اخبار  ›  ویژه  ›  منتقدان دیروز «شیخ‌الوزرا» به    

رابطه نفتی «تهران»-«اهواز» هر روز بهتر از دیروز؛
۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ۱۷:۳۹

منتقدان دیروز «شیخ‌الوزرا» به صف حامیان امروز او پیوستند/ یک انتصاب فاصله تا جشن آشتی‌کنان «زنگنه» و بچه‌های جنوب


منتقدان دیروز «شیخ‌الوزرا» به صف حامیان امروز او پیوستند/ یک انتصاب فاصله تا جشن آشتی‌کنان «زنگنه» و بچه‌های جنوب

به گزارش خبرنگار انرژی نیوز، «زنگنه، دشمن جنوبی‌هاست» اگر به 20 سال قبل بازگردید مهمترین محور نقد «بیژن زنگنه» عدم اعتماد و اطمینان او به مدیران مناطق نفت‌خیز جنوب بود طوری‌که حتی برخی از منتقدان سرشناس و البته صاحب دانش در حوزه بالادستی صنعت نفت عملا شمشیر را برای زنگنه از رو می‌بستند و حتی با قطع سخنرانی و جلسات وزیر نفت دولت اصلاحات او را مورد نقدهای جدی اما کاملا علمی و تخصصی قرار می‌دادند.

دو دهه قبل فضای مجازی به شکل امروز اصلا وجود خارجی نداشت و منتقدان آن روزهای سیاست‌های وزیر نفت معمولا در حاشیه همایش‌ها، سخنرانی‌ها و نشست‌های او را مورد نقد قرار می‌دادند و با توجه به اینکه این نقدها معمولا در جمعی از مدیران و کارشناسان مناطق نفت‌خیز جنوب انجام می‌شد منتقدان هم برای اینکه میزان تخصص و سواد آنها زیرسوال قرار نگیرد به شدت مطالعه می‌کردند تا نقدها دقیق، حساب شده و اصطلاحا بدون حرف و حدیث باشد و بدون اغراق در تمامی مناظره‌هایی که آن ایام بین زنگنه و مردان منتقد نفت‌خیز جنوب انجام می‌گرفت، وزیر نفت تقریبا یک بازنده بود.

قدیمی‌های صنعت نفت به یاد دارند که در آن ایام یکی از مهمترین نقدهایی توسط مردان جنوب نسبت به عملکرد وزیر نفت مطرح می‌شد همین قرارداد معروف صادرات گاز ایران به ترکیه بود و منتقدان آن روزها اعتقاد داشتند گازی که قرار است صادر شود باید صرف تزریق به مخازن پیر و به نیمه دوم عمر رسیده مناطق نفت‌خیز جنوب شود اما وزیر نفت مقاومت می‌کرد و معتقد بود که در کنار اختصاص بخشی از گاز برای تزریق باید بخشی از آن هم روانه بازارهای صادراتی شود که دستاوردهای متعدد سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی برای کشور به ارمغان می‌آورد.

«محمود احمدی‌نژاد» آمد و «بیژن زنگنه» از وزارت نفت رفت، هنوز چند صباحی از این رفت و آمد نگذشته بود که منتقدان وزیر نفت دولت اصلاحات به جمع طرفداران «بیژن زنگنه» پیوستند و می‌گفتند: «آهنی که کار می‌کند، زنگ نمی‌زند» !

چه شد که منتقدان دیروز زنگنه که به بچه‌های جنوب شهره صنعت نفت شده بودند به یک باره با تغییر مسیر به جمع منتقدان او پیوستند؟ آمارهای برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران می‌‌گویند گازی که حدفاصل سال‌های 80 تا 84 به مخازن قدیمی نفت تزریق شده به مراتب بیشتر از کل دوره 1385 تا 1395 بوده و این درحالی است که در این مدت طرح بزرگ تزریق گاز فاز 6 تا 8 پارس جنوبی به آغاجاری افتتاح شد اما گازی وجود نداشت تا خط لوله سراسری پنجم آن را به آغاجاری منتقل و سپس تزریق کند.

به عبارت دیگر با آغاز سفرهای استانی محمود احمدی‌نژاد و صدور دستورات بدون حساب و کتاب گازرسانی به شهرها و روستاها بدون آنکه تولید گاز در کشور افزایش یابد با ایجاد انشعابات و تغییرات فرآیندی تمام گازهای ترشی که باید از پارس جنوبی در آغاجاری تزریق شود در پالایشگاه فجرجم و بیدبلند یک شیرین شد و در خانه‌ها سوخت که هیچ، گاز تزریق را هم با دستورات بالا از مناطق نفت‌خیز به شرکت گاز تحویل دادند تا شعله شومینه و بخاری خانه‌ها خاموش نشود.

با این تغییر و تحولات، منتقدان صادرات گاز به ترکیه و حامیان تزریق گاز به مخازن نفت تاره متوجه شدند در صنعت نفت ایران چه تحولات عجیبی آغاز شده است، حالا با گذشت چندین سال این روزها که بیش از 110 میلیون مترمکعب گاز ترش و شیرین به مخازن نفت تزریق می‌شود و به‌زودی با راه اندازی کامل فازهای 13، 14، 22 تا 24 پارس جنوبی، کل گازهای ترش فاز 6 تا 8 پارس جنوبی و بعد از آن بخشی از تولید متان پالایشگاه بیدبلند دو قرار است به مخازن پیر نفتی جنوب تزریق شود.

الیته دامنه تغییر و تحولات این روزهای صنعت نفت را صرفا نباید در نسبت تولید و تزریق گاز جستجو کرد زیرا هم زنگنه و هم بچه‌های جنوب بعد از گذشت 20 سال متوجه شدند که با وجود تمامی نقدهای دلسوزانه‌ای که بین دو طرف رد و بدل شده هر دو گروه عاشق صنعت نفت ایران هستند و به دلیل بازپس گرفتن خانه سازمانی و یا کاهش اضافه کاری مدیرانی که تا دیروز نفتی بودند امروز می‌خواهند چهره منتقد را بازی کنند، لب به مناظره و نقد باز نمی‌کردند.

این اسامی را یک بار مرور کنیم، «عبدالله موسوی»، «احمد محمدی»، «جهانگیر پورهنگ»، «رضا خلیلی»، «رامین حاتمی» و ... همه این مدیران جنوبی که به نوعی دست پخت دانشگاه بزرگی به نام مناطق نفت‌خیز جنوب هستند حالا به عصای دست وزیر نفت در روزهای سخت تحریم تبدیل شده‌اند و وزیر نفتی که 20 سال پیش از رفتن به جنوب و رو در رو شدن با نفت‌خیز جنوبی‌ها استخاره می‌کرد امروز مسافر پای ثابت پروازهای تهران- اهواز شده است.

همزمان با مرور این تحولات به نظر می‌رسد به زودی یک گام دیگر برای برگزاری آشتی کنان جنوبی‌ها و زنگنه برداشته خواهد شد و «سید حجت الله درخشانیان» یکی از مردان خوشنام مناطق نفت‌خیز جنوب در شرکت ملی نفت ایران به جمع نمایندگان جنوبی‌ها می‌پیوندد و به عنوان رئیس خدمات پشتیبانی شرکت نفت مشغول به کار خواهد شد.

این انتصاب احتمالی نشان می‌دهد که حالا جنوبی‌ها و زنگنه به یک ادبیات مشترک دست یافته اند، اختلافات را کنار گذاشتند و مردان جنوب به نقطه اتکای شیخ الوزرا در صنعت نفت تبدیل شده‌اند، مدیرانی که اگر اشاره کنند آن قدر اعتبار و آبرو در قطب تولید نفت ایران دارند که مردم به هیچ کدام از نمایندگان همیشه منتقد و مغرض وزیر و وزارت نفت در انتخابات آتی رای اعتماد نخواهند داد ...بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,