اخبار  ›  پتروشیمی  ›  معرفی شایسته‌ترین مدیر صنعت    

هیات داوران «انرژی نیوز» انتخاب کرد؛
۱۳۹۸/۰۱/۱۰ ۰۰:۳۲

معرفی شایسته‌ترین مدیر صنعت پتروشیمی ایران در سال 97/ رونمایی از 5 چهره تاثیرگذار صنعت پتروشیمی در سال آغاز تحریم‌ها


معرفی شایسته‌ترین مدیر صنعت پتروشیمی ایران در سال 97/ رونمایی از 5 چهره تاثیرگذار صنعت پتروشیمی در سال آغاز تحریم‌ها

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، وزیر نفت در آخرین نشست خبری سال 97 در حاشیه افتتاح چهار فاز جدید پارس جنوبی از وقوع جهش جدید در روند توسعه صنعت پتروشیمی تا پایان فعالیت دولت دوازدهم خبر داد و مستندات این جهش را افزایش تولید و عرضه محصولات پتروشیمی به حدود 50 میلیون تن در سال اعلام کرد.

نیم نگاهی به کارنامه 6 سال گذشته «بیژن زنگنه» در وزارت نفت نشان می‌دهد که با وجود تحقق اهداف تاریخی در حوزه افزایش تولید گاز، توسعه پارس جنوبی، میادین مشترک غرب کارون و غرب کشور، بهره‌برداری از طرح‌های نیمه کاره‌ای همچون پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، بیدبلند دو، آماک، دیپلماسی فعال به ویژه در اوپک و کوتاه کردن دست دلالان و واسطه‌ها از معاملات فروش نفت و میعانات گازی اما در دو حوزه اولی توسعه صنعت پتروشیمی و دومی بهبود وضعیت کارکنان «متخصص» صنعت نفت مجموعه اقدامات انجام شده در سطح یک وزیر نفت متوسط هم نبوده است.

وزیر نفت درحالی از شکل‌گیری دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی تا پایان فعالیت دولت به عنوان یک دستاورد نام می‌برد که به نظر می‌رسد که یا مقام عالی وزارت تعریف مشخصی از وضعیت توسعه صنایع نوین پتروشیمی در جهان ندارند و یا کارشناسان و متخصصان وزیر کهنه کار نفت ایران را از تحولات جهانی و بین‌المللی بی خبر گذاشتند. آقای زنگنه دوره توسعه صنعت پتروشیمی صرفا با احداث واحدهای اوره، آمونیاک و متانول در جهان تمام شده است. صادرات اتیلن دیگر افتخار در صنعت پتروشیمی نیست و افزایش ظرفیت بدون آنکه سبد تولید متنوع شود با خام فروشی نفت و گاز تفاوت چندانی ندارد.

«شیخ‌‌الوزرا» نیم نگاهی به افتتاح تمامی طرح‌هایی که از سال گذشته تا دو سال آینده افتتاح شدند و یا در صف افتتاح قرار می‌گیرند نشان می‌دهد که پس از افتتاح فاز سوم اوره پتروشیمی پردیس و سپس متانول مرجان به‌زودی چشم صنعت پتروشیمی به افتتاح اوره لردگان، مسجدسلیمان، هنگام، متانول کاوه، سبلان، کیمیا پارس خاورمیانه، دنا و ... روشن می‌شود و دیگر خبری از افتتاح مجتمع‌هایی که هر یک به تنهایی تولیدکننده کلکسیونی از محصولات پلیمری و شیمیایی هستند نیست، با این مجتمع‌ها قرار است دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی اتفاق بیافتاد؟ آیا قرار است با تبدیل شدن به بزرگترین تولیدکننده اوره، آمونیاک و متانول خاورمیانه و جهان، جشن توسعه در صنعت پتروشیمی بگیریم؟

با این توصیف کوتاه از روند فعلی توسعه صنعت پتروشیمی کشور، هیات داوران «انرژی نیوز» متشکل از حدود 50 پیشکسوت و فعال صنعت پتروشیمی در یک نظرسنجی کاملا مستقل تاثیرگذارترین چهره‌های صنعت پتروشیمی ایران در سال 97 را انتخاب کردند که در این انتخاب تکمیل زنجیره ارزش و برنامه‌ریزی برای تولید محصولات متنوع و تثبیت زیرساخت‌های تولید از مهمترین محورهای انتخاب مردان شایسته صنعت پتروشیمی کشور بوده است.


1-«جلیل سبحانی»: مدیرعامل اسپک:

با آغاز موج جدید تحریم‌ها، آب هم در دل مدیران و سهامداران شرکت‌های پتروشیمی بابت تامین کاتالیست و مواد  شیمیایی هم تکان نخورد و از مجتمع‌های آروماتیکی تا اوره، آمونیاک و متانول‌سازان با مشکلی به نام کاتالیست روبرو نبودند و دامنه این بی نیازی‌ها به پالایشگاه های نفت و ستاره خلیج فارس هم سرایت کرده است.

اگر «محمدرضا نعمت‌زاده» بیش از 15 سال قبل پدر صنعت نوین پتروشیمی ایران شد، بدون شک باید «جلیل سبحانی» را به پدر کاتالیست ساز ایران تشبیه کنیم و درحالی امروز کوچکترین دغدغه ای برای تامین کاتالیست در صنایع پتروشیمی وجود ندارد که بزرگان این صنعت هنوز به یاد دارند حدفاصل سال های 1388 تا 1390 چند مجتمع پتروشیمی کشور با کاهش تکلیفی و حتی توقف تولید محصولات به دلیل تحریم کاتالیست و یا واردات کاتالیست چینی روبرو بودند. شاهکار جدید مدیرعامل اسپک را پس از بومی‌سازی کاتالیست‌ها را باید در طراحی و ساخت اولین مجتمع پتروشیمی با لایسنس و دانش فنی کاملا ایرانی نام برد و در گام سوم پس از گذشت 55 سال از ساخت اولین مجتمع پتروشیمی در ایران به‌زودی با راه‌اندازی یک خط تولید کاملا ایرانی کشور از واردات محصول افزودنی و حیاتی «هگزان» هم به طور کامل خودکفا خواهد شد. در طول سال 97 بدون اغراق مدیرعامل اسپک تاثیرگذارترین مدیر در صنعت پتروشیمی کشور بوده است.


2-«رسول اشرف‌زاده» مدیرعامل پترول:

با گذشت حدود 9 ماه از جابه جایی «رسول اشرف‌زاده» از معاونت تولید هلدینگ خلیج فارس به پترول هنوز ردپای اقدامات فنی او به ویژه در رفع گلوگاه‌های تولید پتروشیمی ارومیه، خوزستان، اروند، بندرامام و ... در بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور به چشم می‌خورد. او در پترول هم به وضعیت ساخت و راه‌اندازی طرح 17 ساله توسعه پتروشیمی ایلام سر و سامانی بخشیده و این طرح با هدف تولید اتیلن امسال در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد. تعیین تکلیف ساخت طرح جنجالی پتروشیمی دهدشت، طراحی برای ساخت دست کم سه پارک پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش بنزین پیرولیز، کریستال ملامین و ملامین رزینی در ایلام، ارومیه و لردگان موجب شده که «اشرف‌زاده» بنیان‌گذار تعالی سازمانی EFQM را به عنوان دومین چهره تاثیرگذار صنعت پتروشیمی در سال 97 انتخاب کنیم.


 3-«حسین میرافضلی» مدیرعامل پتروشیمی جم:

طراحی و تولید 14 گرید جدید منحصر به فرد از پلی اتیلن‌ها و پلی پروپیلن، انجام یکی از بزرگترین پروژه‌های تعمیرات اساسی و دوره‌ای در تاریخ تاسیس پتروشیمی جم، افزایش 15 درصدی ظرفیت تولید اتیلن با اجرای پروژه‌ای ضربتی و با هدف استفاده از اتان مازاد پس از توسعه فازهای جدید پارس جنوبی، افزایش ظرفیت مصرف سی تری پلاس با هدف افزایش امنیت و کاهش ریسک تولید در مجتمع‌های پتروشیمی همجوار و برنامه‌ریزی برای احداث اولین طرح PDH با هدف تکمیل زنجیره ارزش پروپان همگی دست به دست هم داده تا از «حسین میرافضلی» مدیرعامل پتروشیمی جم به عنوان سومین چهره تاثیرگذار صنعت پتروشیمی در سال 97 یاد کنیم.

4-«بهمن بهزادی» مدیرعامل سابق فن‌آوران و فعلی پلی‌پروپیلن جم:

گرفتن عکس یادگاری با دستاوردهای دیگران به یک عادت ناپسند در کشور تبدیل شده است، خبر ساده بود، رکورد تولید متانول در پتروشیمی فن‌آوران شکسته شد، مجتمعی که در طول 9 ماه از 12 ماه سال گذشته مدیرعامل نداشت اما رکوردساز و دومین شرکت موفق صنعت پتروشیمی از حیث بالاترین میزان تولید در سال 97 شد. در طول یک دهه گذشته پتروشیمی فن‌آوران سال به سال با کاهش تولید دست و پنجه نرم می‌کرد اما اردیبهشت ماه پارسال با اجرای یک پروژه ضربتی و انجام تعمیرات اساسی و پیچیده، این غول متانول ایران در ماهشهر دوباره جان گرفت تا آنجایی که آبان و آذرماه پارسال رکوردهای تولید یکی پس از دیگری در این مجتمع پتروشیمی شکسته شد.

«بهمن بهزادی» هرچند یک هفته پس از پایان تعمیرات اساسی از مدیریت پتروشیمی فن‌آوران کنار گذاشته شد اما دست کم هیات داوران «انرژی نیوز» می‌دانند که اگر این مجتمع دوباره رکوردساز صنعت پتروشیمی شده به دلیل انجام همان پروژه معروف 45 روزه اردیبهشت ماه آن هم در غیاب زیمنس و هالدوتاپسو دوره بهزادی بود. «بهزادی» در اسفندماه پارسال هم موفق به ثبت رکورد تاریخی تولید پلی‌پروپیلن در پتروشیمی پلی‌پروپیلن جم شد تا در یکسال دوبار رکوردساز باشد.


5-«امیرحسین بحرینی» مدیرعامل پلیمر آریا ساسول:

پارسال با وجود افزایش تولید اتان در پارس جنوبی اما وضعیت عرضه خوراک به پلیمر آریا ساسول چنگی به دل نمی‌زد و علت آن تعمیرات چند باره پتروشیمی پارس بود. علاوه بر این آریا ساسول هم به دلیل آغاز تحریم‌ها مجبور به انجام تعمیرات زودرس شد اما در پایان اسفندماه 97 نسبت تولید به ظرفیت نصب شده این یادگار «ساسول» آفریقای جنوبی در صنعت پتروشیمی بازهم در محدوده 100 درصد بود. «امیرحسین بحرینی» پارسال با تلاشی مثال‌زدنی و با وجود وقفه‌های متعدد در عرضه خوراک و به ویژه مشکلاتی که پتروشیمی مبین هرزچندگاهی ایجاد می‌کرد موفق به تولید با بالاترین نسبت شد.

از مدیرعامل آریاساسول باید به عنوان یکی از برندگان بزرگ پتروشیمی ایران در دوره برجام یاد کرد تا با امضای قراردادی طلایی با ژرمن‌ها زمینه افزایش 10 و سپس 20 درصدی افزایش تولید اتیلن و به تبع آن با ساخت واحدهای جدید پلی‌اتیلن را در آریا ساسول فراهم کند. این عضو هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس قطعا در سال 98 با رونمایی از برگ برنده‌های جدید حرف های بسیاری در صنعت پتروشیمی دارد که فعلا به رسم امانت از اعلام جزئیات آن خودداری می‌کنیم.

در پایان، باید از «تقی صانعی» مدیرعامل پتروشیمی نوری به دلیل به سرانجام رساندن طرح افزایش ظرفیت تولید پارازایلین، «سیاوش درفشی» مدیرعامل پتروشیمی تبریز به دلیل تعریف و ساخت طرح‌های جدید توسعه‌ای و تکمیل زنجیره ارزش  و «نقی قاسمیان عزیزی» مدیرعامل سابق پتروشیمی اروند به دلیل ثبت رکوردهای جدید تولید PVC هم به‌عنوان چهره‌های تاثیرگذار صنعت پتروشیمی کشور در سال آغاز تحریم‌ها یاد کنیم.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,