اخبار  ›  پتروشیمی  ›  کشف جدید، مدیرعامل پتروشیمی    

اکتشافات کوتوله‌ها در صنعت پتروشیمی ادامه دارد؛
۱۳۹۸/۰۲/۳۰ ۰۱:۰۲

کشف جدید، مدیرعامل پتروشیمی مهر، دلاری حقوق می‌گیرد!/ آوازه کشف کوتوله وطنی به سنگاپور و تایلند هم رسید


کشف جدید، مدیرعامل پتروشیمی مهر، دلاری حقوق می‌گیرد!/ آوازه کشف کوتوله وطنی به سنگاپور و تایلند هم رسید

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، می‌گویند، «خبرهای خوب پتروشیمی در راه است»، نیم نگاهی به طرح‌هایی که احتمال بهره‌برداری از آنها تا دو سال آینده وجود دارد، می‌اندازیم، 10 طرح شانس افتتاح و بهره‌برداری دارند، فاز اول پتروشیمی بوشهر (متانول)، کاوه (بزرگترین متانول جهان)، لردگان (اوره و آمونیاک)، مسجدسلیمان (اوره و آمونیاک)، هنگام (اوره و آمونیاک)، سبلان (متانول)، کیمیا پارس خاورمیانه (متانول) و دنا (متانول) یعنی از 10 طرحی که احتمال بهره‌برداری آنها می‌رود، هشت طرح تولیدکننده اوره، آمونیاک و متانول بوده و جالب اینجاست که طرح‌هایی هم که در یک‌سال گذشته هم افتتاح شده همچون فاز سوم پردیس و مرجان همگی از جنس اوره، آمونیاک و متانول هستند.

نکته جالب‌تر اینجاست که فاز دوم توسعه پتروشیمی ایلام و پتروشیمی میاندوآب با تولید اتیلن، پروپیلن و پلی‌اتیلن سنگین به گل سر سبد طرح‌های آماده بهره‌برداری پتروشیمی از حیث تولید محصولات با ارزش تبدیل شده‌اند تا کمی از غم تبدیل شدن ایران به بزرگترین تولیدکننده اوره و متانول جهان کاسته شود، بلایی که امروز بر سر صنعت پتروشیمی آمده مشابه همان بلایی بوده که بر سر صنعت پالاش نفت کشور آمده، در صنعت پالایش غول تولید نفت کوره پرگوگرد شدیم و در پتروشیمی آقای تولید اوره و متانول جهان خواهیم شد.

قرار است با افتتاح 10 طرح بر بام صنعت پتروشیمی خاورمیانه تکیه بزنیم و ظرفیت تولید را به 100 میلیون تن افزایش دهیم و احتمالا از عربستان هم سبقت بگیریم، حتما می‌خواهیم جشن تولید هم برگزار کنیم اما با چه سبدی و با چه محصولاتی؟ با تبدیل شدن به غول تولید اوره تنی 200 دلار یا متانول 300 دلاری؟ فاتحه صنعتی که دیگر ساخت مجتمع‌هایی همچون پتروشیمی تبریز، شازند، نوری، جم، مارون، کارون و تندگویان به یک آرزو تبدیل شده را باید خواند.

فاتحه توسعه فعلی را متخصصان این صنعت 15 سال قبل خواندند، زمانی‌که در دولت «محمود احمدی‌نژاد» مجوزهای ساخت مجتمع‌های اوره و متانول بدون حساب و کتاب صادر شد، فاتحه توسعه ارزش آفرین‌ترین صنعت جهان خوانده شد. روزهایی که جای تلاش برای ساخت یک پتروشیمی کیان یا اتواکسیلات همدان و آکرونیتریل ماهشهر فقط دنبال افزایش ظرفیت بودیم و در این مسابقه تولید اوره و متانول، سبد محصولات پلیمری و پتروشیمی روز به روز کوچک‌تر شد تا بالاخره آب رفت.

همان قدر که صنعت پتروشیمی ایران به مدد افزایش تولید اوره و متانول تضعیف شده و تحلیل رفته، منتقدان این صنعت هم کوتوله شده‌اند، منتقدانی که تا دیروز درباره سبد خوراک و لایسنس محصولات بحث و نقد فنی می‌کردند امروز جای خود را به کوتوله‌هایی دادند که سوادی در صنعت پتروشیمی ندارند که بعضا تخصص و اطلاعات عابران پیاده هم از آنها در حوزه پتروشیمی بیشتر است، منتقدانی که حتی تفاوت متان و اتان را تشخیص نمی‌دهند این روزها می خواهند نقش یک منتقد متخصص را در این صنعت بازی کنند !

تا دیروز تصور می‌کردیم این کوتوله‌ها صرفا کاشف صورت‌حساب آرایشگاه زنانه فلان شرکت پتروشیمی هستند اما امروز متوجه شدیم که این لشگر مدعی دست به اکتشافی بزرگ در صنعت پتروشیمی شده و اکتشاف جدید را در بوق و کرنا می‌کنند که «سیدعلی حسینی» مدیرعامل فعلی پتروشیمی مهر که از آن به‌عنوان نزدیکان «زنگنه» و «ختلان» یاد می‌کنند حقوق ارزی و دلاری دریافت می‌کند، «جل الخالق ...» !

قصد دفاع از وزیر نفت یا مدیرعامل پتروشیمی مهر را نداریم اما جهت استحضار کوتوله‌های همیشه مدعی صنعت پتروشیمی باید عرض کنیم که پتروشیمی مهر از آن طرح‌هایی است که احداث آن در کشور ترس را در وجود اربابان شما می‌اندازد، این پتروشیمی محصول سرمایه گذاری مشترک ایران و دو شرکت تایلندی و ژاپنی است، این طرح تولیدکننده کلکسیونی از گریدهای پلی اتیلن سنگین بوده که با هدف تامین بخشی از بازار شرق و جنوب شرق آسیا در عسلویه احداث شد. این طرح از آن طرح‌هایی است که دوسال قبل مشابه آن قرار بود با مشارکت توتال فرانسه و BASF آلمان در عسلویه با محصولاتی جدید و خاص تولید شود. همان طرح‌هایی که چون پای سرمایه‌گذار خارجی در میان بود، «کفن پوش و حسین حسین گویان» خود را به خیابان طالقانی رسانده و روبروی ساختمان وزارت نفت تجمع می‌کردید و در مخالفت اجرای آنها با صدای بلند و انقلابی می‌گفتید آمده‌ایم تا «اسلام و انقلاب را نجات دهیم».

صرفا جهت اطلاع کاشفان و دانشمندان نوظهور که تا بهمن پارسال «سونتورن پراسوپچینگچانا» آسیایی مدیرعامل پتروشیمی مهر بود با حقوق ارزی و دلاری، به دلیل آغاز تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، مدیریت عامل پتروشیمی مهر از سوی سرمایه‌گذار آسیایی به یک ایرانی به نام «سیدعلی حسینی» واگذار شد و او همان حقوقی را می‌گیرد که تا 6 ماه قبل با حکم هیات مدیره پتروشیمی مهر به حساب یک سنگاپوری واریز می شد. از میزان حقوق ماهانه مدیرعامل فعلی پتروشیمی مهر اطلاعی نداریم اما همین قدر می‌دانیم که اگر تا دیروز این حقوق ارزی به حساب یک سنگاپوری واریز می‌شد امروز به حساب یک مدیر ایرانی واریز می‌شود و در این سیکل نه وزیر نفت، نه دستیارانش و نه مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس دخل و تصرفی ندارند همان طوری که در انتصابات برخی از مدیران فعلی و میانی پتروشیمی مهر که آسیایی و خارجی هستند هم هیچ کدام از مسئولان نمی‌توانند اعتراض یا اظهارنظری داشته باشند، زیرا 60 درصد سهام این شرکت پتروشیمی متعلق به یک شرکت سنگاپوری است.

کوتوله‌هایی که تا دیروز مانع امضای قراردادهای بزرگ نفتی با توتال، شل، انی شده بودید و امروز که خیالتان از خروج شرکت‌های صاحب دانش و سرمایه خارجی در صنعت نفت کشور راحت شده، تخصصی و دانشی بیشتر از ورود به فیش حقوقی و نرخ اضافه کار مدیران این صنعت ندارید در این روزهای عزیز ماه مبارک رمضان از شما التماس مطالعه و کسب علم و دانش داریم تا با تحلیل‌های صد من یه غاز خود بیش از  این اعتبار و جایگاه جامعه مطبوعاتی و رسانه‌ای کشور را متزلزل نکنید، هر چند به‌زودی طعم واقعی و البته تلخ و گزنده، عدالت را خواهید چشید ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,