اخبار  ›  نفت  ›  مخالفت با توسعه میادین مستقل    

پاسخ «انرژی نیوز» به مشاور سابق «هدایت خادمی»؛
۱۳۹۸/۰۶/۱۴ ۱۲:۵۹

مخالفت با توسعه میادین مستقل نفت، نگاه ضد توسعه نیست/ روابط عمومی «تورج دهقانی» دست به دامن مشاور منتقد «زنگنه» شد؟


مخالفت با توسعه میادین مستقل نفت، نگاه ضد توسعه نیست/ روابط عمومی «تورج دهقانی» دست به دامن مشاور منتقد «زنگنه» شد؟

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «وای به روزی که بگندد نمک»، مدیر مسئول یک هفته‌‌نامه که دست بر قضا روزگاری مشاور رسانه‌ای «هدایت‌الله خادمی» در حفاری شمال بود و انصافا در پیروزی او در انتخابات مجلس سنگ تمام گذاشت، با حمایت روابط عمومی شرکت «متن» این روزها به منتقد «انرژی نیوز» تبدیل شده است. در بخشی از نقد وارده، نوشته است: «به تازگی یک جریان مرموز ضد توسعه در حاشیه صنعت نفت شکل گرفته است، محور این جریان تقبیح فعالیت‌های توسعه‌ای در دوره تحریم است، چنین تزهایی برای صنعت نفت بیشتر هوادارانی مشتاق در ریاض و تلاویو دارد و مشخص نیست این نسخه پیچی رسانه‌های ضد توسعه نفت از کجا آب می‌خورد؟»، علت این اتهامات چه بوده است؟

«انرژی نیوز» اعتقاد دارد در شرایط تحریم، بی‌پولی و کاهش شدید صادرات نفت که شرکت‌ها حتی در تامین منابع پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان به دردسر افتاده‌اند، توسعه میادین مستقل، جوان و دست نخورده یک اشتباه استراتژیک است. حدود هشت سال قبل هم در شرایط تحریم به «احمد قلعه‌بانی» مدیرعامل وقت شرکت نفت این نقد را وارد می‌دانستیم که توسعه میادین مستقل نفت همچون «خشت»، «بند کرخه»، «گشوی‌جنوبی»، «دی»، «سفیدزاخور» و یا انتشار اوراق مشارکت برای توسعه «دالپری» اشتباه بوده امروز هم می‌گوئیم که در شرایط فعلی توسعه میادین مستقل «سپهر» و «جفیر» یک اشتباه استراتژیک و البته مسبوق به‌سابقه است.

نویسنده، مخالفت با توسعه میادین مستقل همچون «سپهر» و «جفیر» را یک جریان مرموز ضد توسعه در کشور عنوان می‌کند اما نمی‌گوید که 6 سال پیش بر سر همین مصادیق بی‌پایه و اساس با او و البته مدیرعامل وقت حفاری شمال بر سر واردات دکل حفاری از چین اختلاف نظر داشتیم. در آن ایام هزینه اتهاماتی همچون اخاذی و کلاهبرداری را به جان خریدیم، در آن روزها در برابر تمامی ادعاهای کذب و کنایه‌ها ایستادیم و هزینه پرداخت کردیم تا آنجایی خط اعتباری بازگشایی منابع مالی از صندوق توسعه ملی برای خرید دکل‌های حفاری چینی با پیگیری «بیژن زنگنه» مسدود شد و عملا طرح واردات دکل چینی شکست خورد، این بهترین و موثرترین کاری بوده که در طول سال‌ها فعالیت رسانه‌ای به انجام آن افتخار می‌کنیم.

بحث آن روز بر سر وجود یک تخلف و یا شکل گیری شبکه فساد بر سر واردات دکل‌های حفاری از چین نبوده و نیست، حرف آن روز بی‌شباهت به بحث امروز نیست، واردات دکل حفاری در شرایط تحریم یک اشتباه استراتژیک بود، زیرا صنعت نفت برای توسعه و چند برابر شدن پروژه‌های حفاری آماده نبود و چشم‌انداز روشنی هم وجود نداشت، صنعت نفت با کمبود دکل روبرو نبوده و نیست که آمار دکل‌های حفاری بیکار این روزهای صنعت حفاری نشان می‌دهد که با خرید بیشتر دکل چینی امروز فقط تعداد دکل‌های حفاری بیکار بیشتری داشتیم و مشخص هم نبود بازپرداخت دکلی که بیکار است، چگونه قرار بود، به چینی‌ها پرداخت شود؟ مشاور آن روزهای حفاری شمال حالا این بار در پوشش مدیرمسئول یک رسانه می‌خواهد نقش منتقد «انرژی نیوز» را بازی کند اما زهی خیال باطل که در طول 6 سال گذشته هرچه او در تکاپوی رونق تجارت غیرنفتی بوده ما سعی کردیم آن قدر اطلاعات خود را بالا ببریم که دست کم از یک «بازرگان» شکست نخوریم.

این منتقد تاکید می‌کند که مخالفت با توسعه میادین مستقل «هوادارانی مشتاق در ریاض و تلاویو» دارد اما ادعا می‌کنیم که توسعه میادین مستقل بزرگترین اشتباه استراتژیک برای صنعت نفت ایران است. وزیرنفت چند روز قبل گفته که در مدت زمان سه روز می‌توانیم تولید نفت را به یک باره افزایش دهیم، پس صنعت نفت مشکل مازاد عرضه نفت در کوتاه‌مدت ندارد، اما در بلندمدت برای بالابردن ظرفیت مازاد عرضه نفت چه باید کنیم؟ آیا باید دست به دامن میادین مستقل، جوان و دست نخورده آن هم با ضریب بازیافت‌هایی در حد تخلیه طبیعی (پنج درصد) میادین باشیم؟ آیا اگر توان پیمانکاری، حفاری و مالی صنعت نفت صرف افزایش ضریب بازیافت میادین مشترک و یا میادین قدیمی و پابه سن گذاشته کشور شود، منطقی‌تر نیست؟ چه کسی گفته در شرایطی که هنوز وضعیت توسعه فاز اول و دوم آزادگان، فاز دوم یادآوران، فرزاد، اسفندیار، فروزان، لایه نفتی و فشارافزایی فازهای گازی پارس‌جنوبی و ... که همگی در لیست میادین مشترک بوده تعیین تکلیف نشده توان پیمانکاری، مالی، مدیریتی و مهندسی کشور را صرف توسعه جفیر، سپهر، بندکرخه، کیش و خشت بکنیم؟ ریاض و تلاویو با اجرای کدام سناریو جشن می‌گیرند توسعه میادین مستقل و یا استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای توسعه و جلوافتادگی در میادین مشترک و افزایش ضریب بازیافت میادین قدیمی؟ آیا اگر بگوئیم، پول توسعه گاز «کیش» صرف افزایش ضریب بازیافت نار و کنگان بشود تا مشکل تامین خوراک پالایشگاه فجرجم حل شود، دشمنان کشور جشن خواهند گرفت و  ما هم جریان ضدتوسعه هستیم که به استخدام استکبار جهانی درآمده ایم؟

وزیر اطلاعات چند هفته قبل گفت: «افرادی که در پروژه نفوذ عمل می‌کنند و می‌خواهند نفوذ کنند داغ‌ترین شعارهای حاکمیتی را سر می‌دهند و خیلی سریع دیگران را به ضدیت با نظام و حاکمیت (متهم) می‌کنند» و حالا با طرح این پرسش‌ها و ابهامات «انرژی نیوز» به دنبال شادمان کردن ریاض و تلاویو بوده یا آنهایی که می‌خواهند به هر قیمت ممکن پروژه‌ها را زخمی کنند تا این ماهی توسعه از دست آنها به دامن شرکت توسعه دهنده دیگری لیز نخورد، این بازی با پروژه‌ها کی قرار است تمام شود؟ آیا وقت آن نرسیده برای یک بار هم که شده فکر کنیم که پارس‌جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس چگونه پس از چندین سال توقف فراتر از رویا توسعه پیدا کردند؟ آیا توسعه پارس‌جنوبی و ستاره مسابقه شتاب در توسعه میادین مستقل بود یا تکمیل پازل توسعه میادین مشترک؟

می‌گویند، دروغگو کم حافظه است! اما اعتقاد داریم مدیرمسئولی که سرش در تجارت و بازرگانی گرم باشد، کمتر مطالعه می‌کند، وقت کمتری دارد که نگاهی به وضعیت اجرای پروژه‌ها بیاندازد، مدیری که جای حضور در کتابخانه، در عکاس‌خانه‌ وقت می‌گذارند، نمی‌تواند اطلاعات خود را به روز نگه دارد که اگر می‌توانست امروز می‌دانست زمانی‌که می‌گوئیم توسعه میادین مستقل جفیر و سپهر در شرایط تحریم گناه است و اگر پولی در بساط هست باید جای توسعه این میادین جوان، صرف تکمیل پالایشگاه گاز یادآوران (ان.جی.ال 3200) شود، یعنی چه؟ به استناد گزارش مطالعاتی پتروشیمی خلیج فارس به‌عنوان متولی توسعه ان.جی.ال 3200 روزانه بالغ بر 500 میلیون فوت مکعب گاز در آزادگان، یاران، دارخوین و یادآوران در حال سوختن است. از این میزان سهم سوختن اتان تنی 250 دلار حدود 600 هزار تن در سال است.  از شما سوال می‌کنیم، اگر پول، توان پیمانکاری، مدیریتی و مهندسی که صرف توسعه میادین مستقل کیش، بندکرخه، خشت، سپهر و جفیر می‌شود را صرف تکمیل ان.جی.ال 3200 کنیم، ریاض و تلاویو شادمان خواهند شد؟ ای کاش می‌دانستید با ساخت این ان.جی.ال حدود 600 تا 640 هزار تن اتان راهی پتروشیمی بندرامام می‌شود تا در آنجا ابتدا به یک میلیون تن اتیلن و سپس اتیلن‌گلایکول تبدیل شود، آقای مدیرمسئول شما تصور می‌کنید که اسرائیل غاصب و سعودی وهابی از این توسعه بیشتر شادمان می‌شوند یا توسعه میادین مستقل آن هم با ضریب بازیافتی در حد تخلیه طبیعی میدان؟ اگر اطلاعات کافی در پاسخ به این سوالات را داشتید قطعا در طرح شبانه، شتاب‌زده و سفارشی اتهامات خود کمی خویشتن‌داری می‌کردید.

از افزایش هزینه چاپ و کاغذ خبر داریم، با دغدغه‌های سرپا نگه داشتن یک رسانه آشنا هستیم اما پیشنهاد می‌کنیم اگر در شرایط خاص اقتصادی کشور مجبور به سرخ نگه داشتن صورت با سیلی هستید دست کم به مسائلی ورود کنید که بعدا بتوانید از عهده پاسخگویی به پاسخ‌های متعددی که امروز مخاطب آن شخص شما هستید، برآیید. می‌دانم که سخنران توانمندی هستید، این فن بیان را ستایش می‌کنیم و به آن احترام می‌گذاریم اما امروز باید برای این پرسش‌ها پاسخ منطقی و تخصصی در آستین داشته باشید تا به همه اثبات کنید که دود کماکان از کنده بلند می‌شود، آیا در شرایط تحریم مخالفت با توسعه میادین مستقل، نگاه ضد توسعه است؟ شما را به این چالش دعوت می‌کنیم و منتظر شنیدن پاسخ‌های تخصصی‌تان هستیم که این دل گنجینه حرف‌های ناگفته است ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,