اخبار  ›  استخدام ومنابع انسانی  ›  دوره مدیریتی «لبخند و خنجر» در    

پیام «کرباسیان» به مدیران شرکت نفت؛
۱۳۹۸/۰۶/۱۴ ۱۳:۰۱

دوره مدیریتی «لبخند و خنجر» در نفت تمام شد/ من «پدرخوانده» نیستم، «لبخند و خنجر» ندارم، مطالبه‌گر باشید


دوره مدیریتی «لبخند و خنجر» در نفت تمام شد/ من «پدرخوانده» نیستم، «لبخند و خنجر» ندارم، مطالبه‌گر باشید

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، تاریخ یک بار دیگر در نفت فلات قاره تکرار شد، پس از برکناری «محمود زیرکچیان‌زاده» یکی از موفق‌ترین مدیران تاریخ تاسیس فلات قاره به دلیل اختلاف با «بیژن زنگنه» بر سر نحوه اجرای طرح‌های ان.جی.ال امروز هم «حمید بورد» بدون دلیل قانع کننده‌ای از این شرکت کنار گذاشته شد.

«حمید بورد» قطعا از نظر کیفیت مدیریت به پای «محمود زیرکچیان‌زاده» در دریا نمی‌رسد اما زمانی‌که می‌بینیم سطح و کلاس مدیریتی در صنعت نفت این چنین تنزل پیدا کرده بدون کوچکترین رفت و برگشتی باید «حمید بورد» را یکی از ژنرال‌های صنعت نفت بدانیم، دوره عمر نسبتا کوتاه مدیریتی «بورد» در فلات قاره چندین پروژه نیمه‌تمام و روی زمین مانده عاقبت به خیر شد از تعیین تکلیف ساخت طرح ان.جی.ال خارگ بگیرید تا سکوهای میدان نفتی هندیجان که سال‌ها در بندرعباس خاک می‌خوردند، بورد در این مدت با مافیاهای کوچک و بزرگی هم دست و پنجه نرم کرد و دست آخر موفق به کاهش 300 میلیون یورویی هزینه‌های بهره‌برداری در خلیج فارس شد و اگر «بورد» در فلات قاره کوچک‌ترین کاری نکرده بود اما نه پرونده فساد، تخلف و حاشیه‌ای در دوره مدیریت او ایجاد شد و نه باید نام او را در لیست مدیران خائن صنعت نفت نوشت.

در توصیف مدل مدیریتی «حمید بورد» همان قدر باید نوشت که همان طوری‌که «علیرضا ضیغمی» مردانه با وجود اختلاف سلیقه سیاسی با شخص وزیرنفت در لایه نفتی پارس‌جنوبی تا آخرین روز کار کرد و حتی از او یک تشکر خشک و خالی نشد، «حمید بورد» به‌عنوان یکی از مدیران اصولگرای صنعت نفت در طول خدمت به‌عنوان مدیرعامل فلات قاره هیچگاه به وزارت «زنگنه» خیانت نکرد، او هیچگاه سعی نکرد نقش یک مدیر دوگانه سوز را بازی کند که چون به خلوت می‌رود آن کار دیگر می‌کند، تمامی ضعف‌های مدیریتی را اگر به بورد نسبت بدهیم اما نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که این مدیر اصولگرا برخلاف برخی از آفتاب پرست‌های رنگارنگ نزدیک به «زنگنه» مردانه تا آخرین روز با تمام وجود صادقانه خدمت کرد.

«حمید بورد» که از او به‌عنوان یکی از مردان جنوب در صنعت نفت یاد می‌شود امروز از مدیریت فلات قاره کنار گذاشته شد اما این جابه‌جایی یک پیام روشن و مهم برای جامعه صنعت نفت داشت، همه نفتی‌های جنوب «پدرخوانده» نیستند!

با این مقدمه کوتاه، با گذشت یک‌ماه دوباره از شوک خارج شدند، لشگر شکست خورده «پدرخوانده» بعد از ناکامی در پائین کشیدن «بیژن زنگنه» این روزها دوباره خود را بازسازی کرده تا تلاش جدیدی را برای مغلوب کردن آقای همیشه وزیر آغاز کنند، آنها می‌دانند زورشان به «زنگنه» نمی‌رسد دست کم در میدان رسانه یک بازنده تمام عیار هستند، متوجه شدند که همچون گذشته نمی‌توان دستیار ویژه را سوژه کرد. در این شرایط نیاز به خلق یک سوژه جدید است و چه کسی بهتر از «مسعود کرباسیان»؟

جابه جایی مدیرعامل فلات قاره و انتصاب یک جوان، سوژه‌ای از این بهتر مگر پیدا می‌شود؟ سناریوی پروژه جدید با این کلمات نوشته شده، «کرباسیان، شرکت نفت را به روز سیاه خواهد نشاند، مدیران جسارت کردند که با صراحت از او انتقادهای شدیدی بکنند»، در خلق این سناریو یک واقعیت مهم مفقوده مانده است، دوره مدیریتی «لبخند و خنجر» در صنعت نفت تمام شد و درست از همان روزی که پدرخوانده در جلسات پشت درهای بسته به صمیمی‌ترین دوست خود «لبخند» می‌زد و چون به خلوت می‌رفت خیانت می‌کرد، مدیران دور هم جمع شدند و یک قانون جدید در صنعت نفت نوشتند، همه چیز آزاد جز خیانت به رفقا !

این نام‌ها را یک بار دیگر مرور کنیم، «بیژن زنگنه»، «غلامحسین نوذری»، «حسن تربتی»، «جواد اوجی»، «محمود زیرکچیان‌زاده»، «رکن‌الدین جوادی»، «علیرضا ضیغمی»، «علی کاردر»، «عبدالحسین بیات» و ... همه آنها در هزار و یک موضوع با یکدیگر اختلاف نظر و تفاوت سلیقه دارند اما مدیران صنعت نفت در یک موضوع اتفاق نظر دارند، دوره لبخند و خنجری که به همت آقای «پدرخوانده»، رئیس دفتر و مشاورانش در صنعت نفت اتفاق افتاد و همچون لکه ننگی در تاریخ کهن این صنعت سینه به سینه توسط مدیران باتجربه برای جوان‌ترها نقل می‌شود که هرچی کردیم و کردید اما خیانت به دوستان ممنوع، نباید تکرار شود.

«بیژن زنگنه» سال 1392 که به وزارت نفت بازگشت در واکنش به تحریم شدن «پدرخوانده» گفت، دوره این بازی‌ها تمام شده است، او به پدرخوانده بیشتر از همه اعتماد کرد و اگر امروز پای درددل او بشینید می‌گوید اگر در طول شش سال گذشته یک اشتباه کرده باشم همان اعتماد بود و بس.

در مدل مدیریتی «مسعود کرباسیان» مدیرعامل فعلی شرکت ملی نفت هم نه به سیاست «لبخند و خنجر» نهادینه شده است، در این مدل مدیریتی قطعا «پدرخوانده» جدیدی در صنعت نفت متولد نخواهد شد، در نشست‌ها مدیران نقد می‌کنند و چه بسا فریاد بزنند اما چون به خلوت می‌روند خنجر نخواهند زد، در این مدل مدیریتی حال جنوبی‌ها بیشتر از همه خوب است زیرا می‌دانند دیگر اعتبار و جایگاه جنوب به پای عملکرد «پدرخوانده‌ها» قربانی نخواهد شد.

اجازه بدهید واقعیت دیگری را بر شما عیان کنیم، اگر امروز حامی وزارت «زنگنه» شدیم چون منتقدانی از جنس «پدرخوانده»، رئیس دفتر و مشاوران گرد و قلمبه رسانه‌ای دارد. اشتباه نکنید ما از همه بیشتر به وزارت «زنگنه»، انتصابات او و تصمیماتش به ویژه در حوزه منابع انسانی نقد و گلایه داریم اما به قول یکی از بزرگان «قمار» گناه است اما اگر خواستید گناهکار باشید و قمار بازی کنید و آن قدر مرد باشید که از رو بازی کنید، این دقیقا حکایت وزارت «زنگنه» است که اگر تمامی نقدهای عالم را به او نسبت بدهیم دست کم خیالمان راحت است که در دوره وزارت او سیاست «لبخند و خنجر» وجود ندارد و هرچه باید گفت و شنید در همان نشست‌های رودر رو است...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,