اخبار  ›  پتروشیمی  ›  ساخت اولین طرح خوراک گازی    

مدیرعامل توسعه مدیریت پتروشیمی:
۱۳۹۷/۱۲/۱۴ ۱۸:۲۳

ساخت اولین طرح خوراک گازی «اتیلن اکساید» ایران آغاز می‌شود/ بسترسازی احداث شیمی شهرها در شمال خوزستان


 ساخت اولین طرح خوراک گازی «اتیلن اکساید» ایران آغاز می‌شود/ بسترسازی احداث شیمی شهرها در شمال خوزستان
مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت پتروشیمی با بیان اینکه ساخت اولین طرح تولید اتیلن اکساید با استفاده از خوراک گاز در اندیمشک هفته جاری آغاز می شود، اعلام کرد: با ساخت پتروشیمی اندیمشک زمینه احداث شیمی شهرها و صنایع تکمیلی پتروشیمی با اشتغال آفرینی پایدار و مولد فراهم خواهد شد.

به گزارش انرژی نیوز، «صفرعلی بابایی» با اشاره به آغاز ساخت و کلنگ زنی طرح جدید پتروشیمی اندیمشک پنج شنبه هفته جاری توسط وزیر نفت، رئیس کمیسیون انرژی مجلس و جمعی از مقامات و مسئولان استانی، گفت: در طول 6 سال گذشته تاکنون با توسعه پارس جنوبی ظرفیت تولید اتان و به دنبال آن اتیلن با افزایش قابل توجهی همراه شده است.

مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت پتروشیمی با اشاره به افزایش بی‌سابقه تولید اتیلن در مجتمع های پتروشیمی مستقر در عسلویه، تصریح کرد: همزمان با افزایش تولید اتان و اتیلن، با استفاده از سالانه حدود 90 هزار تن خوراک اتیلن عملیات اجرایی طرح جدید پتروشیمی اندیمشک با هدف تولید محصول اتیلن اکساید آغاز خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه با ساخت طرح اتیلن اکساید در اندیمشک به جای پلی اتیلن عملا از حداقل خوراک اتیلن می توان حداکثر استفاده را به منظور تکمیل زنجیره های ارزش در صنعت پتروشیمی را داشت، بیان کرد: به عبارت ساده تر با ساخت و بهره‌برداری از طرح پتروشیمی اندیمشک در مدت زمان حدود 36 ماه عملا زنجیره ارزش اتیلن به طور کامل تکمیل خواهد شد و محصولاتی همچون اتواکسیلات، گلایکول اتر و اتانول آمین به عنوان مهمترین محصولات تکمیل کننده زنجیره ارزش اتیلن و اتیلن اکساید در مسیر خط لوله اتیلن غرب تولید و عرضه خواهد شد.

بابایی با یادآوری اینکه در طول بیش از یک دهه گذشته تاکنون چندین مجتمع تولیدکننده محصولات زنجیره ارزش اتیلن همچون پلی اتیلن‌ها، اتیلن گلایکول‌ها و ... در کشور در مدار بهره برداری قرار گرفت، تاکید کرد: با وجود افزایش ظرفیت تولید خوراک اتان گازی اما تاکنون طرح جدیدی برای تولید اتیلن اکساید و سپس تکمیل زنجیره ارزش آن در کشور ساخته نشده است.

مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت پتروشیمی با یادآوری اینکه با تولید این محصولات زنجیره اتیلن در استان خوزستان و استان‌های همجوار ظرفیت قابل توجهی برای ساخت و تکمیل صنایع تکمیلی پتروشیمی و شیمی شهرها فراهم خواهد شد، تاکید کرد: پتروشیمی اندیمشک در صورت ساخت و بهره‌برداری می‌توانند خوراک مورد نیاز تولید محصولات نهایی همچون انواع فرآورده‌های آرایشی، بهداشتی، شوینده‌ها، آفت کش‌ها، مواد افزودنی مورد نیاز صنایع نساجی، شیمان، شیرین سازی گاز، صنایع پالایش و پتروشیمی، انواع رنگ‌های صنعتی و ... فراهم کند.

مجری طرح پتروشیمی اندیمشک ظرفیت تولید طرح جدید پتروشیمی اندیمشک حدود 300 هزار تن در سال است، افزود:  برای ساخت ‏و بهره‌برداری از این طرح پیش بینی حدود ۳۵۰ میلیون دلاری سرمایه گذاری شده است.
بابایی یا بیان اینکه طرح جدید پتروشیمی اندیمشک از نظر موقعیت دسترسی به منابع سوخت و خوراک در نزدیک ترین فاصله به خطوط لوله تامین سوخت گاز، خوراک اتیلن، برق و آب ساخته خواهد شد، خاطرنشان کرد: اتیلن از خط لوله اتیلن غرب، گاز مورد نیاز برای تامین سوخت مجتمع از خط لوله ششم سراسری، آب مورد نیاز از سد کرخه و برق در قالب تهاتر برق پتروشیمی فجر با برق منطقه خوزستان تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت پتروشیمی همچنین با اشاره به برنامه ریزی و اخذ تدابیری برای اخذ دانش فنی و لایسنس طرح جدید پتروشیمی اندیمشک، خاطرنشان کرد: برای تامین کاتالیست و دانش فنی هم حتی با وجود شرایط تحریم نگرانی وجود ندارد.

به گزارش انرژی نیوز، توجه به صنایع پایین دستی صنعت پتروشیمی، تکمیل زنجیره‌ ارزش، جلوگیری از خام فروشی، اشتغال آفرینی پایدار ‏و مولد، متنوع‌سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری و تامین خوراک مورد نیاز صنایع تکمیلی و تبدیلی پتروشیمی در ‏استان خوزستان و استان‌های همجوار از مهمترین اهداف ساخت و بهره برداری از این طرح جدید صنعت پتروشیمی کشور خواهد ‏بود.‏


بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,