اخبار  ›  پالایش و پخش  ›  فاتحان دیروز دیوار    

تحلیل جالب یکی از مخاطبان «انرژی نیوز» از نامه 72 نماینده مجلس؛
۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ۱۷:۴۰

فاتحان دیروز دیوار سفارت‌خانه‌ها، امروز منتقد وزیرنفت شدند/ آقایان نماینده، «زنگنه» نبود، آمریکا امروز ایران را تحریم بنزین هم می‌کرد


فاتحان دیروز دیوار سفارت‌خانه‌ها، امروز منتقد وزیرنفت شدند/ آقایان نماینده، «زنگنه» نبود، آمریکا امروز ایران را تحریم بنزین هم می‌کرد

به گزارش انرژی نیوز، 72 نماینده مجلس، نامه‌ای نوشتند و وزیر نفت را بخاطر عدم اهتمام در مقابله با تحریم‌ها مورد پرسش و طعنه قرار دادند. این اولین بار نیست که نمایندگان با یک دیدگاه خاص و تند وزیر نفت را نه تنها مورد پرسش که مورد پرخاش قرار داده اند.

حالا نیز طعن، کنایه و پرسش پر از ابهام نمایندگان نگارنده نامه درباره عدم اهتمام وزیر نفت به مقابله با تحریم‌هاست؛ درحالی که شفافیت در عرضه نفت در بورس، تشکیل کمیته عالی از همه ارکان نظام ذیل شورای عالی امنیت ملی برای فروش نفت در شرایط دشوار تحریم، خودکفایی بنزین و رشد 70 درصدی تولید بنزین در کشور، حاکی از عقلانیت و درایت وزیر نفت است که می‌توان آن را به‌عنوان سمبل‌های برجسته مقابله با تحریم عنوان کرد.

دو دهه پیش کنگره آمریکا به دنبال تحریم بنزین علیه ایران  بود، آن زمان واردات بنزین پاشنه آشیل کشور به حساب می‌آمد و البته در تحریم دوره قبل نیز از بنزین به‌عنوان یکی از ابزارهای مقابله با ایران بهره گرفته شد، اما این‌بار تحریم‌کنندگان کشور به لطف پروردگار، تلاش متخصصان کشور و درایت مدیرت وزارت نفت از نیل به چنین هدف شومی ناکام مانده‌اند و این دستاورد اندکی نیست که 72 نماینده مجلس با تندی از عدم تلاش وزیرنفت برای مقابله با تحریم یاد کرده‌اند.

در حال حاضر تولید بنزین کشور به 105 میلیون لیتر در روز رسیده است که بی‌تردید همسو با حفظ منافع ملی به این بالندگی و افتخار دست یافته‌ایم، آیا می‌توان به راحتی از دستاوردی همچون کمیت و کیفیت بالای بنزین تولیدی کشور در شرایط سخت تحریم عبور کرد؟

آیا نمایندگان مجلس امضا کننده نامه از خود پرسیده اند در یکسال گذشته، ساز ناخوشایند تحریم کنندگان را تولیدکنندگان بنزین در کشور چگونه از کوک انداخته‌اند؟ آیا این نمایندگان سوگند ابتدای مجلس را با این سوال پر ابهام نمی‌شکنند و پای منافع ملی ایستاده‌اند؟

چگونه است برخی نمایندگان درکی از این موضوع ندارند که دو فاز پالایشگاه بزرگ ستاره خلیج فارس در همین شرایط پر پیچ و خم تحریم‌ها به بار نشسته و با افتخار به تولید روزانه 40 میلیون لیتر بنزین با کیفیت و استاندارد روز دنیا می‌پردازد؟

این پرسش افکار عمومی از نمایندگان مجلس است که آیا امضا کنندگان نامه علیه وزیرنفت پیگیر منافع مردم و منافع ملی و حفظ منابع ملی هستند یا خیر؟ آیا تبدیل خودکفایی بنزین از تهدید به فرصت اقدام اندکی است که بخواهند وزیرنفت را از عدم اهتمام به مقابله با تحریم ها مورد سرزنش و هجمه قرار دهند؟

اگر بیژن نامدار زنگنه وزیری با سابقه طولانی وزارت در نظام جمهوری اسلامی ایران که این روزها در آستانه رسیدن به چهل سالگی پر یمن و میمنت است کاری نکرده باشد، همین یک کار را می‌توان بر تارک کارنامه اش نشاند و از آن به عنوان نگین درخشان مقابله با تحریم‌ها یاد کرد.

گویا رسیدن به خودکفایی بنزین و باور اینکه توانسته‌ایم از گردنه‌های خودخواهی تحریم کنندگان و بدخواهان کشور عبور کنیم برای عده ای یا ناخوشایند بوده یا دشوار که نخواسته و یا نتوانسته اند یه درک و فهم آن بپردازند.

کارنامه بیژن زنگنه را در شرایط تحریم هم برای فروش نفت به صورت شفاف و پرهیز از بروز فساد و ظهور بابک‌ها و هم برای خودکفایی بنزین در مقایسه با تحریم ها با دقت بیشتر باید ارزیابی کرد و بی تردید کارنامه‌ ای مطلوب برای افکار عمومی است. گرچه ممکن است برای وزیر نفت شخصاً از کارنامه‌اش رضایت نداشته باشد چون او مدیری توانمند است که هرجا در صنعت، تلاش کرده به درستی آثاری نیکو به جا گذاشته است، اما شاید در پیچیده‌ترین و سیاسی ترین تحریم‌‌های یکجانبه علیه کشور راهی جز این مقدور و میسور نبوده است.

دلواپسان حتما آنجا گرفتار می‌شوند که باید در برابر افکار عمومی پاسخگوی قضاوت ناصحیح خود درباره کارنامه‌ای باشند که شاید بخشی از این گرفتاری‌ها را خود با بالا رفتن از دیوار سفارتخانه‌ها آغاز کرده‌اند.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,