‌عنوان مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره می‌توان نیمه پر لیوان را هم دید که بعد از شکست برجام و بازگشت تحریم‌های غیرقانونی، وزیر نفتی که بیشتر آرزوهایش برای توسعه صنعت نفت این مملکت نقش بر آب شده تصمیم گرفته در ماه‌های آخر عمر دولت دست به جوان‌گرایی بزند تا دست کم این جوانان در آینده «شیخ الوزرا»های صنعت کهن نفت ایران لقب بگیرند، درست مانند سرمربی که دقایق آخر بازی به جوانان شایسته تیمش میدان می‌دهد.

با این مقدمه کوتاه، مشاور سابق «هدایت خادمی» با انتشار شبانه و شتاب‌زده متنی در نقد «انرژی نیوز»، نوشته است: «ژنرال‌سازی خیالی به بهایی ارزان، حمید بورد ژنرال نیست، او در روزهای نخستین مدیریتش گفته که تولید نفت فلات قاره را چندروزه 200 تا 300 هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد که تعجب برانگیز بوده است، او در حفظ و صیانت از چاه‌های نفت کوتاهی کرده و در دوره مدیریت او توسعه و بهره‌برداری میادین به POGC واگذار شد»

فاتحه صنعت نفت را ما خوانده‌ایم و شما هم بخوانید که این صنعت پس از 111 سال هنوز عاقبت به خیر نشده است، مدیرمسئول رسانه‌ای که عنوان تخصصی یدک می‌کشد زمانی‌که در به چالش کشیدن یکی از مدیران صنعت نفت، شالوده، پایه و اساس نقدش اظهارات یکی از کارکنان سابق فلات قاره بوده که آن را طنزگونه و در قالب شوخی در نشست‌های دوستانه خبرنگاران بیان کرده همین می‌شود که امروز «انرژی نیوز» به دلیل حمایت از توسعه میادین مشترک، افزایش ضریب بازیافت و شتاب در اجرای طرح‌های ان.جی.ال و مخالفت با توسعه میادین مستقلی همچون جفیر و سپهر در شرایط تحریم می‌شود دشمن شاد کن و عامل استکبار جهانی! و این مدیرمسئول با نقدی که پایه آن بر مبنای یک طنز و شوخی بدون سند بوده باید نقش مدعی‌العموم را بازی کند!!

وقتی می‌گوییم که باید فاتحه را خواند به دلیل تحریم، ضعف‌های متعدد مدیریتی و نبود یک استراتژی هوشمندانه توسعه در این صنعت نیست، این صنعت زمانی آباد و آزاد می‌شود که ابتدا رسانه‌های تخصصی صنعت نفت از دام هذیان گویی و هجونویسی آزاد شوند، آیا برای صنعتی که مدیر مسئول یکی از رسانه‌های تخصصی آن در به نقد و چالش کشیدن یکی از مدیران پیشکسوت صنعت نفت دست مایه «طنز» و «شوخی» می‌شود و به استناد این طنز می‌گوید:  «آقای بورد در نخستین روز حضورشان در نفت فلات قاره و در جلسه تولید گفته بود که می‌خواهم تا یکی دو روز آینده 200 تا 300 هزار بشکه تولید را زیاد کنید!» نباید گریه کرد؟ این رسانه ها قرار است با این مستندات و کیفیت اطلاعات به چراغ راهنمای توسعه این صنعت تبدیل شوند؟

مدیر مسئول محترم در جای دیگری نقل کردند که توسعه و بهره‌برداری میادین فلات قاره به POGC واگذار شده است. سوال می‌کنیم، بهره برداری کدام میدان نفت و گاز فلات به POGC واگذار شد؟ شرکت نفت و گاز پارس که به‌زودی قرار است بهره‌برداری سکوهای گازی پارس جنوبی را تقدیم شرکت گاز بکند و پیش از آن راهبری و بهره‌برداری لایه نفتی پارس جنوبی را به فلات واگذار کرده بود. زمانی‌که می‌گوئیم باید به حال این صنعت گریه کرد، تعجب می‌کنید. آقای مدیر مسئول با آن سوابق، هنوز نمی‌داند به دنبال تغییرات جدید ساختاری ماموریت توسعه به دو شرکت POGC و متن در دریا و خشکی واگذار شده و باید بعد از پایان توسعه بهره‌برداری را به شرکت‌های بهره‌برداری همچون نفت اروندان، فلات قاره، نفت‌خیز جنوب و ...تحویل دهند، همین دانشمندان گلایه می‌کنند که چرا ما را به مطالعه و تحقیق بیشتر در این حوزه تخصصی دعوت می‌کنید، ما صاحب کتابیم و عقل کل هستیم.

در جای دیگری مدیریت «حمید بورد» را به دلیل عدم اجرای طرح‌های حفظ، نگهداشت و کاهش تولید نفت به باد نقد گرفتند اما صد حیف که فراموش کردید مردادماه 1395 که سکان هدایت فلات به «بورد» واگذار شد، این مجموعه از نظر کاهش تولید نفت در چه وضعی قرار داشت و دست کم اگر امروز رویای تولید روزانه یک میلیون بشکه نفت در خلیج فارس محقق نشده اما آرامش تولید در این زون انرژی حکمفرما است. در بخش تولید صیانتی هم با راه‌اندازی دوکارخانه تزریق آب که آخری کارخانه نصر بوده ظرفیت تزریق آب به چاه‌ها به مراتب نسبت به گذشته بهبود یافته است.

به دنبال قهرمان‌سازی از «حمید بورد» نیستیم اما او را «ژنرال» می‌دانیم زیرا می‌گویند در شهر کورها، یک چشم پادشاه است؛ در طول سه سال گذشته فلات قاره هتل پنج ستاره شرکت ملی نفت نشد اما در همین مدت، ساخت کارخانه ان.جی.ال خارگ پس از 15 سال رسما آغاز شد و شتاب گرفته است، مشعل‌های گاز در قشم خاموش شدند، تولید لایه نفتی پارس جنوبی به ثبات رسید، رکوردهای جدید تزریق آب به میادین نفت ثبت شد، توسعه «فروزان» سامانی نصف و نیمه پیدا کرد، روند سقوط آزاد تولید نفت متوقف شد و...، هر چند اعتقاد داریم که او به دلیل امانت داری، مسئولیت پذیری و پرهیز از خیانت با وجود اختلاف سلیقه‌سیاسی یک «ژنرال» اخلاق بود.

نقدهایی هم به مدیرعامل سابق فلات قاره وارد بوده از وضعیت عدم ارتقای گرید سازمانی کارکنان شاغل در سکوها، جزایر، غواصان و کارکنان تعمیرات زیرآب بگیرید تا سقوط بالگرد کارکنان و البته بزرگترین نقد وارده آن است که در طول سه سال گذشته هیچگاه از اختیارات یک مدیرعامل در جایگاه بزرگترین شرکت بهره‌بردار نفت ایران در خلیج فارس استفاده نکرد.

صحبت پایانی، خطاب به مدیرعامل جوان فلات قاره ایران است، آقای «علیرضا سلمان‌زاده» اشتباه «حمید بورد» را شما تکرار نکنید، او احتمالا مانع بزرگی برای خرید تیراژ بالای مجلات و نشریات بوده است و به دلیل همین اشتباه بزرگ و مهلک برخی که در طول 1120 روز گذشته جسارت و شجاعت نقد را نداشتند به یک باره در شب برکناری‌اش با آسمان و ریسمان بافی و استناد به یک شوخی، منتقد مدیرعامل سابق فلات قاره شدند، پیشنهاد «انرژی نیوز» آن است زیربار خرید برخی نشریات با تیراژ مورد نظر مدیران مسئول بروید تا شب تودیع دست کم آرامش‌تان به خاطر بازنویسی شوخی و طنز از دست نرود...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,