اخبار  ›  پتروشیمی  ›  پتروشیمی در شرایط تحریم فقط    

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی اعلام کرد:
۱۳۹۷/۱۰/۲۴ ۱۲:۲۰

پتروشیمی در شرایط تحریم فقط دنبال حفظ بازارها باشد/ سود صادرات برخی محصولات یک درصد شده است


پتروشیمی در شرایط تحریم فقط دنبال حفظ بازارها باشد/ سود صادرات برخی محصولات یک درصد شده است

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با اعلام اینکه شرکت های پتروشیمی در شرایط تحریم فقط باید به دنبال حفظ بازار باشند، اعلام کرد: افزایش هزینه‌های حمل و نقل محصولات پتروشیمی سبب کاهش شدید سودآوری شده به طوری که حاشیه سود برخی مواد صادراتی پتروشیمی به زیر یک درصد رسیده است.

به گزارش انرژی نیوز به نقل از انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی، «علیرضا شریفی نیک نفس» در سیزدهمین همایش سالانه اتحادیه صادرکنندگان نفت گاز و پتروشیمی با بیان اینکه مهمترین اولویت صنعت پتروشیمی در حوزه صادرات و تجارت خارجی حفظ بازارهای موجود است، گفت: پس از توافق برجام حدود 18 شرکت کشتیرانی در کشور ایجاد شده که به ارائه خدمات پرداختند اما پس از تشدید تحریم‌ها به تدریج فعالیت خود را ترک کردند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با اعلام اینکه  کانال های مالی که در گذشته وجود داشت نیز اکنون کاهش یافته است، تصریح کرد: افزایش هزینه‌های حمل و نقل محصولات پتروشیمی سبب کاهش شدید سودآوری شده به طوری که حاشیه سود برخی مواد صادراتی پتروشیمی به زیر یک درصد رسیده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی شرکت‌های پتروشیمی با ریسک بالا اقدام به صادرات محصولات و دریافت پول می کنند، بیان کرد: تحولاتی که رخ داده نشان می‌دهد باید به دنبال استفاده از روش‌های نوین در صادرات بود و در ساختارهای کنونی بازنگری کرد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه سابیک عربستان محصولات خود را با اسناد اعتباری 6 ماهه به فروش می رساند، این در حالی است که بیشتر پتروشیمی‌های کشور تحت نظر صندوق‌های بازنشستگی قرار دارند که به علت نیاز به پول برای پرداخت حقوق بازنشستگان و سایر هزینه‌ها ناچار به فروش نقدی هستند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی به تحولات جهانی صنعت پتروشیمی اشاره و از تولید شیل گاز آمریکا، افزایش تولید محصولات این کشور و ظهور رقبای جدید به عنوان تهدیدات جدید صادرات پتروشیمی یاد کرد و افزود: برای توسعه صادرات و حفظ بازارها باید از ابزارهای جدید بهره گرفت و در سیاست های صادراتی بازنگری کرد.

شریفی با انتقاد از وضع تعرفه‌های بالا برای صادرات پلیمر ایران تاکید کرد: در حالی که ترکیه برای صادرات پلیمر ایران تعرفه 7.5 درصدی وضع کرده، شرکت های دیگر مانند سابیک عربستان با تعرفه صفر درصد اقدام به صادرات به این کشور می‌کنند که باعث کاهش قدرت رقابت شرکت های ایرانی شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در حالی که شرکت‌های ترکیه ای می‌توانند برخی محصولات خود را با تعرفه پایین به ایران صادر کنند چرا اقدامی برای کاهش تعرفه‌های محصولات صادراتی پلیمر ایران نمی‌شود.

وی از عدم وجود نهاد رگولاتوری (هماهنگ سازی) در ایران انتقاد کرد و خاطرنشان ساخت: در مسائل و موضوعات مرتبط با صنعت پتروشیمی شاهد عدم تمرکز و موازی کاری هستیم که باید رفع شود.



بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,